Futbol sahası karaborsalarından global kültür kalesine: Rusya Streetwear

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Futbol sahası karaborsalarından global kültür kalesine: Rusya Streetwear

Yazı / Röportaj: Haluk Damar – Fotoğraf: Erinç Güzel
ÖNCEKİ Müzik, aşk ve cinayete bandırılmış bir roman: Kan ve Gül SONRAKİ Sporun tasarım kupasını gururla kaldırmak: Tiempo Legend 7

Streetwear kültürünün en başından, şu anda kazanmış olduğu popülerliğe kadar uzanan bir yol haritası.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"AYNI YERLERDEN GELDİĞİMİZİ GÖRÜYORUM HALUK. İKİMİZ DE BU KÜLTÜRÜN MERKEZLERİNE ÇOK UZAK YERLERİNDENİZ. AMA BİR ŞEKİLDE BU GLOBAL KABİLENİN APOLETLİ ÜYELERİNDENİZ. BU SEBEPLE BANA SORACAĞIN SORULARIN AĞIR OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUM. AMA EN AĞIRIYLA BAŞLAMAN GEREKMEZDİ. PEKİ BU KÜLTÜR RUSYA'DA NASIL İNŞA EDİLDİ? DÜŞÜNMELİYİM. 1960'LI YILLARIN BAŞLARINDA RUSYA KOMÜNİST PARTİSİ VE AMERİKAN KOMÜNİST PARTİSİ ÇOK SIKI İLİŞKİ İÇERİSİNDELERDİ SÜREKLİ OLARAK AMERİKALILAR MOSKOVA'YI, RUSLAR İSE NEW YORK'U ZİYARET EDİYORDU. BU ZİYARETLER KARABORSANIN OLUŞMASINA SEBEP OLDU. BÖYLECE RUSYA, GLOBAL STREETWEAR KÜLTÜRÜNDE KENDİSİNE BİR YER EDİNMEYE BAŞLADI."

Dima Oskes'in de bahsettiği gibi Amerika’da doğan ve Japonya’da elitize olan bir kültürün iki kabile üyesi olarak, günümüzde global dünyayı etkisi altına alan streetwear hareketinin son otuz yılını tartışmak için Moskova’da bir futbol sahasında buluştuk. Elbette Dima'nın ikimize atfettiği “kabile üyesi" jargonu streetwear kültürünün global bir temsiliyete bürünmesinden çok çok önceki merkez üyelerine takılan birer apolet. Kabile algısı, streetwear kültürünün yaratıcısı olarak kabul edilen Shawn Stüssy'nin kendi ismini taşıyan ve bu kültürün başlangıç noktası sayılan Stüssy markasının "International Stüssy Tribe" (Uluslararası Stüssy Kabilesi) logolu ceketlerinden geliyor. 1980'li yılların sonlarında özellikle sörf, kaykay, rap, breakdance gibi kültürlerin tamamına etki eden Stüssy markası, kişisel bir temsiliyetten öte, bir hareketin parçası olmayı vaat etmesiyle streetwear kültürünün başlangıcı olarak kabul edilir. İster markanın merkezi ve ilham kaynağı Venice Beach'de, ister Rusya'nın başkenti Moskova'da, ister İstanbul'da olun, bu kabilenin üyeleri birbirleriyle kişisel temsiliyet üzerinden ilişki kurabilir, daha da ötesi kendilerini kalıplaştırmadan ifade edebilirlerdi. İşte günümüzde popülerliğinin doruklarını yaşayan bir kültürün başlangıç noktası bu kadar temel insani bir gereksinimdir. Kişinin kendisini, ilgi alanları dahilinde özgürce ifade edebilmesi...


İşte Dima'yla tam da buradan, bir kültürün en başından başlayarak şu anda kazanmış olduğu popülerliğe kadar bir yol haritası çıkarmak amacı ile bir araya geldik. Türkiye'de streetwear ile ilgili ilk yazıyı yazmış kişi olarak, ortaya çıkardığımız kültürel haritanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.   

Şu anda içerisinde bulunduğumuz alan Moskova genelinde çok önemli olsa gerek? Bu sahada hem kazanma hırsı hem de kültürel yaratım süreci var gibi duruyor?

Kesinlikle haklısın. Bu sahalara Rusya genelinde "Korobka" adı verilir. İçinde bulunduğumuz bu korobka, 1970'li yılların başında kurulmuş. Burayı çok amaçlı bir kompleks olarak da düşünebilirsin. Gördüğün gibi sahada futbol kaleleri bulunmasına rağmen etrafı kavisli beton bir blokla çevrili. Bu da bu sahanın aynı zamanda hokey için kullandığını gösteriyor. Ve elbette basketbol potaları ve duvarlarda sürekli yenilenen sokak sanatı. Aynı zamanda 1980'li yıllarda karaborsanın en önemli merkezleri de Moskova genelinde bulunan korobkalardır.   

Karaborsa alışverişini biraz daha detaylandırabilir misin? 

Korobkalar özellikle Amerika'dan gelen tasarımların yeraltında el değiştirdiği alanlardır. Komünist Rusya yıllarında bireylerin yanlarında yabancı para taşımaları kesinlikle yasaktı. Bu sebeple birçok alıcı paralarını korobkalara saklamaktaydı. Moskova genelinde korobkalar gün içerisinde çok işlevseldiler. Kimi zaman boş bir tuval, kimi zaman bir banka, kimi zaman bir alışveriş merkezi, kimi zaman spor aktiviteleri, kimi zaman ise breakdance için kullanılıyorlardı. 

Eminim bu çoklu kullanım biçimi birçok kavganın da sebebi olmuştur. Rusya'yı bilmiyorum ama aynı durum İstanbul için hâlâ geçerli. Çok yüksek bir yaratım potansiyeli olmasına rağmen çok az kamusal alan var.

Hayal etmeye çalış, dev bir duvarda grafiti yapıyorsun, bir yandan futbolcular bir an önce bitirmen için baskı kuruyor. Öte yandan hokey oyuncuları, futbolcularla aynı alanı kullanmak için kavga ediyor. Sonra ikisi bir olup basketbolcuları dışarı atıyorlar. Ne kadar sıradışı bir tablo olduğunu görebiliyor musun? 

“KENDİ PERSPEKTİFİMDEN BAKMAM GEREKİRSE SNEAKER KÜLTÜRÜ DE SPORDAN ÇOK BESLENİYOR. BİZİM ZAMANLARIMIZI DÜŞÜN, HATTA BIRAK BİZİM ZAMANLARIMIZI ON YIL ÖNCESİNİ DÜŞÜN. BU KÜLTÜRÜN NE KADAR GLOBALLEŞTİĞİNE ŞAŞIRACAKSIN. SPOR ELBETTE BU GLOBALLEŞMENİN ÇOK ÖNEMLİ PARÇALARINDAN BİRİSİ.”

Image

Bu durumda zaman içerisinde tek kaybedenin sokak sanatı olduğunu görebiliyorum.

Moskova’da bulunan bütün korobkalar bir süre önce elden geçirildi. İçinde bulunduğumuz bu korobka elden geçirilmedi fakat kontrol altına alındı. Bu sebeple duvarlarda sokak sanatı göremiyorsun. Grafiti yapmak imkansızlaştı. Bir grafitinin ömrü birkaç günü geçmiyor. Ama gördüğünüz gibi duvarlardaki boya oldukça kalın. Bu da bu korobka içerisinde eskiden bir çok grafitti yer aldığının kanıtı.

O zaman bu kültürü spor üzerinden ele alalım... 

Öncelikle Rusya genelinde yeni jenerasyonun tamamının sporla ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymalıyız. Dünya geneline her anlamda ayak uydurmaya çalışıyorlar. Kendi perspektifimden bakmam gerekirse sneaker kültürü de spordan çok besleniyor. Bizim zamanlarımızı düşün, hatta bırak bizim zamanlarımızı, on yıl öncesini düşün. Bu kültürün ne kadar globalleştiğine şaşıracaksın. Spor elbette bu globalleşmenin çok önemli parçalarından birisi. 

Tam da burada dümeni kültürel temsiliyete kırmanı istesem? 

Zor ama kaptan sensin. 1990'lı yılların başında sneaker kültürü Rusya genelinde yer altındaydı. İkonik modelleri veya siluetleri bulmak neredeyse imkansızdı. Sadece yer altında bulunan iki alt kültür sneaker kültürünü ileri taşıyordu. Bunlardan bir tanesi futbol holiganlarının içerisinde bulunduğu tribün kültürüydü. Hatta bazı futbol holiganları o kadar geniş bir perspektife sahiptiler ki bir sneaker dükkânı bile kurdular. Günümüzde Batı'da yayınlanan birçok fotoğraf çekiminde fon olarak bu futbol holiganlarının sahibi olduğu dükkanlar kullanılmaktadır. Bu holiganlar aslında çok bilinçliydiler. Futbolun o kadar içindeydiler ki bir anlamda üzerine düşünmeden futbol kültürünü bir stil olarak da benimsediler. 

“RUSYA, AMERİKA'NIN EN İKONİK DİZAYNLARINI ALIR, KENDİ HAYAT TARZIYLA YENİDEN TASARLAR VE KENDİ ÜRÜNÜNÜ YARATIR.”

Tutku her zaman lezzetli meyveler verir. Fakat bir kültürü en baştan nasıl güçlü bir temele oturtursun? 

Çok sert ve ciddi bir soru. Öncelikle Rusya'yı hem yaratıcılık hem de pazar olarak başka ülkelerle kıyaslamam. Rusya da her alt kültürün kendi yolu vardır. Biz streetwear kültüründen bahsediyoruz. Bu kültür hâlâ çok küçük. Bahsettiğim elbette popülerliği aşınca geride kalan öz kitle. Ve bu öz kitle sürekli olarak çok ilerici işlere imza atıyor. Bunu yanında hâlâ öncü olan ufak bir grup da yeni jenerasyonları bilgilendirmeye ve bilgilerini paylaşmaya çalışıyor. Öteki tarafta benim kendi yükümlülüğüm ise yeni jenerasyonlara düzgün bilgi aktarımı yapabilmek ve bunun için bir ağ kurmaya çalışmak. Fakat geçmişe bakarsam bizim erişimimiz oldukça kısıtlıydı. Bahsini duyduğumuz modellerin neye benzediğini bile bilmiyorduk. Tarif etmemizi isteseler bunu bile başaramazdık. Bu sebeple yönümüzü ister istemez düşünmeye, araştırmaya ama en önemlisi de seyahat etmeye çevirdik. Bu sebeple bizim gibi orijinaller dünyada neler olduğunu gördükten sonra bu enformasyonu kendi ülkelerinde paylaşmakla yükümlüydüler. Bu elbette seni de kapsıyor. Şimdi kendi perspektifimden bakarsam biz Rusya’da klişelerden uzak yaşarız. Bu sebeple eğer bir futbol holiganı olsan bile bürünmen gereken kişisel bir ifade biçimi bulunmaz. Tamamen özgürsündür. 

Bu durum da sizi İngiltere ve Fransa gibi ülkelere göre daha güçlü kılıyordur. Ne de olsa İngiltere’de futbol holiganlarının kişisel ifade biçimi keskin bir teras kültürüyle çerçevelendirilmiştir. 

Rusya, Amerika'nın en ikonik dizaynlarını alır, kendi hayat tarzıya yeniden tasarlar ve kendi ürününü yaratır. Rusya genelinde insanlar bilgiye açlık duyarlar. Bu sebeple dünyanın genelinden her türlü bilgiyi sistemlerine alırlar sonra bu enformasyonu bir tasarım sürecine dönüştürürken yerel tatlandırıcılar kullanırlar. Böylece kendi tasarımı olan ürünleri yaratmış olurlar. 

İşte bu da bir kültürün anahtarıdır değil mi? Her kültürün kurtuluşu özgürlüğünde yatar. 

Kesinlikle. Böylece çok zor bir soruya verilebilecek en güçlü yanıtı vermiş olduk. 

