Dergimizin de gidip yakından kendi gözleriyle gördüğü fantastik ve kült filmler festivali Fantastic Fest’te bir de hatırı sayılır bir oyun bölümü mevcuttu.


Austin’deki Fantastic Fest kapsamında tanıştığımız Fantastic Arcade, bağımsız oyun yapımcılarının projelerini anlattığı panellerin yanısıra, oyunların oynandığı salonların da kurulduğu, sonunda da jüri ve seyirci ödüllerinin havada uçtuğu müthiş bir indie oyun festivali. Biz de bu sayıda festivale katılan oyunlardan bazılarını yakından incelemeye karar verdik.

Image

HER STORY
Silent Hill: Shattered Memories and Aisle‘ın yaratıcısı Sam Barlow’un son oyunu Her Story, şu ana kadar oynadığınız hiçbir şeye benzemeyen, hattâ oyun tanımının sınırlarını zorlayan ve yakın zamanda  birçok oyun sitesi ve dergisi tarafından da bir hayli ilgi görmüş olan bir polisiye. 1994’te işlenen bir cinayetin ardından kayda alınan sorgulama videolarını arşivden çıkarıyor ve bağlantıları bir araya getirerek olayı çözmeye çalışıyorsun. Oyun bir polis bilgisayarının masaüstünde geçiyor ve elindeki tek araç, sorgu videolarında söylenen kelimeleri arayabileceğin bir arama motoru. Anahtar kelimeler üzerinden tüm videolara ulaşmaya ve bu gizemli cinayetin nasıl işlendiğini anlamaya çalışıyorsun. Diğer çoğu oyunda olduğu gibi bir şeyleri çözdükçe sana verilen bariz ödüller yok. Aynı masabaşı çalışan bir polis memuru gibi, soğumuş kahveni yudumlarken, bir bulmacayı kendi kendine çözmekten aldığın bir zevk var. Bu da gerçekçiliğe çok iyi yansıyor ve seni hemen hikâyenin içine alıyor. Bu minimalist oyun, elindeki çok az malzemeyle oyuncuda en yüksek etkiyi yaratmayı başarıyor. Başarılı oyunculuk ve iyi kurgulanmış hikâyenin sonucunda Her Story zaten kendine hiç de azımsanmayacak bir hayran kitlesi yaratmış durumda. Kuşkusuz bunda bu aralar çoğu yerde gördüğümüz 90’lar referanslarının da yarattığı kült havanın payı var. Videoların kalitesinden, masaüstü bilgisayarının ikonlarına, basit tasarım bütünlüğü oyunu sağlam bir yere yerleştiriyor ve oynadıktan sonra bile aklımızda kalmasını sağlıyor.

herstorygame.com
 


LUMINO CITY
Londra merkezli, farklı disiplinlerden insanları bir araya getiren ve daha önce Lume adlı başarılı oyunu yaratan ekipten yine azimli bir oyun geliyor: Lumino City. Tamamen elle, kâğıttan yapılmış olan bir şehirde geçen tatlı, şirin bir hikâye. Aşırı özenle yaratılmış şehri keşfetmek için bile bu oyunu oynamaya değer. Benim de çok anlatmama gerek yok, zaten fotoğraflara ve videolara baktığın anda hemen bu  BAFTA ödüllü oyunu indirmek istiyorsun.

www.luminocitygame.com
 


CHASM
Oyunlara ilgiliysen son zamanlarda “procedurally generated” tanımını bolca duyuyor olabilirsin. Türkçeye “belli kurallar çerçevesinde üretilmiş” diye çevirebileceğimiz bu kavram, rastlantısal üretimden (randomly generated) farklı olarak önceden belirlenmiş, sınırları belirleyen kuralları izleyerek daha mantıklı sonuçlar verebiliyor. Örnek olarak basit bir oyun haritasını ele alalım. Eğer rastlantısal olarak üretilseydi, çıkışı olmayan yollar, ulaşılamayan ödüller, vs. ortaya çıkacaktı ama düzgün bir oda ve birbirine verimli bir şekilde bağlanan yolları yaratmanın kurallarını programlayabilirsek, o zaman oyun her seferinde bize yeni ve oynanabilir bir harita verebilir. Statik haritalara göre her oynayışı kendine has bir deneyim hâline getiren bu teknik sayesinde Rogue Legacy geçtiğimiz senelerin en akılda kalan bağımsız oyunlarından olmuştu. Veya bu teknikle galaksi büyüklüğünde oyun dünyası yaratılmasını sağlayan, herkesin heyecanla beklediği No Man’s Sky isimli proje ortaya çıkabildi. Elimizdeki oyuna gelirsek, Chasm da Metroidvania stili iki boyutlu ama haritanın her oynanışta yeniden “kurallar çerçevesinde üretildiği” retro grafikli zevkli bir platform oyunu.

