Türkiye’nin ilk üflemeli çalgılar festivali 29 Haziran’da başlıyor

İstanbul Klarnet Derneği ve Kadıköy Belediyesi ortaklığıyla ilk kez bu yıl düzenlenen İstanbul Woodwind Festival29 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalde dünya çapında solistler, oda orkestraları ve koroların performanslarının yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösterimler ve seminerler yer alıyor.

İstanbul Woodwind Festival’ın ilk yıl konukları arasında en dikkat çeken isimlerden biri, bugüne dek ECM, Blue Note ve Island gibi prestijli plak şirketlerinden sayısız albüm yayınlamış olan İngiliz saksafoncu Andy Sheppard. Fransız orkestra şefi ve flüt sanatçısı Jean Fernandis, özellikle klasik besteleri klarnetle yorumladığı kayıtlarla tanınan Nicholas Cox ve Amsterdam merkezli flüt-klarnet ikilisi Shadanga Duo, İstanbul Woodwind Festival’ın uluslararası konukları arasında en dikkat çekenleri.

Türkiye’den de birçok isim festivalde sahne alacak. Bu isimler arasında Oğuz Büyükberber, Hüsnü Şenlendirici, Maden Öktem Ersönmez, Ecesu Sertesen, Meriç Demirkol gibi isimler bulunuyor.

Festivale dair detaylı bilgi için buraya tıklayarak İstanbul Woodwind Festival için oluşturulan resmi web sayfasına ulaşabilirsiniz.