/dergi/no-60/le-guess-who-deneyimi/
192254

Ben ShemieMario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.


BEN SHEMIE
“Artık Utrecht’in masallardan fırlamış bir saat kulesinin yanından geçen ufak ve güzel bir kanaldan ibaret olmadığını biliyorum.”
Le Guess Who?’nun olmazsa olmaz gruplarından SUUNS’un kurucusu Ben Shemie, festivalde en çok çalmış isimlerden biri. Festivalin 12 saatlik drone programında solo setini ilk kez çalacak olan Shemie, geçmiş yıllarda başından geçenleri özetledi. 

Fotoğraf: Juri Hiensch

“Le Guess Who?’da çalmak benim için eve dönüş gibi. Her sene sonbaharda Utrecht’e dönerek arkadaşlarımızla bir arada olduğumuz birkaç gün geçiriyoruz. SUUNS’un festivalin ev sahibi gruplarından olduğu söylenir ve bu gurur verici bir şey. Ne de olsa seneler önce ilk kez sahne aldığımızdan bu yana neredeyse her sene festivalde çaldık. Bugüne kadar o kadar çok güzel anı biriktirdim, o kadar çok harika performans izledim ki… Biraz bulanık hatırladığım birçok uzun gecem ve neticesinde kaçırdığım uçaklar oldu. Seneler içinde değişmeyen şey ise festival ekibiyle ve Utrecht insanlarıyla olan sağlam ilişkimiz.

Artık Utrecht’in masallardan fırlamış bir saat kulesinin yanından geçen ufak ve güzel bir kanaldan ibaret olmadığını biliyorum. Festival süresince bir venüye dalıp, Swans, James Holden, Shabazz Palaces, Julia Holter, Eric Chenaux, Total Control, Dean Blunt, Silver Apples, Cut Hands, Laurel Halo, Oneothrix Point Never, Dirty Three, John Maus, Pauline Oliveros konseriyle karşılaşabilecek olma fikri de çok hoşuma gidiyor. Bunlar seneler içinde tanık olduğum harika performanslardan sadece birkaçı.”

Image

MARIO BATKOVIC
“Müziğe, seslere, çalınan ve söylenenlere, aşka, insanlara inanan bir grup insan!”
İsviçre’de yaşayan Bosna doğumlu müzisyen Mario Batkovic geçtiğimiz sene de festivalde sahne almıştı. Bu sene ise küratörlüğünü James Holden’ın yaptığı program kapsamında yine Utrecht’te olacak. Batkovic LGW?’nun ona neler hissettirdiğini yazdı.

Image

Fotoğraf: Tim van Veen

“Uçak iner ve başka bir ülkedesinizdir. Havaalanı, taksiler ve otobüsler her yerde birbirini andırır. Ama konser mekânına geldiğim an, bu seferin farklı olacağını hissetmiştim. Çünkü Le Guess Who? festivalinde havaalanı dışında her şey diğer yerlerdekinden çok farklı. Genç otobüs şoförü Utrecht’in farklı kültürleri kucaklayan, gençlerin sanatla iç içe olduğu harika bir şehir olduğunu söylediğinde ona inanıyorsunuz çünkü enerjisi size ilham veriyor. Sesçiler ve ışık teknisyenleriyle tanıştığımda ise gerçekten nereye indiğimi gerçekten merak etmeye başladım. Bu insanlar farklı bir gruba mı mensuplardı? Evet gerçekten de öyle! Müziğe, seslere, çalınan ve söylenenlere, aşka, insanlara inanan bir grup insan! Sınırları ya da kökenleri hiç düşünmüyorlar! LGW? ile ilgili ilk düşüncelerim bunlardı. Ekip bana bunları düşündürmüştü. Henüz izleyiciyi görmemiştim bile! Backstage’de beklerken daha önce beni hiç izlemediğini bildiğim insanların heyecanı beni çok şaşırtmıştı. Sahneye çıkma vakti gelmişti. Mekânın tamamen dolmuş olması beni çok etkiledi. Konser bittiğinde diyecek söz bulamıyordum ve gelen tepkiler beni derinden etkiledi. Teşekkür ederim LGW! Sonrasında deneyimlerimi festivalin geri kalanıyla da doğruladım. Konserlerin hepsinde dikkatli ve çok ilgili bir kalabalık dikkat çekiyordu. Müziğe inanıyor, pür dikkat seslere kulak veriyorlardı. Sınırları olmayan seslere! Bu festivalin ardından herhangi bir şey sorgulamıyorsunuz. Değişmiş oluyorsunuz.”

Image

JESSICA MOSS
“…bir müzik festivalinden çok daha fazlası.”
Kanadalı efsanevi post punk grubu Thee Silver Mt. Zion’dan tanıdığımız Jessica Moss geçtiğimiz baharda ilk solo albümünü yayınladı. Bu sene Le Guess Who? festivalinin 12 saatlik drone programında sahne alacak Moss, geçmiş yıllardan deneyimlerini bizim için yazdı.

Image

Fotoğraf: Jan Rijk

“Le Guess Who? festivalinde çalmak ve bu etkinliğe katılmak şüphesiz turne hayatımın en güzel deneyimlerinden. Burada çalmak için o kadar heyecan verici ve sıcak bir ortam hazırlanıyor ve yeni müzikler duymak için o kadar iyi düşünüşmüş ve davetkâr bir çevre yaratılıyor ki…

Çok yakın olduğum bazı insanlar LGW? ailesinin de bir parçası olduğu için yıllar içinde bu etkinliğin organize edilmesinin arkasındaki sürece de tanıklık etme fırsatım oldu. Festivalin tamamlanmasının ardından henüz sadece birkaç hafta geçmişken bir sonraki senenin çalışmaları başlıyor.

Detaylı ve incelikli bir hayal kurma ve plan yapma süreci her sene festivali bir öncekinden daha da ileri bir noktaya taşıyor. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamak için gösterilen özen çok etkileyici. Le Guess Who?’nun “sadece” bir müzik festivalinden çok daha fazlası olmasının arkasında yatan, bu ortamı yaratmak için verilen onca emeğin temel motivasyonunun festivale katılacak her bir kişinin deneyimini dikkate almaktan gelmesi.

Bu festivale katılmak ve bu festivalde çalmak gerçekten gurur verici.”

Image
 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye