AURORA ve Qing-feng Wu, içimizdeki fırtınalardan bahsediyor

Norveç’in mistik tınılarını oyunbaz sesine gizleyen AURORA, Sodagreen üyelerinden Greeny olarak da bilinen Tayvanlı müzisyen Qing-feng Wu ile kaydettiği “Storm” adındaki yeni teklisini Decca Records etiketiyle uzayda süzülmeye bıraktı.


Senenin başından bu yana bir parçanın hızını alamadan yenisine kaptıran üretimleriyle dinleyicileri sık sık kendi yörüngesine çekmişti AURORA. Norveç’in Grammy’si olarak bilinen Spellemann’da Yılın Uluslararası Başarısı ödülüne de uzanmıştı. Son uzunçaları The Gods We Can Touch ise yayımlandığı hafta sonu Spotify’da en çok dinlenen üç albümden biri olmuştu. Tam da bu kaydın yaratım sürecinde ortaya çıkan Qing-feng Wu ortaklığıyla bu “fırtınalı” parçanın rüzgârları esmeye başladı. 

Tekli, ilk saniyesinden itibaren fantastik bir filmin içindeymişiz gibi hissettiriyor. Piyano tınılarıyla açılış yapan “Storm”, Qing-feng Wu’nun yorumu ve AURORA’nın Norveç’in iklimini çağrıştıran sakin, sürprizli vokaliyle kurduğu masalsı atmosferin git gide daha çok  içine çekiyor. Anlatısına yakışır bir biçimde “fırtına öncesi sessizliği” anımsatan bu hafif melodilerin ardından yükselen nakaratla birlikte bastığımız yerden kopup havalanıyoruz sanki.

Şarkıda, birlikte bulutların üstüne çıkarak zor anların atlatılabileceğine inanan iki kişinin inişli çıkışlı ilişkisini anlatıyor AURORA ve Qing-feng Wu. “Beni havaya kaldır, sonra yüksekte tut / Çünkü yağmurun üstü, bulutların üstü hep parlak” sözleriyle dinleyicilerine fırtınayı takip eden dingin hâlin sinyallerini vererek umut aşılıyor.

Bir İngilizce versiyonla beraber yayımlanan “Storm”un aynı düzenlemelere sahip orijinalinde, Qing-feng Wu’nun Mandarin dilinde seslendirdiği bir giriş anlatısı bulunuyor. Tayvanlı müzisyen, AURORA’nın eterik vokal gücüne hayran kaldığını söylüyor ve karşılıklı beğenilerinin de parçanın içtenliğini kuvvetlendirdiğine inanıyor.

Farklı coğrafyaların seslerini buluşturan “Storm”, dinginlik ve fırtınanın birbirlerine nasıl da yakın olduğunu göstererek dinleyenleri bu iki ucun arasında özgürleşmeye yönlendiriyor. AURORA parça hakkında söylediği, “İçinizde var olan fırtınayı ortadan kaldırabilmenizi, onu tüm ihtişamıyla gerçek dünyaya çıkarabilmenizi umuyorum.” dilekleriyle, iplerden kurtulmak için bir tür yol açıyor âdeta. Parçanın, karlı bir ormanda geçen, büyülü bir sürprizle biten oldukça etkileyici bir klibi de var.

Yazı: Eftelya Koyuncu