www.chasmgame.com
 


VIDEOBALL
Videoball, iki takımın birbirine gol atmaya çalıştığı klasik yapıda bir oyun. “Shoot ’em up” ile spor türlerini birleştiren bu hızlı oyunda, ateş ettiğin üçgenlerin yardımıyla bir topu vurup karşı kaleye yuvarlamaya çalışıyorsun. Bazen en bağımlılık yaratan oyunlar en basit fikirlerden ortaya çıkıyor. Bakınız Candy CrushTetrisAngry Birds. Kalabalık bir partide kimse uzun uzun bir oyunun kurallarını öğrenmek ve hikâyeyi takip etmek istemez. Ateş et, üçgenini büyüt, gol falan derken bağırış çağırış içerisinde dakikalar saatler akar.

www.videoball.net
 


WHEELS OF AURELIA
Wheels of Aurelia, 70’lerde, İtalya’da geçen, hikâyenin ön planda olduğu bir yarış oyunu. Böyle bir oyun niye oynanmaz ki? Pastel renkli grafikleri ve İtalyan pop müzikleriyle hızlı arabalarla yarışıp, entrikalarla dolu bir hikâye içerisinde kendi kararlarımızı veriyor, hikâyenin nasıl ilerleyeceğini belirliyoruz.

www.wheelsofaurelia.com
 


BLOCK’HOOD
Üniversitede Şehir Bölge Planlama Bölümü’ne gitmenin benim için en iyi yanı, sıfırdan fütüristik şehirler, mahalleler tasarlayabilmekti. En kötü yanı da insanların “sen herhalde Sim City‘yi çok iyi oynuyorsundur” laflarına maruz kalmaktı. En kötü yanı buydu, çünkü aslında her Sim City oyunum sonunda, aptal bir evde yangın çıkıyor, bir sürü felaketi peşisıra sürüklüyor ve panik içinde oraya buraya tıklarken özene bezene yarattığım tüm şehrin alevler içinde yandığını izlemek zorunda kalıyordum. İşte Jose Sanchez’in oyunu Block’Hood‘da bu felaketler olmadan daha sınırlı bir alan içerisinde insanlara yaşama alanları tasarlıyorsun. Oh be.

www.plethora-project.com/blockhood/
 

Oyunların tamamına bu linkten ulaşabilirsin: http://fantasticfest.com/games

Image
 1. Alımlı dünyalar, anlık portreler: David Armstrong

  David Armstrong’un, kendisi ve arkadaşlarının 70’lerde çektiği fotoğrafları bir araya getiren Polaroids kitabının yayımlanışını göremeyeceği kimsenin aklından bile geçmemişti...

 2. Etrafınızı tutkulu insanlarla çevreleyin: Chris Bilheimer

  “Bazen kıyıda köşedekilerle ana akım arasındaki açığı kapayabilecekmişim gibi hissediyorum.”

 3. Dünyayı değil, hayatlarımızı yönetmek için: Janet Jackson

  Yeni albümü Unbreakable’la aramıza dönen Janet ve bazılarımızın neden onun albümlerini Michael’ınkilere tercih etmiş olabileceği…

 4. Başka yerlerden gelen sesler: 15 “fantastik” grup/müzisyen

  Hayaletler, uzaylılar, zaman yolculukları, kostümler, synthesizer’lar...

 5. En akışkan hâliyle deneysel hip hop: Shabazz Palaces

  Ishmael Butler ve Tendai “Baba” Maraire’nin güç birliği Shabazz Palaces, 13 Kasım’da Babylon Bomonti’de!

 6. Şamanik, karanlık ve sürprizlerle dolu: Deradoorian

  Angel Deradoorian’la Anticon etiketiyle yayınlanan ilk albümü "The Expanding Flower Planet" üzerine...

 7. Herkesin bir düşünceye ihtiyacı var!: Peaches

  Dünyanın bir ucundaki evini kapatıp Berlin’e yerleşen Peaches, 15 yıldır Almanya’da yaşıyor. Altı yılın ardından gelen albüm Rub için Beth Nisker da en az bizim kadar heyecanlı.

 8. Güzel melodilerin arasından parlayan bir ses: Nilipek.

  “İnsanları sadece güldürmeye çalışıyor olabiliriz ya da mutsuzluklarına ortak olabiliriz...”

 9. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz müziklerden bir seçki.

 10. “Politik şiddetin olduğu her yer”: Emin Alper’le Abluka üzerine

  Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen ve 6 Kasım’da gösterime girecek olan Abluka’daki karakterlerin paranoya hâlinin toplumsal izdüşümlerine, gerçeklik ve hayal arasındaki muğlaklığa ve filmdeki atmosferle paralellik gösteren güncel siyasi konjonktüre dair yönetmen Emin Alper’le söyleştik.

 11. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali: Prömiyerler, Festival Hitleri Ve Ustaların Son Filmleri

  Bu yıl tarih değişikliği nedeniyle, her yıl olduğu gibi ekim ayında değil, 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde uzun zamandır merak edilen çok sayıda film prömiyer yapacak.

 12. Bant Mag. Fantastic Fest’ten bildiriyor

  Eylül ayının sonunda yolumuz 10 yıldır Texas, Austin’de düzenlenen, Amerika’nın en büyük janr sinema festivali Fantastic Fest’e düştü...

 13. Austin Texas iftiharla sunar: Fantastic Fest

  Amerika’nın en büyük “janr” festivali üzerine notlar ve dünyanın en pahalı film posterleri kitabı "Act Of Seeing"in metinlerinin sorumlusu, Sid Vicious’ın kankası sinema eleştirmeni Alan Jones’la bir sohbet.

 14. Fantastic Fest ekibinden bir ses: Evrim Ersoy

  Bu yılki Fantastic Fest’in göz dolduran Türkiye teması ve seçkisinin sorumlu kişisi, festival programlama direktörü Evrim Ersoy, festivale dair merak ettiklerimizi yanıtladı.

 15. Texas’ta Yeşilçam esintisi: Kunt Tulgar ve Cem Kaya

  Fantastic Fest’in şüphesiz en özel konuklarından biri, sadece bizim için değil, tüm festival için, yönetmen, sesçi ve aktör Kunt Tulgar’dı. Cem Kaya’nın festivalin Türk içeriğine yön veren belgeseli Remake, Remix, Rip-Off’un öne çıkan sahnelerinin yanısıra, 1972 yılında başrollerinde oynadığı Yılmayan Şeytan’ın festivaldeki gösterimi sebebiyle Yeşilçam’ın bu eşsiz karakteri Texas’taydı...

 16. Ve cehennem kapıları açılır: Baskın

  Fantastic Fest’e şüphesiz damga vuran filmlerden biri de Can Evrenol’un Baskın’ıydı. Toronto Film Festivali’nden övgüler ve filmin Amerika’da gösterim anlaşmalarıyla ayrılan ekip sonraki durakları Texas/Austin’den elleri boş dönmedi ve Can Evrenol, En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

 17. Indie oyun festivali: Fantastic Arcade!

  Dergimizin de gidip yakından kendi gözleriyle gördüğü fantastik ve kült filmler festivali Fantastic Fest'te bir de hatırı sayılır bir oyun bölümü mevcuttu.

 18. Parçaları bir araya gelmiş bir yapboz gibi: Joris Diks’in konser afişleri

  Yaklaşık beş yıldır birçok grup ve müzisyen için serigrafi posterler hazırlayan Joris Diks’in işleri, 7 Kasım’dan itibaren Bant Mag. Mekân’da!

 19. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] yazı işleri müdürü Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler