Haftalık gezegen ahvâli: 13-19 Ocak 2014

El Kaide örgütüne 6 ilde operasyon yapıldı, operasyon kapsamında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın Kilis şubesine yapılan baskından sonra Kilis ve Van Terörle Şube Müdürleri hemen görevden alındı; Ankara, Bursa, İstanbul Emniyetlerinde ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda görevden almalar devam etti. Hükümetin HSYK’da yaptığı değişiklikle önce hâkim ve savcıları atama, görevlendirme yetkisine sahip 1 No’lu Daire’nin üyeleri, ardından da İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’ndeki 20 cumhuriyet savcısının yeri değiştirildi. İstanbul’da başsavcı vekilinin Beyoğlu Belediyesi’ne yönelik 3. dalga operasyon emri Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından uygulanmadı. 2. dalga operasyon dosyasına yeni atanan savcılar, 45 zanlı için gözaltı işlemine gerek olmadığına, zanlıların davetiyeyle çağırılmasına karar verdi. Adana’da jandarma tarafından silah taşıdığı ihbarıyla durdurulan 3 TIR arandıktan sonra MİT’e ait oldukları için serbest bırakıldı, olay yerindeki gazeteciler arama süresince gözaltında tutuldu. MİT, CHP’li vekil ve işadamlarına yapılan takibin fişleme değil arşiv çalışması olduğunu, Ulaştırma Bakanı da internet yasasında öngörülen düzenlemenin sansür değil engelleme olduğunu açıkladı. İstiklal Caddesi’nde internet düzenlemesi eylemine katılan göstericilere gaz ve suyla müdahale edildi. RTÜK yolsuzluk rüşvet ve operasyonu yayınlarında ayakkabı kutusu ve para gösteren kanallara ceza kesti, RTÜK’ün hâlihazırdaki başkanıyla eski başkanına “görevi kötüye kullanmak”tan 1 yıl 15’er gün hapis cezası verildi. Yargıtay futbolda şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın hapis cezasını onadı; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün banka hesaplarına ve gayrimenkullerine haciz koydu; Rekabet Kurulu, TÜPRAŞ’a 412 milyon lira para cezası kesti; askerler Şırnak’ta Roboski köyüne ev baskınları yaparak 7 kişiyi gözaltına aldı. Gezi Parkı direnişinde gözaltına alınan 74 kişi hakkında başlatılan soruşturmada savcı takipsizlik kararı verdi, olaylarda akademisyen Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıkan polis için hapis ve meslekten men cezası istendi. Ankara’da bir mahkeme, 8 Haziran 2013’te 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin girdiği SBS sınavında yanlış hesaplama yapıldığına hükmetti. Elazığ’da bir caminin temizlik işçisi, yanlış namaz kıldırdığını iddia ettiği imamı üç yerinden bıçakladı.

Avustralya’da aşırı sıcak dalgasında havanın üç gün arka arkaya 40 derecenin üstünde seyretmesiyle Açık Tenis Turnuvası maçları ertelendi, 1000’den fazla orman yangını çıktı, Avustralyalı bilim insanları hareketlerini inceleyip hastalık yaymalarını önlemek için binlerce balarısına mikroçip taktı. Londra Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, göçmen kuşların kanatları kaldırıcı hava akımını daha iyi yakalayabilmek için V şeklinde dizildiklerini buldu. Güney Kore’de kuş gribi şüphesiyle 20 binden fazla ördek itlaf edildi. İsrail’de vatandaşlara gaz maskesi dağıtma uygulaması 23 yılın ardından sona erdi, Harley-Davidson şirketi Papa Francis’e hediye olarak son model bir motosiklet verdi. Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan ve Nijerya’daki bombalı saldırılarda 100’den fazla insan havaya uçtu, Güney Sudan’da kaçmaya çalışanları taşırken Nil nehrinde devrilen teknede 200’den fazla insan boğuldu, Suriye’de muhalif yanlısı bir gözlemci grup son 2 haftada El Kaide yanlısı militanlarla diğer muhalif gruplar arasındaki çatışmalarda 1000’den fazla kişinin öldüğünü açıkladı. Mısır’daki anayasa referandumunda halkın yüzde 38.6’sı oy kullandı, kullanılan oyların yüzde 98.1’i “evet” oldu. Fransa’da bir gösterici Ulusal Meclis’in önüne bir TIR dolusu at dışkısı dökmeye çalışırken yakalandı, Hollanda’da hükümlülerin cezaevlerine para ödemesine yönelik bir taslak meclise sunuldu. İspanya’da Burgos kentinde belediyenin bir caddeyi bulvara dönüştürme projesi ülkede  isyan çıkarttı, Madrid’de 11 kişi yaralandı. Ukrayna’da bir mahkeme Kiev merkezinde protesto gösterisi yapılmasını yasakladı, yasağı protesto eden göstericilerle polis yeniden çatışmaya başladı. Rusya’da Liberal Demokratik Parti’nin lideri Jirinovski yıllık ideal cinsel ilişki sayısını 3-4 olarak açıkladı, Nijerya’da eşcinsel ilişkileri hapisle cezalandıran yasa cumhurbaşkanı tarafından onayladı. Penis pompalarının ABD’nin sağlık programını yılda 5 yılda 172 milyon dolar zarara uğrattığı anlaşıldı, Başkan Obama müttefik ülke liderlerinin telefonlarının NSA tarafından dinlenmesinin yasaklandığını açıkladı, Florida’da bir sinemada bir adam Lone Survivor filmi sırasında telefonlarından mesajlaştıkları için kavgaya tutuştuğu çiftten birini öldürüp diğerini yaraladı. İran’da bir haber ajansı ABD’nin 1945’ten beri aralarında uzaylıların da olduğu gizli bir hükümet tarafından yönetildiğini iddia etti. Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında tarihin en yüksek değerine erişti.

Doruk Yurdesin

Foto: Karo, Kuzey Sumatra, Endonezya. Sinaburg yanardağındaki patlamalar sonrası kül altında kalmış bitkilerin arasındaki tavuklar. Roni Bintang – Reuters