Yeni yaşı şerefine Karen Cox’tan Social Services’a, 5 karakteriyle Tilda Swinton!

Tilda Swinton’ın 55. yaşı şerefine, bugüne kadar karşımıza çıktığı karakterlerden bazılarını yeniden hatırlayalım dedik. Huzurlarınızda Swinton’ın Orlando‘dan Moonrise Kingdom‘a 5 ilginç karakteri!

Yazı: Zeynep Naz İnansal

2010_orlando_009

Orlando / Orlando

Virginia Woolf’un aynı adlı romanının sinemaya uyarlanmasının neredeyse imkansız olduğu söylense de, Sally Potter ve Tilda Swinton ikilisi, beraber imkansızı başarmışlar. Kraliçeye asla yaşlanmama sözü veren ve asırlarca yaşayan ve bir sabah kadın olarak uyanan Orlando’nun duruma adaptasyonunu hayranlıkla izliyoruz . Orlando, hem kadın hem de erkek performanslarıyla oyunculuk kariyerinin çıkışını yapan Swinton için yazılmış gibi.

uploads_f44368fa-fd33-48a8-bb12-9be5aa684b06-tumblr_m8vszrRw841re4uqoo1_1280

Karen Cox / Burn After Reading

Swinton’ın Coen’lerle ilk işbirliği Burn After Reading, Swinton’a nispeten daha sıradan bir rolde de parlama olanağı sunuyor. Bu sinirli doktor karakteri, hayattan ve özellikle kocasından bunalmış durumda. Boşanma belgeleriyle filmin akışını değiştiren Karen Cox, aynı zamanda Swinton’ın komedi türündeki en iyi örneklerinden.

still-of-tilda-swinton-in-we-need-to-talk-about-kevin-(2011)-large-picture 

Eva Khatchadourian / We Need to Talk About Kevin

Lynne Ramsay’in uzun yıllarını ayırdığı filmi We Need to Talk About Kevin, oğlunun yarattığı bir felaketin ardından yalnız başına toplumda varolmaya çalışan bir kadının hikayesini anlatıyor. Film, bir annenin oğlunun hatalarının bedelini ödemek zorunda kalması üzerinden anne-oğul ilişkisini ve hatta aile kurumunun tüm pürüzlerini inceliyor. Toplumdan dışlanmış, yapayalnız Eva’nın tüm hayatını, çöküşünü ve oğlundan vazgeçemeyişini izledikçe sinirden çatlasak da, aralarındaki bağ, Swinton’ın etkileyici performansıyla görünür oluyor.

 still-of-tilda-swinton-in-moonrise-kingdom-(2012)-large-picture

Social Services / Moonrise Kingdom

İki çocuğun evlerinden ve hayatlarındaki tüm otorite figürlerinden kaçıp bir süreliğine de olsa kendi düzenlerini kurmayı denedikleri bir film Moonrise Kingdom. Bütün bu güzelliklerin karşısındaki sosyal güvenlik memuru rolünde de Swinton’ı görüyoruz. Çocukların beraber olmak istemesi ya da eğer cezalandırılırlarsa başlarına neler geleceği gibi detayları asla önemsemeyen ve yalnızca kuralları harfiyen uygulayan ‘Social Services’ karakterinin mesleği de kimliğinin önüne geçmiş durumda. Kısaca bu donuk, soğuk ve suratsız karakter, otoritenin vücut bulmuş hali.

maxresdefault1

Eve / Only Lovers Left Alive

Ölümsüzlüğe bambaşka bir açıdan bakan Jim Jarmusch filmi Only Lovers Left Alive, Adam ve Eve adlarında iki vampirin asırlara, ülkelere ve kıtalara meydan okuyan aşkını anlatıyor. Ana karakterlerimiz, ölümsüzlük buhranları yaşamaktansa sonsuz hayatın tadını tüm dilleri öğrenerek, dünyayı gezerek, insanlığa kültürel katkılarda bulunarak yaşamayı tercih ediyorlar. Swinton’ın karakteri Eve, ikilinin daha ayakları yere basan ve bilge tarafı. Vampirlik, sakinlik, beyazlar ve de tabii bilgeli