Streetwear kültürünün merkezi Amerika'dır. Bu sebeptendir ki dünyanın doğu tarafı için en arzu edilen tasarımlar Amerika merkezlidir. Bu önermeden Avrupa'nın önemsiz olduğu algısı çıkmasın. Fakat kültürel olarak Avrupa, Amerika ve Japonya haricindeki genele hitap ettiğinden çok geniş bir kültürel hâkimiyet kurmuştur. Bu da temsiliyet ve aidiyet tutkusunun daha az olduğu anlamına gelir. Çünkü pazar dahilinde üretim çok geniştir. Bu önermeme katılıyor musun?

Soruna soru ile karşılık vereceğim. Sence temeli en güçlü streetwear markası nedir? 

Nike.

Aynı fikirdeyim. 80'li yıllarda Rusya genelinde en arzu edilen marka Nike’tı. Çünkü direkt Amerika'dan geliyordu ve çok nadirdi. Bu sebeple bizim jenerasyonumuz için en ilerici kültür temsiliyeti Nike markasına aittir. 

Nike'nin bizden sonraki jenerasyonlara da çok güçlü bir kültürel yatırım yaptığı kanısındayım. Bizi Moskova’da bir araya getirmesi gibi. 

Bir markanın kültürel temeli ne kadar güçlü ise, kendisi de o kadar güçlüdür. 

“ERIC HAYES'İN YAPTIĞI BİR GRAFİTTİ ALTINDA GOL SEVİNCİ YAŞADIĞINI HAYAL ET. İŞTE BU MOSKOVA’DIR. “

Ama Nike markasının bu kültürel gelişimini ustalıkla ördüğünü düşünüyorum. Mesela dünya genelinde kişiliği olan ufak dükkânlara girmesi ve bu yaratıcı platformlara daha geniş bir temsiliyet kazandırması bu ağlardan en dikkat çekeni.

Rusya için de elbette aynı durum geçerli. Rusya genelinde streetwear'in gelişiminden çok memnunum. Biraz geriye baktığımda bahsettiğin etkileşimin çok geçerli olduğunun kanıtlarını görüyorum. Moskova içerisinde yer alan ufak dükkânların Nike sonrası global olarak birer kreatif alana dönüşmesi iki yönlü olarak kültürü besliyor. 

Image

Şu anda Nike Air Max Atmos giyiniyorsun. Fakat bu yeniden piyasaya sürülen versiyonu. Ben ikonik tasarımların yeniden piyasaya sürülmesini destekliyorum. Yeni jenerasyonun kendilerinden çok daha önce var olan bir tasarımla ilgili yeni hikâyelerini duymak bana daha geniş bir perspektif sağlıyor. Bana katılıyor musun? 

Ben bilgi paylaşımını daha önemli buluyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi streetwear her ne kadar popülerliğinin zirvelerini yaşasa da hâlâ çok ufak bir kültür. Bu sebeple tasarım daha da önemli hale geliyor. Bu ikonik tasarımlara alt kültür perspektifinden, spor perspektifinden, kişiselleştirme perspektifinden ve geleneksel etkilerden bakmak gerekiyor. Bunun da en kolay yolu senin de bahsettiğin gibi yeni jenerasyonun ikonik modeller üzerinden kendi hikâyelerini yaşaması. Bize düşen görev ise tarihe tanıklık etmek. 

Bütün bu bahsettiklerimiz üzerinden sokak sanatının streetwear kültürü içerisindeki tarihine de tanıklık etmek isterim...

Sokak sanatı önceleri iki dünyanın da oldukça içerisindeydi. Hem kişisel temsiliyet hem de yer altına göz kırpan unsurlar barındırıyordu. Moskova içerisinde Moskova'ya tanık olabileceğiz çok özel bir ifade biçimiydi. Grafiti Moskova genelinde çok çeşitli biçimlerde yer almıştır. Çünkü dünya genelinden gelen efsanelerin eserleri Moskova'nın yerel sanatçılarının işleriyle yan yana yer alırdı. Günümüzde artık bundan bahsedemeyiz ama şöyle açıklayabilirim; Eric Hayes'in yaptığı bir grafiti altında gol sevinci yaşadığını hayal et. İşte bu Moskova’dır.  

Image

ÖNCEKİ Müzik, aşk ve cinayete bandırılmış bir roman: Kan ve Gül SONRAKİ Sporun tasarım kupasını gururla kaldırmak: Tiempo Legend 7
Bu yazıyı paylaş