/dergi/no-60/tovbeler-tovbesi-ethem-onur-bilgic/
192254

Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik. 


Image
Image

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi ne olabilir?
“Günah”larını anlatmanın bu denli etkili bir sakinleştirici olduğunu bilmiyordum.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce oldu mu?
Tövbe etmek ne kadar güzel bir şey. Tövbeni bozduğunda gene tövbe ederek temizlenebiliyorsun. Böylelikle hep “insan” kalıyorsun.

Bu sergide daha önceki serginden dijital çalışmaların yanı sıra geleneksel, “ıslak” işlerin de var. Bu çalışmalar senin için nasıl farklılaşıyor? Dijital çalışmalarında, geleneksel çalışmaların arasında ayrımlar görebiliyor musun?
Üretim açısından bakarsak bir fark göremiyorum. Geleneksel yöntem diyoruz ama hep beraber boyalarımızı hazır fabrika üretimi olarak alıyoruz. Akrilik, mürekkep, suluboya ya da dijital çizim tableti, bunların hepsi üretmek için araçtır. Bilgisayarda da ıslak olarak iş üretirken de belli bir yetenek, duygu, bilgi ve zekâ koyuyorsun işinin içine. Bunların yanında geleneksel yöntemlerle üretilmiş bir işin farkı obje olarak “tek” olması. Dijital olarak sonsuz kopyalama imkânın varken ıslak işler tek olarak kalıyor. Bu yüzden dijital işlerin sayılı çoğaltılması önemli bence.

Serginin ismi “Tövbeler Tövbesi”, içeriği ise günah ve tövbelerden yola çıkarak yarattığın çalışmalardan oluşuyor. Serginin de temasını düşünerek senin düşüncende günah ve tövbe kavramlarını tanımlamanı istesek?
Uzun zamandır takıntı yaptığım bir konu aslında bu. Günah dediğimiz eylem, neye göre, kime göre günahtır? Günahlar bir kesime fayda ve huzur getirebilirken aynı zaman diliminde başka bir kesime kaos getirebiliyor. Bu durumda günah kavramını nasıl genele yayabiliriz ki? Bence “günah” insanın kendine ettiğidir. Bu bile zaman içinde değişkenlik gösterebiliyor. Yaşanmışlıkların ve yaşamak içinde kaldığın toplumda her şey her gün değişebiliyor ve seni değiştirebiliyor. Dün övündüğü şeylerden bugün pişmanlık duyup tövbeler edebiliyor insan. Bu noktada “tövbe” de benim için “bunu bir daha yapmayacağım” iç huzur arayışına uydurduğun güzel yalanlar. Tövbenin tövbesi ise benim kendi içimde yaşadığım güzel bir paradoks.

Asla genelleme değil ama gördüğüm klişe örneklerden bahsedecek olursam, ilk dövmesini yaptırırken yaşadığı tereddüt ve sonra hızla vücudunu anlamlı-anlamsız dövmelerle kaplatan adam, sadece burnumu yaptıracağım diyenin sonrasında botoks ve silikonla yapaylaşan kadın, bekaretini delicesine takıntı haline getiren gençlerin sonrasındaki seks hayatı gibi eylemler. Bunlar kimi ilgilendirir dersen, işte gene eylemi yapan insanın kendisini. Ne de olsa insanın günahları da sevapları da kendini bağlar. Ben sadece dinleyip, izleyip kendimce çıkarımlar yapmayı seviyorum.

İşleri sık sık izinsiz kullanılan illüstratörlerden birisin, sosyal medyada senin haberin olmadan kullanılan işlerinle biz de karşılaşıyoruz. Bu konuda hislerini paylaşır mısın?
Son zamanlarda başıma gelenler ve sosyal medyada bana yapılan yorumlardan sonra neyin hırsızlık, neyin esinlenme, neyin arak, neyin etik dışı olduğunu bile bilmiyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam, bir çalışmamı beğenen bir insanın bunu bastırıp evine asması beni mutlu eder. Benim çalışmamın insanlar tarafından beğenileceğini düşünen birinin bunu bastırıp satması da beni rahatsız eder. Yani demek istediğim benim üzerimden izinsiz bir biçimde ticari gelir elde eden insanlarla benim derdim olabilir. Sosyal medyadan anladığım insanlar bu farkı göremiyor. Bana “işini beğenmişler basmışlar mutlu ol” diye mesaj gelir. Mesela bu arkadaşın evine izinsiz girsem, özel bir eşyasını kullansam sonra da çok beğendim ve kullandım ne var bunda desem acaba ne düşünür. 

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey nedir?
Gerçekçi bir cevap vereceksem kısa bir tatil yapmak istiyorum. Ya da hiç gitmediğim bir coğrafyada gezi de olabilir. Yeni bir dil, farklı bir kültür görmek beni besliyor. Sonrasında kısa canlandırma film projeme başlamam gerekiyor. Çok durmamak lazım, ivme almışken çalışmaya devam etmeli.

Son dönemde sergi haricinde başka nelerle uğraşıyorsun? Paylaşabileceğin yeni projelerin ve fikirlerin var mı?
Bu dönem tiyatro ve sinema filmi afişleriyle bol bol uğraştım. Sergi hazırlığında zorlandığım anlar da oldu ama yoğun bir dönemi atlattım sayılır. Bahsettiğim gibi önümde Gökhan Yücel’le beraber yapmak istediğimiz bir kısa canlandırma film projemiz var. Salkımsöğüt’te yaptığım gibi bir şiirin serbest uyarlaması olacak ama bu sefer bilim kurgu içinde kurgulayacağız dünyayı. Düşündükçe heyecanlandığım bir proje.

Image
Image
Image
 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye