Gerçek karakterler, gerçek mekânlar ve gerçek yaşanmışlıkları hikâyeleştirdiği teklileriyle yerli hip hop sahnesinde büyük yankı uyandıran Lil Zey, ilk stüdyo albümü Kara Tiyatro’yu Universal Music Türkiye etiketiyle yayımladı. Kendine özgü stili, anlaşılması kolay olmayan flowları ve merak uyandıran lirik kurgusuyla pür dikkat kesilinesi bir dinleme deneyimi yaşatıyor albüm.

10 şarkıdan yola çıkarak 10 soru sorduk. Lil Zey’in şarkı yazma motivasyonlarını ve müzikle kurduğu ilişkiyi gözler önüne seren yanıtlarını Vardal Caniş resimledi.

Avaz Avaz

“Önemi kalmaz artık kim düşman kim dost.”
İlk albümünün açılış şarkısı, sanki bir kişisel hesaplaşmaya sahne oluyor. Bu his albüm kapağındaki görsellikte de bir nevi yankılanıyor. Albümün hazırlık, yazım veya kayıt sürecinde kendine dair keşfettiğin en önemli şey ya da kendine çıkardığın en büyük ders ne oldu?

Hem teknik hem içsel açıdan kendimi daha iyi tanımak açısından ders dolu bir sene olduğunu söyleyebilirim. Mesela şunun farkına vardım: Bazen haklı olsan da salman gerekiyor. İnsanların seni sen gibi anlamalarını, “ben böyle düşünememişim, sen haklısın” demelerini beklemek -benim yaptığım-, biraz faşistlik oluyor. Over-explanation yaptıkça, yani karşındakine kendini üst üste, detaylarıyla açıklamaya çalıştıkça bu hem ters tepiyor hem de kelimeler anlamlarını yitiriyor bir süre sonra. Albüm öncesi ve sonrası olarak düşündüğümde, albümün bende böyle bir değişim izi bırakmasını isterim. Nasıl bu şarkılarda anlaşılma kaygım yoksa, gerçek hayatta da kimseden böyle bir beklentim olmamalı. Bundan böyle sadece bir gözlemci olmak istiyorum. Müdahale etmeden, herkesin kendi rengini göstermesini bekleyeceğim artık. Gücüm yetiyorsa kendimi değiştireceğim, bir başkasını değil. 

1 gr eksik

Müziğinle yeni tanışanlar kendine has söyleyişinin çok kolay anlaşılır olmadığı yönünde yorumlar yapabiliyor. Gerek lirikleri gerek görsel eşlikçisiyle sembolik bir anlatısı var bu şarkının. Anlaşılır olmak şarkı yazarken zihnini kurcalayan bir konu mu? 

Hayır, hiç değil. Zaten aklımı kurcalayan bir şey olmuş olsaydı, tüm dizeleri anlaşılır bir şekilde okurdum. Benim için duyumumda estetik önde geliyor. Bazen kirli okuyuşlar daha çok his veriyor. Tekniğe takılıp hissiyatı harcamak istediğim bir şey değil. Ayrıca küçüklüğümden kalan yerleşmiş bir şey olsa gerek, ben gerçek hayatımda hiç laftan anlamayacak adamlara çok dil döküyorum. Şarkılarda yaptığım mumble, hep bir şeyleri birilerine açıklamaya çalıştığım gerçek yaşamımla çok zıt. Mumble benim için bir empowerment (güçlendirme). Dediklerimin anlaşılıp anlaşılmayacağını takmadığım tek o an ve baktığınızda en çok o zaman anlaşılıyorum; hem de milyonlar tarafından. Hayatımdaki en espirili ironilerden, güçlü hissettiren anlardan biri sanırım bu.

Piç Ettim

“Biliyorum her yerde bulur bu şarkılar seni, evet. Kafanda çalacak bu da er ya da geç.”
Seni benzer şekilde yakalamış, zihninde sürekli yankılanan bir şarkı? Ne zaman ve nasıl bulmuştu seni?

Dinlerken kendimi bulduğum, hatta “keşke bu şarkı benim olsaymış” dediğim şarkılar var tabii. Mesela Erykah Badu – “Appletree”, Lauryn Hill – “Doo Wop”, Kanye West – “Welcome To Heartbreak” bende yer etmiş zamansız şarkılardan birkaçı. 

Baltalı Hano

Türkiye’nin ilk kadın kabadayısı olarak anılıyor 1800’lerin sonlarında yaşayan Hanzade, nam-ı diğer Baltalı Hano. Hikâyesiyle nasıl karşılaşmıştın? Bu şarkıya nasıl ilham verdi?

Liseden beri Osmanlı tarihine hep ilgim vardı. Tam net hatırlamıyorum ama Baltalı Hano’nun hikâyesini çok önceden okuyup etkisi altında kalmıştım. Yıllar sonra hikâye bir gün aklıma geldi, öylesine Muerte’ye attım, albümün prodüktörlerinden kendisi. “Vayy, fena hikâye, bu kadına bir şarkı yapmalısın” demişti o da. Muerte’ye teşekkürler bunu aklıma getirdiği için. Rap piyasasında anlam veremediğim ego ve çıkar çatışmaları süregeliyor. Bu benim müziğe bakış açımla tamamen zıt. Piyasa kendi içinde bölünmüş bir şekilde; stil ve tarz farklılıklarını hoşgörüyle karşılayıp, saygı duyup, kendi işlerine bakacaklarına, birçoğu farklı olana karşı zorbalık taslıyor. “Bi’ furya geçse bir başkası başlar hep peş peşe, olmuycak artık ateşkes”; kendi önüne bakamayan, rap piyasasındaki bu müzik zorbalarına ithafen yazılmış dizeler. 

Kara Tiyatro

Albüme adını veren parça fişek gibi bir giriş yapıyor. Sana göre iyi rap’i tanımlayan başlıca unsurlar neler? Olmazsa olmazların neler? 

Ben melodik parçalar yapıyorum, bu bazen daha çok şarkı söylemek gibi duyuluyor, bazen rap gibi. İyi rap’i bilmem ama genel konuşabilirim. Olmazsa olmazım inandırıcılık ve hissiyat. Her parçayı birine söylüyorum, bu kendim de olabilir. Ama kayıt aldıktan sonra kendimi dinleyip şu soruyu soruyorum: Bu kadına inanıyor muyum? Dürüstlük, insanların sağ duyusuyla fark edebilecekleri bir şey. Buradaki ilk kriterim kendi yaptığıma benim inanmam. Dinleyici koltuğuna oturduğumda da ben  buna dikkat ediyorum. “Yaptığı şeye ne kadar inanmış?”, bu duyuluyor. 

Peygamber Sabrı

Sabırlı biri misin? Sabırlı olmanın müzik yapmaya ve şarkı yazımına nasıl etkileri olduğunu düşünüyorsun?

Asla sabırlı biri değilim. Hatta üzerine çalıştığım bir konu bu. Hayatın hiçbir alanında sabırlı değilim, yalnızca şarkılara karşı sabırlıyım. Bir günde ortaya çıkan parçalar da vardır elbet, ama bu albümdeki hiçbir parça öyle hızlı ortaya çıkmadı. Bir şarkı tamamlanırken geçirilen her aşamanın üzerinde çokça durduk, sindire sindire ilerledik. Her şarkının ilk taslağına yaşayan, soluk alan bir organizma, büyümekte olan bir çocukmuş gibi yaklaştım. Böyle değişik bir hayal gücüm var kafamda. Emek, sevgi ve işlenmek ister her ilham. O yüzden şarkılara karşı sabrım var. Bir tek onlara karşı ama. 

Vuslat

Kara Tiyatro’nun belki de duygu yoğunluğu en yüksek şarkısı. “Vuslat”ın fitili nasıl bir ortamda ve ne zaman yakıldı?

Pandemi zamanı, geçen sene mayıs ayının başlarında yakıldı fitili. EEI, bir araya geldiğimiz ilk gün çalışırken buldu “Vuslat”ın riffini ve hemen kaydetti. Muerte davullarını daha sonra ekledi ve en son ben girdim parçaya. Sevmeyi, güvenmeyi, paylaşmayı özlemiş olduğum bir dönemde ortaya çıkmış oldu bu da. Bana atmosfer olarak “Zor II”yi hatırlatır. Ama “Vuslat” benim için daha kişisel, bende duygusal yeri olan bir şarkı. 

Olamam İflah

Bu parça bir Khontkar düeti. Kariyerinin devamında, sonraki albümlerinde konuk etmenin hayallerini süslediği müzisyenler kimler?

Türkiye’de beraber çalışmak isteyeceğim birçok yetenekli isim var. Ama bunları şu an açıklamak işin heyecanını ve sürprizini kaçırabilir diye düşünüyorum. Yurt dışından Young Thug, Lil Keed, Gunna gibi isimlerle birlikte çalışmak çok isterim. 

Zor

“Burda nefes almak çok zor. Canlı kalmak çok zor.”
Lil Zey umudu nerede buluyor? Yazma, söyleme ve yakalama gücü nereden geliyor?

İçsel ve çevresel tüm faktörler… Bazen bir beat, bir melodi ya da bir gitar riffi beni heyecanlandırıyor. Bazen yeni duyduğum bir şarkı ya da izlediğim bir film. Kendimi sınırlandıracağım bir yer değil orası. İçimden ne gelirse, kalbimde ne varsa olduğu gibi anlatabileceğim tek yer. 

Zor II

Gerçek kişiler, mekânlar ve olaylar şarkılarında yankılanıyor. Bu hikâyeleri şarkı yapmasaydın hangi yollarla anlatırdın?

Büyük ihtimalle sanatın başka bir dalından yardım alırdım. Anlatımımın şarkılarımdaki gibi yoğun ve gerçekçi olabileceği, müziğe en yakın sanat dalının sinema olduğunu düşünüyorum. 

 1. Sanatçı zinciri: Esra Gülmen, Martina Paukova, Tarık Töre, Wilfrid Wood ve Juan Molinet

  Ulaştığımız sanatçıların belirlediği isimlerle röportaj yaptığımız, onları heyecanlandıran farklı görsel dünyalar arasında sektiğimiz zevkli bir tur. Başlasın!

 2. 20. yüzyıl kulüplerinin yerel tarihinde gececil bir gezinti

  Gecenin yavaş yavaş gelip inişinin ertelendiği, sesinin kısıldığı, hoparlör fişinin erken çekildiği günler canımızı sıkmaya devam ederken...

 3. Kuir hafızamıza dijital izler: Alt-cut

  Lubunyanın yeni dijital alanı Alt-cut’tan Efe Mine, Ceytengri, Akış Ka, Florence Delight ve Kiki Cicinash ile Okan Urun buluştu. Zoom’dan dosdoğru, kalplerinizin orta yerine...

 4. Müzik endüstrisinden ekolojik açılımlar: Karbon negatif meselesi

  Müzik sektöründe daha yeşil ve daha adil bir gelecek yaratmak için atılan adımlar ve plak şirketleri için karbon negatif olma yolları üzerine bir beyin fırtınası.

 5. black midi için her şeyin başı eğlence

  Yüzdükçe derinleşen bir denize benzeyen ikinci black midi albümü Cavalcade’i konuşmak üzere, Geordie Greep ve Cameron Picton’a bağlandık.

 6. Ne bir başlangıç var, ne de bir son: Darkside

  Dave Harrington ve Nicolas Jaar’ın yeni Darkside albümüne bakış açısını merak edenler için sorular soruldu, cevaplar alındı.

 7. Şarkı şarkı: Lil Zey ve “Kara Tiyatro” albümü

  “Bundan böyle sadece bir gözlemci olmak istiyorum. Müdahale etmeden, herkesin kendi rengini göstermesini bekleyeceğim artık. Gücüm yetiyorsa kendimi değiştireceğim, bir başkasını değil.”

 8. Büşra Kayıkçı hislerine merakla baktıkça

  Kompozisyonlarda zihinde mekânlar kurma fikrini seven piyanist Büşra Kayıkçı’dan aldığımız yanıtlarda da hem fiziksel hem zihinsel pek çok mekâna giriş-çıkış var.

 9. Teselliyi açılan yeni pencerelerde ve klasik müzikte bulmak: John Dwyer ve Brigid Dawson muhabbete oturdu

  OSEES’in John Dwyer’ı ve Brigid Dawson’un karşılıklı sohbeti, üretim metotlarından turne hatıralarına, klasik müzikte teselli bulmaktan iyi doğum günü hediyelerine uzandı.

 10. Gaspard Augé, mükemmel pop şarkısı arayışından çok uzakta

  Justice üyesi Gaspard Augé ile ilk solo albümü Escapades’in prodüksiyon aşamalarından İtalyan film müziği bestecilerine olan ilgisine ve Türkiye’deki klip çekimi maratonuna uzanan bir sohbet.

 11. “Bu dijital çağın şahsi hatıra defterleri”: 15 kısa film, 17 yönetmen

  Kısa metraj çalışmalarıyla son bir sene içinde ses getirmiş 17 sinemacıya, kısa film denen formata dair düşünüp konuşmak istediklerimizi bir bir sorduk.

 12. A’dan Z’ye: Leos Carax

  Bir çift güneş gözlüğü camının arkasına sakladığı gözleriyle eline attığı her şeye düşsel bir bakış kazandıran Leos Carax’a dair güncel bir sözlük.

 13. Pixar ve büyümek, Pixar’la büyümek

  Pixar’la büyümek güzel de, Pixar büyürken nasıl birine dönüştü?

 14. Bir ilham, umut ve güç kaynağı olarak rap müzik: Nisan Dağ, “Bir Nefes Daha”yı anlatıyor

  “Şarkı sözlerinin filmdeki diyaloglardan daha çok ipucu taşıdığını söyleyebilirim.”

 15. Başardıkları ve başaramadıklarıyla Ryan Murphy’nin tek kişilik televizyon imparatorluğu

  Irk, cinsel yönelim ve cinsiyet temsiliyeti ekseninde başardıkları yadsınamayacak Ryan Murphy’nin -yer yer hassasiyetlerini ve niyetlerini sorgulayan- fazlasıyla subjektif bir portresi.

 16. Yas, kayıp, tünelin sonundaki ışık: Yönetmenleriyle “Leylak” üzerine

  Pandemi sürecinde ön saflarda yer almayı tercih etmiş veya zorunda kalmışlara, göz göre göre yitirdiklerimize, sevdiklerine veda edemeyip yasını içinde yaşayanlara adanmış "Leylak", Tribeca Film Festivali’nden ödülle döndü.

 17. “Space Jam” aynı heyecan ve daha yüksek farkındalıkla geri dönerken

  MJ yerine LeBron, Monstars yerine Goon Squad, güncellenmiş karakter kodları, temsiller, beklentiler ve bilinmesi gerekenler.

 18. % 100 dijital dönüşüm kaçınılmaz ve çok yakın: Sudi Etuz

  Sudi Etuz markasının yaratıcısı Şansım Adalı, sanal tasarımla günlük hayatlarda daha fazla yer edinmek istiyor.

 19. Sürdürülebilir sneakerın seyri

  Sneaker tasarımlarının yüzünü doğaya dönme serüveninin seyrinden bazı dikkat çekici duraklar.

 20. Künye

  yayın imtiyaz sahipleri ve etkinlik direktörleri Aylin Güngör [email protected] J. Hakan Dedeoğlu [email protected] genel yayın yönetmeni Ekin Sanaç [email protected] kreatif