Yeni Dean Blunt EP’sine açılan bir WeTransfer linki

Yazı: Tuvana Adalı

Yeni Dean Blunt kısaçaları Give me a moment, kendisinin gizemli ve son derece özgün tarzından bekleyeceğimiz şekilde 29 Ocak günü, bir WeTransfer linki aracılığıyla sessizce yayımlandı. Beş kısa şarkıdan oluşan EP’ye ait link, Blunt’ın plak şirketi World Music’in Instagram hesabında paylaşılan gönderide yer aldı.  


Kısaçalar dosyası indirildiğinde, “Give me a moment.zip” adında sıkıştırılmış bir klasör olarak bizi karşılıyor ve sırasıyla “Over Him”, “NOLA Freestyle”, “donna air”, “CK1” ve “Rinsed” parçalarıyla birlikte jpeg formatında, kapakta yer alan Dean Blunt fotoğrafını içeriyor.  

Genellikle pek ortalarda görünmemesiyle bilinen, birçok farklı isim altında projeler yayımlayan ve verdiği röportajların en günceli yaklaşık yedi sene önceye denk gelen Blunt’ın EP’sini indirilebilir bir dosya olarak paylaşma tercihi; aslında tüm bu ulaşılması zor ve uçucu hâline bir tezat oluşturarak yalnızca dinleyicisiyle kendisi arasında gizli ve yakın bir ilişkilenme biçimine alan yaratır nitelikte. Blunt, benzer bir WeTransfer sürprizini 2018 senesinde yayımlanan Soul on Fire kısaçalarında da yapmıştı. 

Give me a moment: Sarıp sarmalayan puslu bir hüzün dalgası

Give me a moment, kaygan ve puslu hislerle örülmüş bir hüzün dalgası yaratırken aynı zamanda geçip gitmiş bir şeyin (muhtemelen bir ilişkinin) tatlı bir anımsaması gibi de duyuluyor. Hem yaklaşık sekiz dakika gibi kısa bir süreyi kapsaması hem de şarkıların birbiri içine geçip karışa karışa akan bir kıvamda tınlamasıyla sanki dinleyiciyi, kendisine tekrar tekrar kulak vermeye çağırıyor ve böylece bütünlüklü bir sezgisel deneyim oluşturuyor. 

Resident Advisor’ın haberine göre Give me a moment, alternatif müzik dünyasından pek çok sample da içeriyor. Açılış parçası “Over Him”, The Smiths’tenPretty Girls Make Graves parçasının gitarlarını referans alırken, kapanışı yapan “Rinsed” ise farklı kaynaklara göre hem Alice in Chains’inDown in a Hole” hem de Felt’in “Evergreen Dazed” parçalarından kesitler barındırmakta.

“Rinsed”, Dean Blunt’a eşlik eden isimsiz bir sanatçının hipnoz edici vokalleriyle büyüleyici bir kapanış ritüeli ve bir yandan da teselli edici bir veda ninnisi gibi. Aniden kesilmesiyle sanki dinleyiciyi içinde gezinmekte olduğu, sarıp sarmalandığı anılardan kopartıp bir anda gerçek dünyaya geri fırlatıyor. Parçaya eşlik eden sanatçı ise Dean Blunt’ın 23 Ocak’ta yayımladığıPRESSEDadlı teklide de iş birliği yaptığı TYSON gibi duyuluyor. İkili, daha önce de “Soul on Fire” veMORT Freestyleiçin de birlikte çalışmıştı. 

Giriş fotoğrafı: Domino Publishing