Pek bilmediklerinizde bugün: ALT-J

İkinci albümü This Is All Yours‘u dün Spotify üzerinden dinlemeye açan İngiliz grup Alt-J hakkında pek bilmedikleriniz…

Grubun ismi az kalsın bir sembol olacakmış

Klavyede Alt ve J tuşlarına bastığınız zaman karşınıza delta sembolü çıkıyor: ∆. Bunu farkeden grubun ilk kadrosundan Gwil Sainsbury, grup ismi olarak da ∆ sembolünü düşünmüş. Diğer grup üyelerinin isimlerinin telaffuz edilebilen bir şey olması konusunda diretmesinin ardından, ekip ismini Alt-J olarak belirlemiş. Önceden Al-Jazeera’nın haber sunucusundan esinlenerek Daljit Dhaliwal ve sonrasında da FILMS isimlerini kullanan grup sonradan üçüncü denemesinde Alt-J’e ulaşabilmiş.

An Awesome Wave ismi, American Psycho filminden geliyor

Alt-J’in koca bir dünya turnesi yapması ve bolca ödülü toplamasını sağlayan ilk albümü An Awesome Wave’in ismi, American Psycho filminde geçen bir replikten geliyor. Filmde Christian Bale’in canlandırdığı Patrick Bateman karakteri şunları söylüyor:

I’m on the verge of tears by the time we arrive at Espace, since I’m positive we won’t have a decent table. But we do, and relief washes over me in an awesome wave.

”Matilda” şarkısındaki otobüs sesini duydunuz mu?

Alt-J’in ilk albümü An Awesome Wave’in kayıtlarının yapıldığı stüdyonun ses yalıtımı yeteri kadar kuvvetli olmadığı için stüdyo dışından sesler de kimi zaman kayıtlara dahil oluyormuş. ”Matilda” şarkısının birinci dakikasını geçtikten sonra duyulan bir otobüsün fren yapma sesi de bunlardan biri. Grup üyeleri söz konusu sesi sevip bilinçli olarak şarkıda kullanmış.

Alt-J davulcusu Thom Green, önceden metal gruplarında çalıyordu

Üniversite yıllarında tanışıp beraber çalmaya başlayan Alt-J üyelerinin hepsi farklı müzikal geçmişlerden geliyordu. Grubun davulcusu Thom Green de o zamana kadar hep metal gruplarında çalmıştı. Kendisini en çok etkileyen gruplar arasında Lamb of God, Meshuggah ve Deftones’u sayan Green, grupta çalması için kendisine teklif geldiğinde kendinden pek emin olmadığını fakat yapılan müziğin her zaman aradığı ama hiçbir zaman duyamadığı müzik olduğunu bir röportajında söylüyor. Green’in en çok ilham aldığı albümlerden biri Deftones’un Adrenaline albümü. Aşağıda da Green’in albümdeki favori şarkısı ”Bored”u dinleyebilirsiniz.

Alt-J ve Leon tutkusu

Luc Besson klasik filmi Leon’da Natalie Portman’ın canlandırdığı Mathilda karakteri, Alt-J’in ilk albümü An Awesome Wave‘in hit şarkılarından ”Matilda” için ilham kaynağı olmuş. Filmi 12 yaşındayken izlediğini belirten grubun solisti Joe Newman, filmi aslında hakkında bütün bir albüm yapacak kadar sevdiğini belirtmiş.

leon

Grubun albümlerine girmemiş bir de ”Leon” isimli şarkısı bulunuyor.