Yerli sahnede albümlerde olduğu gibi video kliplerde de farklı disiplinlerde üretimin durmadığı bir yıl oldu 2018. Animasyon üretimlerin sayısının iyice arttığı, performans klibi anlayışına yeni yaklaşımların getirildiği, gerçekçi hikâyelerin cesurca anlatıldığı 20 kliple, 2018’in yerli müzik sahnesinin görsel ifadelerine bakıyoruz.


Büyük Ev Ablukada – Hepsine Ne Fena
Yön: Fatih Yılmaz

Büyük Ev Ablukada’nın ilk video klibi “Hepsine Ne Fena”, sağa sola savrularak, ve arada grubun basçısı Mert Üçer’e rastlayarak, şarkısını söyleyen Bartu Küçükçağlayan’ı takip ediyor. Önce bir partide dans ediyoruz, sonra da animasyon alemine dalıyoruz.


Anadol – Adieu
Yön: Gözen Atilla

Anadol’un tuhaf ve büyülü evreninden çıkan video klipler, her zaman kontrolsüz bir sırıtmayı da beraberinde getiriyor. Çeşitli açılış törenlerinden konuşmalar, kurdele kesme anları ve ilginç danslarla bezeli bir video kolaj… 


Haossaa – Yalnızların Yalnızı
Yön: Ozan Aktuna & Serdar Çelik

İstiklal Caddesi’nde sarı çizgiyi takip etme oyunu! Haossaa’nın yüksek tansiyonu eşliğinde Taksim’de dengede durmaya çalışıyoruz.


Palmiyeler – Derine
Yön: Mertcan Mertbilek

Palmiyeler’in ferah ve salaş gitarlarına grubun solisti Mertcan Mertbilek’in hazırladığı nefis bir eşlikçi. Klip, şarkının sözleri eşliğinde ekranda beliren mitolojik karakterler, sembolik figür ve şekillerle göz kamaştırıyor.


Big Beats Big Times – You Don’t See Me
Yön: Okan Avcı

Berke Can Özcan’ın farklı sularda yüzme alışkanlığıyla büyüleyici atmosferler yarattığı projesi Big Beats Big Times’ın 2015 çıkışlı albümünden “You Don’t See Me” için hazırlanan klipte doğadan nefes kesen detaylar parçanın iniş çıkışlı trafiğine eşlik ediyor.


Cem Özel – Kuş Gibi
Yön: Cem Özel & Bora Bekiroğlu

Kuşkunun ve merakın bir an olsun ensenizden ayrılmadığı bir klip “Kuş Gibi”. Cem Özel’in solo albüm serüveninde bir şekilde parmağı olan simaların karşımıza gizemli bir olay örgüsü dahilinde çıktığı klip Karaburun’da çekilmiş.


Herkestam – Minvalde
Yön: Eren Karatepe

M4NM ailesinden Herkestam’ın Rinxlaya düeti “Minvalde”nin klibi, izleyiciyi şehrin arka sokaklarında yaşanan karanlık bir gecenin tanıklarına dönüştürüyor ve gerçekliğiyle rahatsızlık veriyor.


Mabel Matiz – Sarmaşık
Yön: Sinan Tuncay

Antalya’nın Döşemealtı Köyü’nde, her yıl üç ay boyunca binlerce halının havalandırıldığı ve renklerinin daha iyi hale getirildiği yer, “Sarmaşık” klibi için muhteşem bir set.


Lara Di Lara – Su Ver Leylam
Yön: Irmak Altıner

Lara Di Lara’nın Gülden Karaböcek yorumuyla tanınan bir Urfa türküsü olan “Su Ver Leylam” için yaptığı etkileyici cover’ı için çekilen klipte renkler, soyut desenler ve şehrin gerilimi kendine yer buluyor.


The Ringo Jets – Spiral
Yön: Uçman Balaban

Ringolarla daha önce de harikalar yaratan Uçman Balaban, “Spiral” klibinde izleyeni baş döndüren bir sarmalın içine çekiyor.


Ponza – Gold and Round
Yön: Yiğit Evgar

Psikedelik rock grubu Ponza’nın “Gold and Round” klibi, etkileyici kostümleri ve hayali karakterleriyle, ‘iyi’ ve ‘kötü’yü yaratıcı bir şekilde karşı karşıya getiriyor.


Ozoyo – Plantarium
Yön: Hazal Hıdır, Ahmet İspirli, Cem Recep Uslu

Nitelikli prodüksiyonlarıyla dikkat çeken Ozoyo’nun hayali fantastik alemi, “Plantarium” için hazırlanan animasyon kliple şekle büründü. Renk skalası ve akışkanlığıyla harika bir çalışma.


Ahmet Ali Arslan – Gözlerimdesin
Yön: Bora Bekiroğlu

Ahmet Ali Arslan’ın ilk resmi klibi “Gözlerimdesin”, sade bir fikrin ustalıkla uygulandığı bir çalışma. Tolga Akman’ın bir duygu durumunu kusursuz bir şekilde yansıttığı oyunculuğu da ayrı bir övgüyü hak ediyor.


Reverie Falls on All – Descent
Yön: Burak Yıldırım & Emre Aypar

Burak Tamer ve Barkın Engin’in uzun soluklu projesi Reverie Falls on All’un “Descent” klibinde ikiliyi şarkıya vokalleriyle eşlik eden Zeynep Kaya’yla birlikte görüyoruz. Performans klibi estetiğini ışık oyunları ve soyut dokularla farklı bir kıvama getiriyor “Descent”.


Tuğçe Şenoğul – Kaçıyorum Bak
Yön: Özgü Özbudak & Burcu Baki

Kasvetli ve tekinsiz bir atmosfer, maskeler, karanlık bir otopark ve dozu gittikçe artan bir gerilim. Tuğçe Şenoğul’un ilk albümünden favori şarkılarımız arasında yer alan “Kaçıyorum Bak”ın klibi huzursuzluğa bir övgü gibi.


Ağaçkakan – Kesin Şamatayı
Yön: Tuğçe Kep

Şarkılarıyla olduğu kadar vurucu video klipleriyle de adından söz ettiren Ağaçkakan, boğaz düğümleten “Kesin Şamatayı” klibinde Tuğçe Kep, aile kavramı, kişisel travmalar ve çocukluğun naifliğinin üzerinde olduğu ince çizgiyi hikâyeleştiriyor.


Harmondia – Kalumbu
Yön: John J. Holden

“Kalumbu”nun coşkusunu, canlılığını ve enerjisini farklı bir boyuta taşıyan klibi, John J. Holden’ın Mozambik ve Swaziland’da yaptığı çekimlerden oluşuyor.


Ceylan Ertem – Kovdum
Yön: Aytekin Yalçın

Ceylan Ertem’in bitmeyen bir aşkı ve bununla bir türlü başa çıkamama halini şarkılaştırdığı “Kovdum”, klibiyle de bu hali görsel olarak sunmayı başarıyor. Klip, bir ruh halini resmetmek anlamında incelikli bir iş ortaya çıkarıyor.


Ah! Kosmos – Wide
Yön: Harun Güler

Ah! Kosmos’un genişleyen ses paletiyle yarattığı harikası “Wide” için, Harun Güler’in gözünden her biri fotoğraf karesi gibi sahneler ve takip etmesi her seferinde farklı bir haz veren detaylar…


Seawolf & Wonders – It’s Over
Yön: Yankı Sivrikoz

90’lar alternatif rock tınısını benimseyen Seawolf & Wonders’tan, 90’lar rock kliplerine referanslar barındıran bir klip. Şehrin hengamesi ve bir koşturma hissiyle arada tuhaf olaylara da denk geliyoruz.

 1. Yaşadığımız masal: Müzeyyen Senar

  2018, Müzeyyen Senar'ın 100. yaşını kutladığımız yıl. Çeşitli vesilelerle adı gündeme geldi, geliyor, gelecek. Aslında hiç gündemden düşmüyor zira bugüne kadar o kadar çok şey kattı ki bize, görmemek mümkün değil. Peki neden Müzeyyen Senar? Şarkıları anason kokuyor. Çilingirlerde akla gelen, hep onun şarkıları. Bu kadarı yeter mi? Elbette yeter ama tek sebep bu değil.

 2. Güneş vurmuş gece bahçeleri: Win Wallace

  Austin, Texas çıkışlı sanatçı Win Wallace’ın işlerine bakınca sonradan çürük olduğunu fark edeceğiniz olgun bir meyvenin kabartacağı kuşkulu bir iştah hissi yaşıyorsunuz.

 3. Yaşayan bir evin naif ve erotik konukları: Sadi Güran

  23 Şubat’ta Bant Mag Havuz’da açılan yeni sergisi "Hey Jüpiter II - E Kal Bu Gece Burada?"nın yoğun hazırlıkları üzerindeyken, Sadi Güran'dan bir saat koparıp iki sergilik bu serisi hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

 4. Bir “Conan” sayısı ile başlayan çizgi roman serüveni: Yıldıray Çınar

  İlk solo sergisini Ocak 2019’da Bant Mag. Havuz’da açan Yıldıray Çınar’la çalışma metotları üzerine.

 5. Aklımdakiler: M. Kutlukhan Perker

  Türkiye’de çizgi roman kültürünün baş aktörlerinden M. Kutlukhan Perker, geçtiğimiz sene Contemporary İstanbul kapsamında ilk kez sergilenen “Miralay” serisindeki çalışmaları eşliğinde, sanat ve edebiyat dünyasının tanınmış isimlerinin sorduğu soruları yanıtlıyor.

 6. Görür görmez unuttuklarımız: “Çabuk Çabuk”

  Göçün çoğunlukla Suriyeli mülteciler üzerinden konuşulduğu, bu “konuşmanın” ise sık sık nefret söylemi ve popüler politika malzemesi edildiği bir ülkede görünmez kılınmış, kendi görünmezliğini de sahiplenmek zorunda bırakılmış bir azınlık ülke topraklarını mesken eden Afrikalılar.

 7. 2018’in en iyi 50 yabancı albümü

  Müzik açısından fazlasıyla bereketli bir yıl olan 2018, sonraki jenerasyonlara taşacak, ikon mertebesine erişecek birçok albümü beraberinde getirdi. Listeyi toparlarken, senenin ağırlıklı olarak mesaj odaklı, konsept kurguların ön plana çıktığı ve dinleyicisine doğrudan, filtresiz bir şekilde seslenen albümlerle bezeli olduğunu fark ettik. Listeyi 50 albümle sınırlarken fazlasıyla zorlandığımızı da buraya not düşelim! Huzurlarınızda, 2018’in nefis albümlerinden Bant Mag.’ın favori 50’lisi.

 8. 2018’in en iyi 30 yerli albümü

  Birçok mecrada ve platformda konuşulan bağımsız sahneye gösterilen ilginin artışının sebeplerini gözler önüne serer nitelikte albümler yayınlandı yıl boyunca. Ana akımdan da ses ve konsept odaklı fikirlerin öncelik olduğu, dümenin farklı yönlere kırıldığı kimi albümler geldi. Geride kalan senenin albüm raporunu çıkarırken, ülkede ne denli geniş skalada üretimler yapıldığının resmini bir kez daha görmüş olduk.

 9. 2018’in en iyi 20 yabancı müzik klibi

  Animasyonlar, büyük prodüksiyonlar, vurucu fikirler ve şarkıyla bütünleşen nefis görsel eşlikçiler... 2018 yılı, birçok müzik yayınına göre video kliplerin altın çağı olarak tanımlanıyor. 20 videoluk 2018 müzik klibi seçkimizde birçok farklı tür ve estetiğe rastlamak mümkün. Albüm listemizde olduğu gibi, “mesajın” yine ön plana çıktığı bir liste daha.

