Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Sergi: Cengiz Üstün – “Kunteper ve Diğerleri”

13 Eylül 2019 @ 19:30 - 23:59

L-Manyak, Lombak, Uykusuz gibi pek çok mizah dergisinde; Kunteper Canavarı, Macerayı Seven Adam, Üzeyir gibi karakterleriyle tanıdığımız Cengiz Üstün’ün ilk solo sergisi Kunteper ve Diğerleri 13 Eylül’de Bant Mag Havuz / Bina’da açılıyor.

Cengiz Üstün’ün 1990 yılında keyfi olarak çizdiği Kunteper Canavarı tiplemesi uzun yıllar hiçbir mizah dergisi bünyesine kabul edilmedi, ta ki 1996 yılında çıkan aylık L-Manyak’a kadar… Bu dergiyle popülarite yakalayan tipleme, 2000’de çıkmaya başlayan Lombak dergisinde de hayatına devam etti. Üstün, aynı zamanlarda yine Lombak dergisinde başladığı karikatür köşesi Tribal Enfeksiyon’da da farklı bir mizah algısı geliştirdi. Tribal Enfeksiyon’nun karikatürden ziyade 50’li ve 60’lı yılların çizgi roman sayfalarından fırlamış gibi görünen, anatomiğe yakın çizimlerinin alışılmış geleneksel çizgisine; alışılmışın dışında diyaloglar ve konuşma balonları ekleyerek doğan tezattan yeni bir mizahi algı çıkarmayı başardı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümü mezunu olan Cengiz Üstün halen Uykusuz dergisinde çizmekte ve bu yeni alanda üretimine devam etmektedir.

Karikatürist ve çizgi romancı Cengiz Üstün’ün yarattığı özgün tiplemesi Kunteper Canavarı’nın orijinal 20 sayfasını da görebileceğiniz “Kunteper ve Diğerleri” sergisinde yer alacak eserler, geleneksel metotlarla 250 gram Schoeller çizim kâğıdı üzerine tarama ucu ve çini mürekkebi kullanılarak hazırlandı ve tram tekniğiyle gölgelendirildi. Serginin en özel detaylarından bir tanesi de Tribal Enfeksiyon karikatürlerinin ilk kez tuval üzerine boy göstererek olması. Ayrıca Goril Abi, Anti Klişe Timi gibi bilindik tiplemeler de akrilik boya kullanılarak tuval üzerine çalışılmış resimleriyle karşımıza çıkacak.

Cengiz Üstün’ün 2016 yılında x-ist’te katıldığı karma resim sergisinden sonra ilk kişisel sergisi olan “Kunteper ve Diğerleri” 13 Eylül itibariyle Bant Mag Havuz / Bina’da. 10 Ekim’e kadar açık kalacak serginin açılışında Marmara Çizgi desteğiyle bir imza günü de düzenlenecek. Açılış sonrasındaki partide dans pisti nöbetini ise Sadi Güran ve Deniz Bankal birbirinden lezzetli parçalarla tutacak.

Sergiyi 23 Ekim’e kadar saat 11:00 – 19:30 arası gezebilirsiniz.

Sergi açılış: 19:30
Dj set: 22:30

 

 

Detaylar

Tarih:
13 Eylül 2019
Saat:
19:30 - 23:59
Etkinlik etiketleri:
, , , , , ,