Haftalık gezegen ahvâli: 3-9 Şubat 2014

Ali İsmail Korkmaz davasının Kayseri’deki ilk duruşmasında 2 bin polis görev yaptı. 5’i tutuklu 8 sanıklı davada Korkmaz ailesini 300 avukat temsil etti. 14 saat süren duruşmada polis sanıklardan biri Korkmaz’ı görmediğini ve eli sopalıları polis zannettiği için müdahale etmediğini, bir diğer polis Korkmaz yere düştüğünde oradan ayrıldığını, üçüncü bir polis ise Korkmaz olup olmadığını bilmediği yerdeki kişiyi çevreyi tahrip etmesin diye ayağıyla dürttüğünü söyledi. Korkmaz’ı çelme takarak düşürdüğünü itiraf eden bir sivil sanık, “polislerin onu öldüreceklerini bilmiyordum” dedi, dava 12 Mayıs’a ertelendi. Ethem Sarısülük’ü öldüren polise 24 ay kıdem durdurma cezası verildi. Kartal Adliyesi’ndeki Mehmet Ayvalıtaş davasına, Kadıköy’deki Mehmet Ayvalıtaş protestosuna ve İstiklal Caddesi’ndeki internet eylemine polis su ve gazla müdahale etti, Gezi Parkı yine kapatıldı. Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı protestolarında ilk sert müdahaleyi yapan sorumluları azarlayıp ağlatmak suretiyle cezalandırdığı anlaşıldı. Fethullah Gülen, Başbakan Erdoğan’a 100 bin liralık manevî tazminat davası açtı. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın göreve çağırdığı Cumhurbaşkanı Gül, “Görevde değil miyim ki” diye sordu, Başbakan Yardımcısı Arınç kendisine 17 Aralık operasyonuyla ilgili soru soran muhabirlerden güzel sorular sormalarını istedi. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında eski dört bakan hakkındaki fezlekeler Adalet Bakanlığı tarafından meclise gönderilmeden savcılığa iade edildi. Meclisten geçen yeni internet yasası ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından eleştirildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 54 yılda verdiği 544 ifade özgürlüğü mahkûmiyetinin 244’ünün muhatabının Türkiye olduğu hesaplandı. Sigara zamlarını hesaba katmayı unutan TÜİK ocak ayı enflasyonunu yanlış açıkladı, Rize’de Ayder Yaylası’nda 4 bin kişinin kar üstünde horon teperek yaptığı rekor denemesi noter çağrılması unutulduğu için kayıtlara geçemedi, Kayseri’de “kaybeden içki alsın” iddiasıyla başlayan Rus ruleti bir kişinin ölümüyle bitti.

Parlamentosu eşcinsel evlilikleri onaylayan İskoçya, bu serbestliği sağlayan 17. devlet oldu. Suudi Arabistan’da bir üniversitede kalp krizi geçiren bir kadın öğrenci erkek doktorun içeri alınmaması yüzünden öldü. ABD’de Michigan’da hırsızlıktan 24 ay ceza almışken hapisten kaçan bir kadın 37 yıl sonra bulundu. Fransa’da bir mücevher dükkânını soyarken sandalyeye bağladığı tezgâhtarı yanağından öpen hırsız DNA testiyle yakalandı, bir saldırı vakasını inceleyen hâkim donmuş tavuğun silah olduğuna hükmetti, ülkenin kuzeyindeki fırtınada 55 bin evin elektriği kesildi. Bosna-Hersek’te işsiz gençlerin başlattığı protestolarda cumhurbaşkanlığı binası ateşe verildi, federal hükümet binası işgal edildi, Ukrayna’da protestocuların söktüğü Lenin heykeli yerine altın rengi klozet yerleştirildi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun ilk kez hazırladığı yolsuzluk raporunda ülkelerinde yolsuzluk yapıldığına inananların oranı Yunanistan’da yüzde 99, İtalya’da yüzde 97, Litvanya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 95 çıktı. Bayer şirketinin CEO’su yeni üretilen kanser ilacının zenginler için olduğunu ilan etti, Nelson Mandela’nın mirası 4.1 milyon dolar olarak açıklandı, 50 milyar dolara mal olarak gelmiş geçmiş en pahalı olimpiyatlar unvanını kazanan 2014 Kış Olimpiyatları Soçi’de başladı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslüman ve Hıristiyanlar, Tunus’ta polisle Ansar al-Sharia militanları, Irak’ta orduyla IŞİD militanları, Mısır’da orduyla Sina’daki radikal İslamcılar, Mali’de de Tuareglerle Peuller çatıştı. Bangladeş’te muhalefet, hükümeti son 1 ayda 242 kişiyi öldürtmek ve 60 kişiyi ortadan kaybettirmekle suçladı. Bahreyn Kralı, kendisine alenen hakaret edenlerin 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını sağlayan yasayı onayladı. Kuzey Kore ve Güney Kore, 1953’ten bu yana sınırın iki tarafında ayrı kalmış ailelerin 6 günlüğüne görüştürülmesi konusunda anlaştı. İsviçre’de ülkeye alınacak göçmenlerin sınırlandırılması referandumundan yüzde 50.3’le evet sonucu çıktı, İspanya’nın Fas’taki topraklarına yüzerek ulaşmaya çalışan 9 göçmen boğuldu, şimdiye kadar Afrika dışındaki en eskisi olduğuna inanılan 800 bin yıllık insan ayak izleri İngiltere’nin kuzey kıyılarında bulundu.

Doruk Yurdesin

Foto: Kiev, Ukrayna. Hükümeti protesto gösterilerinde Rusya’ya bağımlılığın simgesi olarak görüldüğü için eylemciler tarafından sökülen Lenin heykelinin yerine konulan altın rengi klozet. David Mdzinarishvili – Reuters