Hocam π’yi 3 alalım mı?: “Pi Private Eye”’dan “Star Trek”e π tutkunları burada

Çizgi roman düşkünlerini Dirk Gently, Ghostbusters, Star Trek gibi serilerle buluşturmaya devam eden IDW Publishing’in sıra dışı yazarlarından Dan Taylor; ses getirecek bir Kickstarter kitap projesiyle karşımızda. Pi Private Eye: The Immortal Coil.

Yazı: Gizem Kayar

Kitap, robotik dedektif Pi’nin alternatif bir fütürist geçmişte başından geçen karanlık hikâyeyi anlatıyor. Yapay zekanın iktidar olduğu özgür ve eşit dünyaya zarar vermek isteyen bir “bot killer”, Los Angeles’taki automatron’ları öldürerek başta Dedektif Pi olmak üzere tüm dünyaya karşı bir savaş başlatıyor. Bunun üzerine Pi, kendini tehlikeli bir görevin içinde buluyor. Pi’nin atıldığı bu dijital macera bizce soluk kesici olacak.

Taylor’un, kitabı 31,415 (Pi sayısının ilk beş rakamı) kelime ile bitirmeyi planlaması  projenin dikkat çeken bir başka özelliği. Pi’nin macerasının ilk bölüme göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ben bu kitabı okurum bu projeye de destek olurum diyorsanız sizi şöyle alalım.

pi2

Gizeme kapılanlardan, popüler kültürden ve ilginç tesadüflerden hızlı bir “pi” seçkisi: (Darren Aronofsky imzalı 1998 yapımı Pi filmini, bu seferlik kenarda bırakarak…)

Pilish Dünya Klasikleri

Kelime diziminin pi sayısının sıralanışına göre kurgulandığı şiir tekniği “Pilish”, disiplinler arası sanatın en önemli örneklerinden. Moby Dick’in Beyaz Balina’sı, Edgar Ellen Poe’nun Kuzgun’u gibi önemli eserlerin Pilish tekniğine göre yazımında ilk kelime üç harften, sonraki kelime bir harften, akabindeki kelime dört harften oluşuyor; kelime sıralanışı pi’yi takip ediyor.

Foucault Sarkacı

Orta Çağ estetiği ve gösterge biliminin ustalarından Eco’yu haklı ününe kavuşturan romanı Foucault Sarkacı pi sayısı ile diyalog kuran eserlerden biri.

O.J. Simpson davası

Başarılı spor kariyerini, eski eşi Nicole Simpson ve erkek arkadaşı Rod Goldman cinayetine karışarak gölgeleyen O. J. Simpson’ın aylarca konuşulan davası bir cinayet dosyasından çok daha fazlası. Kamuoyunun büyük ilgisini çeken dava, Amerika’da ırk çatışmasının en belirgin şekilde göründüğü olaylardan biri. Konuyla ilgili tartışmalar hâlâ sürüyor, Simpson’ın hikâyesi dizilere konu oluyor. 1994 yılındaki davada sorgulanan bir FBI ajanına ne kadar zeki olduğunu anlamak adına pi sayısının kaç olduğu sorulmuş olması da, davanın konumuzla ilişkisi.

Kate Bush ve talihsiz girişimi

Kendini deneysel müzikle ifade eden İngiliz söz yazarı-şarkıcı Kate Bush da pi sayısından ilham alanlardan. 2005’te yazdığı “Pi” isimli şarkı, sayının hesaplanma fikrine saplantılı bir adamı anlatıyor. Şarkı sözleri içerisinde pi’nin 116 ondalık basamağını sırasıyla söyleyen Bush 53. basamaktan sonra ilk yanlışını yapıyor ve 22 basamağı komple atlıyor.

Mr. Spock ve bir silaha dönüşen pi sayısı

Gene Roddenberry’nin dünyaya en önemli armağanı Star Trek’in 2. Sezon 14. Bölümü “Wolf in the Fold”da Spock’un kötücül bir bilgisayarı “Pi’nin son basamağını hesapla” diyerek devre dışı bırakması yüzlerde ufak bir tebessüm oluşturuyor.

Dünya Pi Günü’nün gizemi

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, teorisyen Stephan Hawking’in; aynı zamanda Einstein’ın doğum günü olan Dünya Pi Günü’nde (3.14) hayata gözlerini yumması geçtiğimiz haftadan beri pinin gizemini tekrar su yüzüne taşıyor.

Pi sayısı, evrenin büyüklüğü ve gizemi karşısında insanın aklının acizliğini sorgulatmaya ve “3 olarak alınmaya” devam edecek…