Haftalık memleket ahvâli: 26 Mayıs – 1 Haziran 2014

Gezi Parkı direnişinin 1. yıldönümünde Başbakan’ın “Eğer buraya gelme gibi bir duruma gelirseniz kusura bakmayın güvenlik güçleri kesin talimat almıştır gereği neyse a’dan z’ye yapılacaktır” sözleri üzerine Kadıköy’den Karaköy, Kabataş ve Eminönü hattı vapur seferleri iptal edildi, İstanbul’da Taksim, Dolapdere, Okmeydanı, Beşiktaş, Teşvikiye, Sultangazi, Kadıköy D-100 karayolunda; İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda, Ankara’da Kızılay’da polis gazlı sulu mermili coplu müdahale etti. İstanbul’da CNN International’ın muhabirinin de olduğu 154, Ankara’da 17 kişi gözaltına alındı. Moda’daki tarihî Rıza Paşa Karakolu işgal edilip “Polis Şiddeti Müzesi”ne dönüştürüldü, polis üç kişiyi gözaltına aldı. İstanbul Valiliği sendikalara bir yazı göndererek bundan sonra miting alanı olarak sadece Yenikapı, Kartal Meydanı ve Maltepe sahilinin saptandığını duyurdu. Kadıköy’deki Kent Mitingi’nde biber gazlı müdahalenin ardından komaya giren Elif Çermik, 159 gün sonra 64 yaşında öldü. Lice’de kalekol yapımını protesto için Diyarbakır-Bingöl karayolunu kapatanlarla jandarma çatıştı.

Anayasa Mahkemesi, Youtube’un kapatılmasının hak ihlali olduğuna ve açılmasına karar verdi. Yargıtay, İstanbul’da karakolda dayakla ilgili bir davada verilen “basit yaralama” kararını bozan suçun işkenceye girdiğine hükmetti, Isparta’da yol kenarına işeme ve müdahale eden memura direnme suçunun “hayasızca harekette bulunma” cezasını bozdu. İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülen Mavi Marmara davasında, İsrail’in Genelkurmay Başkanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, İstihbarat Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı hakkında tutuklama kararı çıktı, sanıkların yakalanmalarının uluslararası düzeyde yapılıp ve infaz için sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi. Muş Sulh Ceza Mahkemesi Twitter’da “Allah CC” rumuzlu Ertan P’ye “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 15 ay hapis cezası verildi. Ankara’daki Ethem Sarısülük cinayeti davasında bu kez peruksuz ve gözlüksüz bulunan sanık Ahmet Şahbaz’ın tutuklanma talebi reddedildi. Antalya’da Gezi direnişiyle ilgili beş kişinin tutuksuz yargılandığı davada savcı 11-98 yıl arasında hapis cezaları istedi. İstanbul’da polisin Okmeydanı, Alibeyköy, Gazi Mahallesi ve Sancaktepe’de yaptığı operasyonlarda gözaltına alınan 5’i çocuk 32 kişiden 11’i tutuklandı.

Soma’da ocağı denetleyen iş başmüfettişi ile ocağın proje müdürünün akraba çıkmasının ardından, facia sonrası Bakanlığın görevlendirdiği denetçi ile bilirkişinin evli olduğu ortaya çıktı. Soma Kömür İşletmeleri’nin Atabacası Maden Ocağı inceleme sonucunda süresiz kapatıldı. Soma’da maden işçilerinin eylemi üzerine Türkiye Maden İş Ege Şube Başkanı istifa etti. Soma Holding’in tutuklanan CEO’sunun sorgusunda “en çok biz mağduruz” dediği öğrenildi. Kütahya’nın Tavşanlı AKP İl Teşkilatı Gençlik ve Kadın Kolları, Başbakan’ın TBMM’deki konuşmasının ardından kendisine madencilerle birlikte görüldüğü bir tablo hediye etti. Tekrarlanan yerel seçimlerde AKP dört ilçe, iki belde; BDP bir il, bir ilçe; CHP bir ilk, bir ilçe, bir belde; MHP iki ilçe, bir belde; SP bir beldede belediye başkanlığını kazandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde yüzde 0.9 ve altında GDO bulunan gıdaların üretim ve satışının yolunu açtı. Avrupa Komisyonu’ndaki verilerden Türkiye vatandaşlarının 2009-2012 yılları arasında dört yılda, sadece kısa süreli C tipi Schengen Vizesi başvurularına 140 milyon avro para ödediği hesaplandı.

Doruk Yurdesin

Foto: İstanbul. Murad Sezer – Reuters