BBC’nin anketine göre tüm zamanların en iyi caz müzisyeni Miles Davis

BBC’nin anketine göre tüm zamanların en iyi caz müzisyeni Miles Davis

BBC Radio ve Jazz FM ortaklığıyla tüm zamanların en iyi 10 caz müzisyenini belirlemek adına yapılan ankette zirvede Miles Davis yer aldı. İlk 10’a girebilen müzisyenler arasında Ella Fitzgerald, Duke Ellington ve Charlie Parker gibi isimler bulunuyor.

İki radyo kanalından temsilciler ve çeşitli müzisyen ve müzik yazarlarının oluşturduğu 50 müzisyenlik havuzda yer alan müzisyenlerin oylandığı ankette 1991 yılında hayatını kaybeden ve Kind Of Blue, Bags’ Groove ve Musing of Miles gibi klasikleşmiş albümlerin de arasında bulunduğu 50’ye yakın albüm yayınlayan ünlü trompetçi ve grup lideri Miles Davis bir numarada yer aldı. Davis’i bir başka trompetçi Louis Armstrong ve piyanist Duke Ellington takip etti.

BBC Radio ve Jazz FM’in anketinden “Tüm zamanların en iyi 10 caz müzisyeni” olarak çıkan isimleri aşağıda görebilirsiniz.

1- Miles Davis

2- Louis Armstrong
3- Duke Ellington
4- John Coltrane

5- Ella Fitzgerald
6- Charlie Parker
7- Billie Holiday
8- Thelonious Monk

9- Bill Evans
10- Oscar Peterson

Don Cheadle’ın yönetmenlğini üstlendiği ve başrolünü oynadığı Miles Davis biyografisi Miles Ahead yakında vizyonda olacak. Filmden yayınlanan kısa bir sahneyi aşağıda görebilirsiniz.

Benzer yazılar