Haftalık gezegen ahvâli: 26 Mayıs – 1 Haziran 2014

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün istihdam raporunda 1.5 milyar insanın iş sözleşmesi ve sigorta olmadan yaşadığı, 829 milyon kişinin günde 2 dolardan az kazandığı, kendi ülkesi dışında yaşayan insan sayısının 231 milyon olduğu yazıldı. İtalyan devriye gemileri Kuzey Afrika’dan gelen botlardan 3 bin 500 kişiyi kurtardı. Birleşmiş Milletler, Irak’ta mayıs ayı boyunca bombalama ve çatışmalarda ölenlerin sayısını 800 olarak açıkladı. Irak Şam İslam Devleti militanları Suriye’nin Halep kentine bağlı Bab kasabasındaki Kürt köylerine baskın düzenleyip 300 kişiyi kaçırdı, Serekaniye’de 7’si çocuk, 4’ü kadın 15 kişiyi katletti. Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgal altında tuttuğu Donetsk havaalanına hava operasyonunda en az 40 kişi öldürüldü. Rusya’da bar ve restoranlarda sigara içmek yasaklandı. Çin’de hava kirliğini azaltmak için 6 milyon aracın trafikten men edilmesine karar verildi. Fransa’da EuroMillions piyangosunda ocak ayında 72 milyon avro kazanan talihlinin, 50 milyon avroyu sivil toplum kuruluşlarına bağışladığı açıklandı. Avrupa vatandaşlarından talep gelmesi hâlinde kişisel arama sonuçlarını sileceğini açıklayan Google’a 12 bin kişiden başvuru geldi.

Gezi Parkı direnişinin 1. yıldönümündeki gösterilere polis her yerde su, gaz, plastik mermi ve copla müdahale etti, İstanbul’da CNN International’ın muhabirinin de olduğu 154, Ankara’da 17 kişi gözaltına alındı. İspanya’da plastik merminin yasaklanmasının ardından Barcelona’da polis ilk defa “rahatsız edici ses çıkaran TOMA”lar ve viskoelastik mermileri halk üzerinde denedi. Brezilya’da polis başkent Brezil’de Dünya Kupası’nı protesto edenleri ve evsizleştirilen yerlileri gazladı. Brezilya’nın efsane futbolcusu Pele’nin oğlu uyuşturucu kaçakçılığından 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kuantum fiziğinin futboldan basit olduğunu söyleyen İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, İngiltere’nin Dünya Kupası’nı kazanması için soğuk havada, kırmızı formayla, 4-3-3 sisteminde oynaması ve penaltıları saçı olmayan oyunculara kullandırması gerektiğini söyledi. Amerikalı ve İngiliz bilim insanları Ebola virüsüne karşı goriller ve şempanzeler için aşı geliştirmede ilk aşamayı geçti.

Mısır’da darbeden sonra ilk seçim yapıldı. Tayland’da kendisini Başbakan ilan eden eski Genel Kurmay Başkanı, Kral’dan onay aldı; ordu, darbe karşıtı görüşlerin yayılmasını engellemek için internet sansürüne başladı, işbirliği için Facebook ve Google’la temasa geçti; Kamu Sağlığı Bakanlığı, “devlet tarafından yayımlanmayan haberlere fazla itibar edilmesinin, ruhsal anlamda olumsuz etkilere yol açabileceği” uyarısında bulundu. İngiltere’deki bir üniversitede psikoloji bölümü öğretim üyesi, ülkede “gizli bir iletişim ağı” ile belli aralıklarla bir araya gelen 15 bin vampirin yaşadığını ileri sürdü. Malezya’da 15 yaşında bir genç kıza tecavüz eden 38 kişiden 15’i yakalandı. 14 ve 15 yaşlarında iki kız çocuğunun toplu tecavüze uğradıktan sonra ağaca asılmış olarak bulunduğu Hindistan’da, bir yatılı okuldan beş çocuğun şikâyeti üzerine okulun sahibi ve müdiresi çocuklara tecavüz etmek, porno film seyrettirmek ve filmleri kendi aralarında oynamaya zorlamak, karşı çıktıklarında dışkı yedirmekten tutuklandı. İlk kez 17 yaşına kadar olan yaşamını anlattığı, kimlik, tecavüz ve ırk konularını işleyen Kafesteki Kuşun Neden Şarkı Söylediğini Biliyorum adlı otobiyografisiyle tanınan Amerikalı yazar, şair, aktivist, dansçı ve şarkıcı Maya Angelou 86 yaşında öldü.

Doruk Yurdesin

Foto: Gloucester, İngiltere. Geleneksel peynir döndürme yarışmasında Double Gloucester peyniri peşinde koşturan yarışmacılar. Justin Tallis – AFP/Getty Images