Şarkı şarkı Ağaçkakan ve Fernweh RX albümü

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Şarkı şarkı Ağaçkakan ve Fernweh RX albümü

Röp: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Merve Atılgan, Foto: İzge Ge
ÖNCEKİ El emeği göz nuru, İleri Fantezi: Levni & Sloth Pallas SONRAKİ Atmosferik sineması ve akıcı sohbetiyle Guy Maddin ile bir buluşma

Gerek roadside.picnic’le gerekse tek başına yayınladığı albüm ve EP’lerle, son birkaç yılda yerli hip hop sahnesinin en karakteristik figürlerinden biri hâline gelen Ağaçkakan, iki ay önce yayınladığı beş şarkılık Fernweh isimli EP ile karşımıza çıkmıştı. Yerinde durmayı pek sevmeyen Ağaçkakan, EP’de yer alan beş şarkıyı Cengâver, Grup Ses Beats, Pitohui, Zeleia & Golem ve Peygamber Vitesi gibi birbirinden farklı disiplinlerden beş grup ve müzisyene remiksletti! Bir de bunlara Grup Ses Beats prodüktörlüğünde hazırlanan “Ta Kendisi” isimli yeni şarkıyı da ekleyen Ağaçkakan’la Fernweh RX albümünün gizemini çözdük.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Image

1. Teneke Trampet (Cengâver RX) - Cengâverle arkadaşlığınız ve müzikal üretiminiz çok eskilere dayanıyor. Bu yakınlığı göz önünde bulundurduğun zaman Cengâver, Teneke Trampet remiksinde senin bıraktığın hangi izlerden yola çıkmış olabilir?
Güzergâhın ayak izlerinden olması muhtemel. Cam kenarında manzaranın değişim hızından daha süratli şekilde hayatlarımız bir yerlere devriliyor gayri ihtiyari ya da kasten. Uzunca bir yolculuktan bahsediyor şarkı, Cenk de serüvene başladığım sıfır noktasını bildiği için patikaları tahmin etmesi zor olmamıştır.

Image

2. Gece Geceyi (Grup Ses Beats Eski Okul RX) - Bu şarkı, Grup Ses Beats'in müdahalesiyle zamanda bir hayli geri gitmiş gibi tınlıyor. Gece Geceyinin zaman yolculuğu sence hangi yıla, nasıl bir nerede sonlanıyor?
Romantik bir cevap verecek olsam 1960’lar sonları Fransa ya da 1930’lar İspanya derdim. Zaferle değil belki ama en azından kaybetmemeyle sonlanacağım için. Ama gönlümden geçen medeniyet öncesi bir yer, ilk burası benim diyen adamın karşısı, bir yumruk mesafesi tercihen.

Image

3. Bozbulanık (Pitohui RX) -Tek kutuplu masa tenisi gerçekten bir oyun olsaydı nasıl oynanırdı?
Yerçekimsiz ortamda bir duvara karşı oynanırdı sanırım. Benim küçükken karşıya savurduğum top sanırım hâlâ bir duvara çarpmadı çünkü.

Image

4. Nazdrovya (Zeleia & Golem RX) - Zeleia & Golem kadar baskın olmasa da, senin kendi müziğinde de karanlık katmanların varlığından söz etmek mümkün. Peki bu iki karanlık gücün bir araya gelişi, gözlerini kapattığında nasıl bir sahne getiriyor gözlerinin önüne?
Baş aşağı durmuş otomobiller (yanıyorlarsa ne âlâ!), bir metropol gece yarısına beş kalası, kuvvetli siren seslerini bastıran ardışık gök gürültüsü, insanların evlerine çekilip avarelerin göze battığı vakitler, gözlerdeyse umursamaz bir öfke tortusu, artık yerleşik keza, sahnede geçen tek replik ise: “kudurmuş bir öfke bayım, tam bir beyhudelik.”

Image

5. Dünyadan Şüpheliyim (Peygamber Vitesi RX) - İçimde büyüyen şeytanın hakkını vermeliyim sence Peygamber Vitesi içinde büyüyen şeytanla nasıl bir iletişim kurmuş?
Yüz yüze. Sanırım Kadıköy’de bir bar taburesi üzerinde. Yalnızca dinlemiş, nasihat vermemiştir Kutay. Ben orada değildim ama öyle tahmin ediyorum. İyi arkadaş olmuşlardır. Çünkü ikimizin içindeki şeytanın birbiriyle suç ortağı bile olabileceğini kanıtlıyor şarkı.

Image

6. Ta Kendisi (prd. Grup Ses Beats) - Birçok farklı prodüktörle üretim yapmış biri olarak, Grup Ses'le güçlerinizi birleştirince ortaya çıkan canavarın ne gibi özellikleri olduğunu görüyorsun?
Ankara’ya dadanan bir Godzilla geliyor aklıma, yıkımdan geriye sadece Kurtuluş Parkı’nı bırakacak kadar kibar. Doğduğu ve yaşadığı yerlerde gözü kapalı dolaşabilmenin rahatlığı ya da kentlerin abuk nostaljisi oraları sevmesine yetmeyen insanların duygusunu bilirsiniz; gelişigüzellik ve rastgeleliktir. Bu kocaman yaratığın da Ankara’da nereye bastığına dikkat etmeden dolaşmasını isterdim.

ÖNCEKİ El emeği göz nuru, İleri Fantezi: Levni & Sloth Pallas SONRAKİ Atmosferik sineması ve akıcı sohbetiyle Guy Maddin ile bir buluşma
Bu yazıyı paylaş