Haftanın etkinlik rehberi (20-26 Haziran)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Pınar Fidan Stand-Up
20 Haziran, Moda Sahnesi  

Bazı ailevi meseleler, kaşarlar, piyonlar, Putin, dirty talk, biraz sosyalistler, gladyo, açık ameliyat, Menemen Olayı ve Kutsi hakkındaki tek kişilik gösterisi ile Pınar Fidan, Moda Sahnesi’nde. Biletler burada.

Parham A.G. – Daha Anlatacak Çok Şey Var (Albüm çıkış ve ön dinleme partisi)
20 Haziran, Hood Base

Parham A.G’nin 21 Haziran’da Ellipsis etiketiyle yayımlanacak yeni albümü Daha Anlatacak Çok Şey Var’ı kutlamak ve şarkıları hep birlikte dinlemek için Hood Base’de buluşuluyor. “Akli Dengem” için Alena Verbitskaya’nın çektiği klip de ilk kez izlenecek. Detaylar burada.

Sergi+Parti: “Erdem için” ÖZGÜRLÜĞE ÇIKAN SOKAKLAR
21 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Sanatçı Erdem Bozkurt’la dayanışmak için arkadaşlarının girişimiyle düzenlenen tek gecelik sergide Erdem’in işleri, temel ihtiyaçlarının karşılanması ve hikâyesi hakkında farkındalık yaratılması üzere satışta olacak. Gece Kübra Uzun’un DJ setiyle devam edecek. Detaylar burada.

Othello
21 Haziran, Moda Sahnesi

Emine Ayhan’ın Türkçeye kazandırdığı; Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyun, aşk, kıskançlık ve ilişkilerin ötesinde politika, sınıf farkı ve kimlik konularını da derinlemesine ele alıyor. Biletler burada.

Konser: Can Güngör
22 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Son solo teklisi “Genetik”i 2022’de yayımlayan besteci ve prodüktör Can Güngör, 22 Haziran’da Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde konuğumuz oluyor. %100 Müzik katkılarıyla gerçekleşecek konserde Can Güngör’e saksafonda Ezgi Daloğlu, gitarda Kerem Can Dündar’ın eşlik edecek. Detaylar burada.

DJ Shadow
22 Haziran, Frankhan

DJ Shadow, yeni albümü Action Adventure‘ı kutlamak amacıyla çıktığı turnede İstanbul’a da uğruyor. 22 Haziran’da Frankhan’da gerçekleşecek konserde 30 yıllık kariyerinden seçkiler çalacak, biletler burada.

N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali
22 Haziran, Kadıköy Boa Sahne

Ayşe Draz ve Nezaket Erden’in yönetmenliğini üstlendiği oyun, son derece akıcı kurgusu ve Hakan Emre Ünal’ın büyüleyici tek kişilik performansı ile akıllarda yer ediyor. Biletler burada.

Uzun Kısalar: “Adres” (Gösterim / Söyleşi)
23 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

MUBI ve Bant Mag. ortaklığıyla düzenlenen Uzun Kısalar buluşmalarının ikincisinde 42. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilen Adres / Navnîşan gösterimin ardından yönetmen Aram Dildar, yapımcı Mustafa Köksalan, kurgucu Erhan Örs ve ses tasarımcısı Adnan Akdağ ile; Merdan Çaba Geçer moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleşecek. Katılım ücretsiz, detaylar burada.

Ağaçkakan
23 Haziran, KargArt

Ağaçkakan, uzun zamandır yolu gözlenen ve 21 Haziran’a tarihlenen yeni albümü Geceye’nin mini kutlaması için KargArt sahnesinde olacak. Detaylar burada.

na+CTRL – Yuva 
25 Haziran – 13 Temmuz, Barınhan

Yuva, görsel sanatlar, ses enstalasyonları, performans sanatı ve film gösterimleri gibi çeşitli medyumlar aracılığıyla ev kavramı etrafında şekillenen multidisipliner bir sergi. Paneller ve tartışmalar, açık dersler ve atölye çalışmaları için alternatif bir zemin oluşturarak farklı alanlarda çalışan sanatçı ve akademisyenlerin bilgi birikimlerini, becerilerini, sanatsal ve bilimsel üretimlerini paylaşabilecekleri sosyal ve kültürel bir alan sunan sergi hakkında detaylar burada.

Health
25 Haziran, IF Performance Hall Beşiktaş

Californialı endüstriyel / noise rock üçlüsü HEALTH, 2010’da Salon İKSV sahnesinde, o zamanlar düzenlediğimiz Music Is Fun by Lenovo serisinin konuğu olarak ilk İstanbul konserini vermiş ve kelimenin tam anlamıyla aklımızı uçurmuştu. Yıllar sonra İstanbul’a da son albümleri Rat Wars’un Avrupa turnesi kapsamında dönüyorlar. Biletler burada.

Mike Berg – Buraya Nasıl Geldik? 
25 Ağustos’a dek, YUNT

Mike Berg’ün New York, Cheney ve İstanbul arasında süren yaşam ve çalışmalarını yansıtan sergisi Buraya Nasıl Geldik?, sergiye özel olarak üretilen “Piramit” isimli heykelin yanı sıra sanatçının farklı eserleri ve dış mekânda sergilenecek “Kafes” heykeli yer alacak. Berg’ün Türkiye ile olan güçlü bağını yansıtan kilimler ve amorf desenlerin yanı sıra eserlerin oluşum süreçlerini gösteren çizim ve planlamaları da içeren sergi hakkında detaylar burada.