Apple Music’in “DJ Mix” açılımıyla streaming dünyasında yeni bir dönem

Apple Music, yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı yeni entegrasyonuyla streaming dünyasında DJ’ler için bir baş ağrısına dönüşen çıkmazlardan birine çözüm bulmuş gibi görünüyor. Platformun DJ Mix açılımı, DJ’lere kendi setlerini olduğu gibi Apple Music’te paylaşma olanağı tanıdığı gibi yalnızca DJ’lere değil sette parçası bulunan tüm sanatçılara da telif ödenmesini mümkün kılıyor.

Dijital dünyadaki hemen her platformda DJ’lerin mixtapelerini paylaşmaları konusundaki en büyük engeli ortadan kaldıran bu teknoloji, Apple’ın 2018’de bünyesine kattığı Shazam sayesinde hayata geçmiş. Alanında uzman DJ ve selectorler, Shazam’ın mixtapelerdeki şarkıları analiz edip, doğru tespitlerde bulunduğunu onaylamış. 

Basın toplantısında DJ Mixlerin uzun vadeli maddi değeri olduğuna inandıklarını ve bunun bir mixtape’in tüm bileşenlerini adaletli bir şekilde kapsamasının kaçınılmaz olduğuna vurgu yapıldı. Bu açılım için güçlü iş birliklerine de gidilmiş. Hâlihazırda Boiler Room, Mixmag ve Tomorrowland gibi mecra ve festivallerle birlikte binlerce mixtape’i kataloğuna ekleyen Apple Music, bir yandan hem DJ’lerle doğrudan çalışmaya hem de daha ufak çaplı yeraltı oluşumlarına alan açmaya devam edecek. 

Müzik piyasasında “DJ Mix” denince akla gelen ilk serilerden biri olan DJ Kicks de bu yeniliğin önemli parçalarından biri. 90’ların ortalarından beri !K7 Records bünyesinde sürdürülen ve DJ’lere kendi setlerini bir albüm formatında yayımlama olanağı sunan seri, eksiksiz bir şekilde Apple Music kataloğuna ekleniyor. Buradaki “eksiksiz” vurgusu çok önemli. Basın toplantısında etiketin kurucularından Horst Weidenmüller konuya şöyle açıklık getiriyor: “Geride kalan 26 yılda telif ve haklar sebebiyle yayımlayamadığımız, kaybettiğimiz bir sürü kayıt oldu. Apple Music, geçmiş kataloğumuzdan bu sebeplerle paylaşılamamış 14 setin ilk kez yayımlanmasına olanak sağlıyor. Tüm yaratıcıların haklarını temin edebileceği bir şekilde üstelik.”

Weidenmüller, Apple Music’in bu adımını DJ Kicks’in tam anlamıyla kutlanabileceği bir oda olarak tanımlıyor. Buraya özel yeni eklentiler de yoldaymış. Bunlar arasında DJ Kicks’in 26 yıllık serüvenini perde arkası görüntüleriyle arşivleyen bir belgesel projesi de var. DJ Kicks seçkisi, 10 Eylül itibariyle platformda dinlemeye açıldı. 

Dinleyiciler tarafından da yoğun ilgi gören DJ Mixler için tüm metadataları doğru şekilde hazırlanmış ve çalan her parçanın gerekli telif yüzdelerinin dağıtıldığı bir ekosistem yaratılmış olmasının hâlâ şekillenmekte ve büyümekte olan streaming dünyası için çığır açan bir adım olduğuna şüphe yok. Bu telif dağıtımının tam olarak nasıl olacağı (örneğin setteki bir şarkının telif alması için kaç saniye çalması gerektiği gibi) yönünde merak edilen kimi detaylar var tabii. Ama söz konusu teknolojiyle oyunun kurallarının doğru yönde değişmekte olduğunu görmek sevindirici.

Şu an Apple Music üzerinden dinlenebilecek geniş bir mix havuzu bulunmakta. Black Music Month kapsamında Honey Dijon, Amorphous, DBN Gogo, DJ Clue, Dām Funk ve Funk Flex’in platforma özel hazırladığı setler, Fransız livestream mecrası Cercle’ın DJ Mixes & Live Sets serisinden ikonik kayıtlar ve Charlotte de Witte’nin temmuzdan bu yana devam eden Apple Music residency’si kapsamında hazırladığı mixtapeleri bunlardan bazıları. 

Yükleniyor...