Safdie Kardeşler’in kanvasından Adam Sandler’lı “Uncut Gems”, Rotten Tomatoes’da %100 ile açılış yaptı

The Pleasure of Being Robbed ve Go Get Some Rosemary’den sonra 2014’de çektikleri Heaven Knows What ile uluslararası arenada kabul gören, 2017’de Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasına girdikleri Good Time’la metropoldeki kayıp hayatları yansıtmadaki başarılarını kanıtlayan Josh Safdie ve Benny Safdie, Uncut Gems ile New York sokaklarında bu kez Adam Sandler’ın peşinden koştukları yeni bir filmle karşımızdalar. Geçtiğimiz hafta Telluride Film Festivali’nde prömiyer yapan film, aldığı iyi eleştirilerle beraber Rotten Tomatoes’da yüzde 100’lük bir açılış oranı yakaladı ve şimdiden kulislerde Adam Sandler için Oscar dedikoduları dönmeye başladı.

New York’ta elmas ticaretinin döndüğü bir bölgede geçen hikâyede, Howard Ratner büyük oynamayı seven zengin bir kuyumcudur. Bir gün kendisini ona büyük kazandırabilecek, oldukça riskli bir iddia oynarken bulur. İşler yolunda gitmeyince Howard, mesleği, ailesi ve dört bir tarafına pusu kurmuş düşmanları arasında bir denge kurmaya çalışır ve kendini tehlikeli bir cambaz ipinde yürürken bulur. Adam Sandler, kuyumcu Howard Ratner rolünde filmin bütün yükünü sırtlanırken, ona bu yolculukta Julia Fox, LaKeith Stanfield, Idina Menzel, Eric Bogosian, basketbolcu Kevin Garnett ve şarkıcı The  Weeknd de eşlik edecek.

Adam Sandler’ı Big Daddy, Happy Gilmore, Billy Madison ve The Waterboy’dan aklımıza kazınan ikonik karakterleri veyahut 50 First Dates ve The Wedding Singer’daki samimi romantik komedileriyle tanısak da Punch-Drunk Love’daki performansıyla 2002’de kazandığı Altın Küre adaylığı kariyerini başka bir seviyeye taşımıştı. Bunu takiben 2007’de gelen Reign Over Me ve en son 2017’de The Meyerowitz Stories yükselişini perçinlerken gelen ilk eleştirilere bakıldığında Uncut Gems’deki performansı Sandler’ın kariyerinde yeni bir zirve yapacak gibi görünüyor.

Toronto Film Festivali’ndeki gösteriminden sonra A24 tarafından 13 Aralık’ta Amerika’da vizyona sokulacak Uncut Gems’in yapımcılığını Martin Scorsese üstleniyor. Safdielerin filmlerinde yardımcı rol görevi gören müzikler ise, Good Time’da da beraber çalıştıkları, anın ruhunu yansıtmakta çok başarılı olan müzisyen Oneohtrix Point Never’a emanet. Filmin Türkiye vizyon tarihi ise hâlâ belirsiz.

O zamana dek Josh ve Bennie Safdie’nin her gün sokakta insanların yanından geçip gittiği yüzleri yakın planla resmettiği sinemasına odaklanmak ve yaklaşımları hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için aşağıdaki videoyu da buraya bırakalım:

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz