Spielberg’ün “West Side Story” uyarlaması yüzleri güldürecek mi?

Her filmini heyecanla beklediğimiz günler geride kalmış olsa da Steven Spielberg’ün bir West Side Story adaptasyona el atmış olması, duyurulduğu ilk andan bu yana merakla beklenen projelerden. Böylesine bir sinema klasiğini yeniden çevrimine hangi motivasyonlarla karar verildi, sonuç yüzleri güldürür mü henüz bilemiyoruz fakat 2021 model West Side Story’yi izlememize pek az zaman kaldı. İlk tanıtımı 93. Akademi Ödülleri töreni sırasında yayımlanan filmden detaylı bir final fragman da huzurlarda. Şuradan izlenebilir.

Fragman, baş karakterlerden Maria’yı canlandıran Rachel Zegler’in müzikalin en meşhur parçalarından “Tonight”ı söylemesiyle açılıyor. Ayna karşısındaki sahnesini ve ikonik beyaz elbiseyi de görüyoruz. Baby Driver’dan anımsanabilecek, Tony’ye hayat veren Ansel Elgort’un replikleri ise yok denecek kadar az. Çekimlerin ardından cinsel istismar geçmişi gün yüzüne çıkmış, sahnelerinin başka bir oyuncuyla yeniden çekilme ihtimali üzerinde durulsa da araya giren pandemi sürecinin de etkisiyle projeden çıkarılmamıştı.

Yıllarca Broadway’de kapalı gişe oynayıp sayısız kere sahnelenen oyunun uyarlamaları, birbirine düşman iki sokak çetesinden Jets’in üyesi Tony ile Sharks’ın liderinin kız kardeşi Maria arasında gelişen aşkı konu alıyor. Romeo ve Juliet anlatısına yeni bir yaklaşım göreceğimiz filmin senaristliğini ise Spielberg ile birlikte çalıştığı Munich ve Lincoln’la Oscar adaylıkları bulunan Tony Kushner üstlenmekte.

1957 yapımı orijinal müzikalin, 1961 yılında Jerome Robbins ve Robert Wise tarafından çekilen aynı isimli sinema uyarlaması tam 10 dalda Oscar kazanarak büyük başarı yakalamış, kısa zamanda bir 7. sanat klasiği olarak kabul görmüştü. Orjinal yapımda Anita rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına uzanan Rita Moreno, Spielberg’ün yeniden çevriminde bu kez Valentina karakterine hayat verecek. Ayrıca Ariana DeBose, Tony ödüllü David Alvarez, Josh Andrés Rivera ve Brian d’Arcy James gibi isimler de oyuncu kadrosunda.

West Side Story, Türkiye’de 10 Aralık’ta vizyona girecek.