Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

“Nedir Bu Bağımsız Müzik?” – Tayfun Polat

24 Ocak 2020 @ 20:00 - 23:30

Bağımsız müzik, tanımının ortaya çıktığı 1980 yılından beri sürekli evrim geçirerek kavramsallaştı. Ve geçirdiği evrim sürecinde sürekli olarak tartışıldı. Hâlâ üzerinde hemfikir olunan bir tanımı yok. Yoksa var mı?

Türkiye’de Bağımsız Müzik Tarihi kitabı üzerine çalışan Tayfun Polat, iki yıla yakın süren bir araştırma süreci sonunda artık bağımsız müziğin ne olduğuna dair uzunca bir giriş bölümü yazmış durumda. Taradığı tüm kaynakların konunun belli bir kısmına odaklandığını ve bu kapsamda bir metnin henüz literatüre geçmediğini belirten Polat, bu metinden yola çıkarak yapacağı sunumda bağımsız müziğin doğuş koşullarından bugüne geçirdiği tüm evreleri ve tanımlanma zorluğunun nedenlerini anlatarak bağımsız müzik kavramı üzerine tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacak. Çalışacak diyoruz, çünkü bu sunum sırasındaki etkileşimle, gelecek sorular ve o gün ortaya çıkacak tartışma ortamıyla bir taraftan da hâlâ kendi yazdığı metne yeni perspektifler katmayı umuyor. 

24 Ocak’ta gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsiz. “Nedir Bu Bağımsız Müzik?” panelinin ardından Tayfun Polat, Bina’nın DJ kabinini “Basçavuş” mahlasıyla devralacak.

Kapı açılış: 20:00
Panel: 20:30
DJ set: 23:00

*Panel kontenjanı oturma kapasitesi ile sınırlıdır. (55 kişi)

Tayfun Polat
90’ların başlarında eğitimini aldığı maden mühendisliğini hiçbir zaman yapmamaya ve en büyük ilgi alanı olan müzik üzerine çalışmaya karar verdi. Bas çalmak en büyük hayaliydi ama tembelliği hiçbir zaman Les Claypool gibi bas çalamayacağını kısa sürede belli etti. O da müzisyenlik haricindeki alanlara daldı. 90’lar biterken menajerlik, konser organizasyonu, müzik yazarlığı, DJ’lik, radyoculuk alanlarında bir hayli tecrübe biriktirmişti. 2000’lerde büyük ölçekli projelerde prodüksiyon amirliği ve yöneticilik yaptı, radyoculuğa ve DJ’liğe devam etti. 2007 yılında kargART’ın başına geçti ve kargamecmua’nın 11,5 yıl sürecek yayın serüveninde yayın yönetmenliği yaptı. 2008’de denemelerine başladığı Canlıkarga konser serisini 2011 yılında düzenli bir programa dönüştürerek kargART Salonu’nun zaman içerisinde İstanbul’un önemli konser mekânlarından biri haline gelmesine vesile oldu. Yine 2011 yılında, memleketteki genç kuşağın müzikal üretimi hâlâ kimselerin dikkatini çekmediği için Açık Radyo’da sadece ana akımın dışında kalan buralı müzikleri çalacağı, türünün ilk örneği “yerli” programını yapmaya başladı. “yerli” sayesinde bağımsız müzik üzerine yaptığı çalışmalar görünür hale geldi. Ve yine 2011 yılından itibaren her yıl Kompile Karga isimli bir toplama albüm yayınlayarak memleketteki bağımsız müzik sahnesini belgelemeye çalıştı. Hali hazırda 1000’den fazla konserin gerçekleşmesinde parmağı olan, memleketin en iddialı bağımsız müzik arşivlerinden birine sahip Tayfun Polat, sabahtan sabaha kadar müzik dinleyip yazmaya devam ediyor.

Detaylar

Tarih:
24 Ocak 2020
Saat:
20:00 - 23:30
Etkinlik etiketleri:
, , , ,

Organizatör

Bant

Mekan

Bina
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar