Raised by Wolves varoluşsal sorularıyla geri dönüyor

2021’i House of Gucci ve The Last Duel ile kapatan Ridley Scott‘ın vizyonuyla hayata geçen HBO Max dizisi Raised by Wolves, 2. sezon için geri sayım devam ederken, kapsamlı bir fragmanla kendini hatırlattı. Takvimlerde 3 Şubat işaretlensin.Dünya’nın yok edilmesinin ardından yeni bir gezegene taşınan insan kolonisinin çocuklarına bakmakla görevli iki androidin -Anne ve Baba- yaşadıklarını izlediğimiz dizi, ilk sezonuyla 2020 sonbaharında prömiyer yapmış; Bant Mag.’ın 2020’nin en iyi 10 bilim kurgu dizisi listesinde de zirveyi kapmıştı. Çok geçmeden ikinci sezon onayı gelmiş; müjde, Dune’un HBO Max prömiyerinden önce paylaşılan bir kliple duyurulmuştu.

Yayımlanan tanıtıma göre Raised by Wolves; ahlaki ikilemlere, varoluşa ve insan olmanın ne anlama geldiğine dair soruları yöneltmeye devam edecek gibi görünüyor. Baba, “fazla insan” olmaktan ve çocukların hak ettikleri şekilde ebeveynlik yapmaktan korktuğunu söylüyor bir sahnede. Nefes kesici manzaralar ve distopya atmosferine doyuran görüntülerle birlikte bizleri bekleyenlere dair fikir veren fragman; yeni karakterleri ve olay örgüsünü de açık ediyor. Kepler-22b gezegeninin gizemli ve tropik bir bölgesinde, yanlarında altı insan çocukla birlikte yeni kurulmuş ateist bir koloniye katılacak androidler. 

Amanda Collin ve Abubakar Salim ikilisinin Anne ve Baba’ya hayat verdiği dizinin kadrosunda Travis Fimmel, Winta McGrath, Felix Jamieson, Niamh Algar, Matias Varela, Ethan Hazzard, Aasiya Shah, Jordan Loughran ve Ivy Wong gibi yüzlere de rastlamak mümkün. Dizinin yaratıcısı olan vesenaryoda da parmağı bulunan isim ise hiç yabancı değil: Denis Villeneuve filmi Prisoners’ı da kaleme almış Aaron Guzikowski. Collider’a verdiği röportajda, yeni sezonun sekiz bölümden oluşacağını duyurmuştu. Diğer sezonlar için henüz onay alınmamış olsa da Guzikowski toplamda beş ya da altı sezonluk bir ekran macerası öngörüyor.

Öte yandan, Ridley Scott’ın bu sene de üretkenliğini durdurma niyeti yok. Napolyon Bonapart’ın kumandanlık konumuna yükselişini konu edecek Joaquin Phoenix başrollü Kitbag ve  devam filmi furyasına katılacak yeni Gladiator filmi de yolda. Ayrıca yeni Alien uzantısı ile Queen & Country isimli aksiyon/gerilim de gündemindeki diğer projeler.

Yazı: Yiğitcan Genç