 10. 2018’in en iyi 20 yerli müzik klibi

  Yerli sahnede albümlerde olduğu gibi video kliplerde de farklı disiplinlerde üretimin durmadığı bir yıl oldu 2018. Animasyon üretimlerin sayısının iyice arttığı, performans klibi anlayışına yeni yaklaşımların getirildiği, gerçekçi hikâyelerin cesurca anlatıldığı 20 kliple, 2018’in yerli müzik sahnesinin görsel ifadelerine bakıyoruz.

 11. Şarkı şarkı: The Raws ve “BAT! BAT! BAT!” albümü

  İçinde Lucifer, dilsiz bir yılan, Ruhi Su ve fazlasıyla yüksek tansiyonu barındıran yeni The Raws albümü dinleyicisini ilk dinleyişte teslim alıyor.

 12. “Köy meydanında kaos”: Hedonutopia

  2018’in sonunda yayınladıkları Yakamoz Sandalı’yla üç yıla üç albüm sığdıran Hedonutopia stüdyo deneyimleri ve geleceğe dair planlarını anlatıyor.

 13. Aklımdakiler: The Ringo Jets

  Bu topraklarda dinleyicisi bol ancak üreticisi az, beyinden önce vücudu harekete geçiren o cayır cayır rock müziği sanki doğduğu yerde büyümüşler gibi çalmaya devam eden Ringolar, eş, dost ve ahbaptan gelen soruları üç vokalli bir gruba yakışan bir çeşitlilikle yanıtladı.

 14. 2018’in en iyi 50 filmi

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bant Mag. ekibi tarafından seçilen yılın en iyi filmleri listesi huzurlarınızda… 2018 yılı içerisinde dünyada vizyona girmiş ya da festival prömiyerini gerçekleştirmiş filmlerden seçilen listemizde, Türkiye vizyonu değil, ilgili filmlerin dünya prömiyeri baz alınıyor.

 15. 2018’in en iyi dizileri

  Dünyada ilk kez 2018 yılı içerisinde yayın hayatına başlamış olan çiçeği burnunda drama ve komedi dizileri ile mini diziler arasından, Bant Mag. ekibi tarafından seçilen en iyilerin yer aldığı ilk 10’lar karşınızda!

 16. Sibel’in Islıkları: Damla Sönmez’le “Sibel” üzerine

  22 Şubat'ta vizyona çıkan "Sibel", güçlü karakteri ve ona hayat veren güçlü performansla dikkat çekiyor. Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin imzasını taşıyan Sibel’in ulusal ve uluslararası başarılarına neredeyse her hafta bir yenisini eklediği sonbahar aylarında, filmin başrol oyuncusu Damla Sönmez’le Chicago’da buluştuk.

 17. Hepimiz askerdeki gibi birtakım bölüklerde yaşıyoruz: Kader Can

  Kader Can, yerli sahnenin şüphesiz en başarılı ve üretken yazarlarından biri olan Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun altıncı oyunu. 21 yaşında yolu askere düşen rap âşığı bir gencin hikâyesini müthiş keyifli anlara da yer vererek anlatan tek kişilik oyunda Deniz Karaoğlu da kusursuz bir performans sunuyor. Tiyatro sahnesinin iki yetenekli ismiyle Kader Can’ı, oyunun doğuşunu, üç ay “askerlik” gibi geçen prova sürecini konuştuk.

 18. 2018’de prömiyer yapmış 5 çarpıcı tiyatro oyunu

  2008 yılından beri terk edilmiş bir halde başına gelecekleri bekleyen Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımı, Barış Atay’ın oynadığı Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun Sadece Diktatör oyununun yasaklandığı haberi ile başladığımız 2018 yılında tiyatro yine de vazgeçmeden üretmeye ve birlik olmaya devam etti...

 19. 2018’in dikkat çeken solo sergileri

  Gazete Duvar, Sanat Dünyamız, K24 gibi pek çok mecrada karşımıza çıkan sanat eleştirmeni ve yazarı Kültigin Kağan Akbulut Bant Mag. için 2018’in kendisinde iz bırakan solo sergilerini seçti.

 20. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] genel yayın yönetmeni Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler