Alliance, Mumbai ve işbirlikleri: DJ Fitz ve Grup Ses

Alliance isimli yeni Grup Ses albümü, geçtiğimiz ay Fransa merkezli plak şirketi Besides Records aracılığıyla yayınlandı. Gantz, Elektro Hafız, Biblo, Kolonel Blip, Ethnique Punch gibi isimlerin konuk olduğu albümün ardından DJ setlerine hız veren Grup Ses, daha önce defalarca aynı sahneyi paylaştığı DJ Fitz ve Wooden Wisdom’la 18 Kasım akşamı Babylon’da bir kez daha güçlerini birleştirecek. Ekibin yeniden bir araya gelişi öncesinde DJ Fitz ve Grup Ses, hem Alliance hem de DJ Fitz’in setleri hakkında bir sohbete koyuldu.


DJ Fitz: Nasılsın?

Grup Ses: İyiyim. Tektosag Records için yeni bir podcast üzerine çalışıyorum.

DJ Fitz: Korkunç bir gazeteciyim, işte sorularım: Grup Ses nasıl başladı? Beni her şeyin en başına götür!

Grup Ses: 2007’de yılında dandik Türkçe pop şarkılarına yaptığım mash up’ları altında topladığım isim olarak başladı. İlk Grup Ses performansı Serhat Köksal’ın (2/5bz) organize ettiği Gözel Geceler’de olmuştu. Bir yıl sonra da Grup Ses’in ağırlıklı olarak enstrümantal hip hop beat’leri ve Türkçe kayıtlardan alınan sample’lara odaklanan ikinci versiyonu geldi: Grup Ses Beats. Yeni albümle de Grup Ses’in 3. dönemi başladı diyebilirim. Şimdi yapmaya çalıştığım şey bas müziğinin farklı türlerinden ilham alan daha detaylandırılmış bir müzik.

DJ Fitz: Alliance albümünün arkasındaki en baskın müzikal ilham kaynağı nedir?

Grup Ses: Bu albümde 2006 yılından bu yana yerel sahnede tanıştığım müzisyenlerin üretimlerinden etkilendim. Bazılarını Alliance’a dahil edebilmeyi de başardım. Albümdeki şarkıların çoğu ortak; albümün ismi de buradan geliyor.

DJ Fitz: Bu albümünde, ilk Grup Ses albümüne nazaran çok daha fazla işbirliği var. Albümdeki konuklarla çalışmak nasıl bir deneyimdi?

Grup Ses: Birlikte çalıştığım sanatçılar kendi müzik anlayışını beraberinde parçalara taşıdı. Ortak müzik yapmak tek başına yapmaktan çok daha eğlenceli diyebilirim. Devamı önümüzdeki dönemde de gelecek.

DJ Fitz: Peki bu genel olarak süreci yavaşlatıyor mu?

Grup Ses: Bazen evet, ama buna değiyor.

DJ Fitz: Albümü tanıtmak için geleneksel anlamıyla turne ya da konserler planlıyor musun?

Grup Ses: Albümü tanıtmak için DJ setlere devam edeceğim, henüz büyük bir turne görünürde yok. İki tane küçük lansman partisi olacak. 25 Kasım’da Da Poet, Biblo ve Ağaçkakan’la birlikte Arkaoda’da ve 3 Aralık’ta Gantz ve Nodul’la birlikte Pixie’de.

DJ Fitz: Bugünlerde hangi müzikleri dinliyorsun? Favorilerin var mı?

Grup Ses: Hollanda’dan Music from Memory son zamanlarda en sevdiğim plak şirketi. roadside.picnic – Le Calafart (Le Horla Records), Da Poet – Beat Tape 2 (Tektosag) ve Ethnique Punch – Vinyet (Well Gedacht) albümleri de yerli sahneden seçtiklerim.

DJ Fitz: İstanbul ve Türkiye’deki müzik sahnesi şu sıralar ne durumda? Ülkenin politik durumunun büyük bir etkisi olduğunu tahmin ediyorum.

Grup Ses: İnsanlar üzerindeki baskı arttıkça bağımsız kültürel üretim de artıyor. Bu da beni daha fazla prodüksiyon yapmak konusunda tetikliyor. Şimdi Londra’daki bir plak şirketi için Ethnique Punch’la bir albüm yapmayı planlıyoruz. Bundan sonra Grup Ses ve başka isimler altında daha sık müzik yayınlacağımı umuyorum.

DJ Fitz: Türkiye’de Grup Ses albümlerine olan ilgi nasıl?

Grup Ses: Albüm şu an için Türkiye’de sadece İstanbul’daki plak dükkanlarında bulunabiliyor, (İzmir’de Ege Plak’ta var.) şimdiye kadar gidişat iyi.

DJ Fitz: Gelecek için planların ne? Önceki iki albümündekine benzer bir tarzda üçüncü bir albüm yapmayı planlıyor musun yoksa müzikal olarak farklı bir yöne mi gideceksin?

Grup Ses: Ethnique Punch’la yeni albüm yolda, yeni işbirlikleriyle Alliance 2’ye başlamak istiyorum. Ayrıca ufukta daha fazla remiks var. Ek olarak farklı isimlerde farklı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyorum.

Sohbetin kalanını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:52’ye ulaşabilirsiniz.