Kesişim Kümesi: Panda Bear & The Decemberists ile ¨2000’lerden kim kaldı?¨

90’ların nostaljisini yapmak bile bünyeye tarifsiz acılar verirken 2000’lerin ilk yıllarını sanki çok uzak bir zamana aitmişçesine “hatırlar mısın?” diye başlayan cümlelerle anar olmak ne büyük bir kahır sebebidir, bilir misiniz? (Ey, ne dediğimi anlamayan genç ruhlar, sıra size de gelecek!)

2000 doğumluların 15 yaşına geldiğine dikkat çekerek, iPod’un yavaş yavaş ortaya çıkmasına kanmayıp henüz discmanlerimizi çantamızdan eksik etmediğimiz, beğendiğimiz tipleri Facebook diye bir şey sayesinde adım adım takip edebileceğimiz bir gelecekten bihaber olduğumuz, Soulseek’in mutluluk gözyaşlarıyla özdeşleştiği bir dönemden bahsettiğimi hatırlatmak isterim. (Bu liste uzar gider ve hepimiz hüzünlere gark oluruz…)

O zamanlar yeni müzikler keşfetmenin verdiği keyif de hala hastalıklı boyutlardaydı; peş peşe MP3’leri sıralayarak şarkıları tüketme alışkanlığının kanımıza sızmasına 1-2 yıl kalmıştı. Neyse, bu yokluk günlerimizi (!) bir bir anarak sizleri üzmek istemem ama ilerleyen satırlara taşıyacağımız iki isimle bizi tanıştıran yılları anmak biraz da ilişkimizin ne kadar eski olduğunu hatırlatmak istedim. Evet, 2000’lerin ilk onluğunda karşımıza çıkan “kallavi” grupları sıralamaya kalksak sevgi derecemize göre üst sıralarda yer vereceğimiz iki isim olurdu Animal Collective ve The Decemberists. Ve son günlerde yollarımız bu ikisi üzerinden bir kez daha kesişiyor.

The Decemberists’in “folk” geleneğini devam ettirmesi açısından “tanıdık” gelen ama yoğun gitarlar ve Colin Meloy’un gür sesiyle anlattığı hikayeleri üzerinden kendine has bir dünyaya açılan müziğine bağımlıysanız eğer size güzel bir haberimiz var: Grubun What a Terrible World, What a Beautiful World adlı son albümü yine hayatınızın büyük bir bölümünü ele geçirecek! Merak etmeyin, şarkıları teker teker yorumlayıp sizi müzik yazılarından soğutmaya niyetimiz yok ama eğer albümü henüz dinlemediyseniz çıkış parçası ¨Make You Better¨ ile yola koyulun, kışa ne kadar yakıştığını göreceksiniz.

2000’lerin bağrından kopup gelen Animal Collective 2015’e yeni bir albümle girmedi ama yaptığı her işi hayretler içerisinde karşılayıp adım adım takip ettiğimiz bu grubun en “kopuk” üyelerinden Panda Bear (ya da gerçek hayattaki ismiyle Noah Lennox) solo diskografisinin beşinci albümünü yılın ilk günlerinde bizimle paylaştı.

Animal Collective’in Avey Tare’i yanına kattığı Slasher Flicks ile geçtiğimiz yılın en iyi albümlerinden birine imza atmıştı (bizce), hatırlarsanız. Gruptan ekürisi Panda Bear de Panda Bear Meets the Grim Reaper ile bu yılın en iyi albümlerinden birini çıkardı (bizce). Kendi adını taşıyan ¨Mr. Noah¨ bir kere dinleyin, ne demek istediğimizi anlayacaksınız (belki).

2000’lerin başı deyince içi bir hoş olanlar bizdendir!

Aşırı heyecanlı not: Panda Bear ile yaptığımız röportaj Bant Mag. No:37’e yer alacak!

Yazı: Seden Mestan – İllüstrasyon: Hilal Can