Dost Meclisi: Coşkun Karademir’in konukları Ceylan Ertem ve Buray

Çocuk yaşta tutunduğu enstrümanı bağlama ile hem ustalarının izinden giden hem de Anadolu ezgilerinini yeni ifade biçimleriyle buluşturan Coşkun Karademir, 15 Kasım Çarşamba akşamı, “Dost Meclisi” başlıklı konseriyle İş Kuleleri Salonu’nda olacak. Bu özel performansta kendisine eşlik edecek isimler de Ceylan Ertem ve Buray.

Solo üretimlerinin yanı sıra pek çok film ve dizi için yaptığı bestelerle de ödüller kazanan Coşkun Karademir, halk müziği geleneğini bir müzisyen olarak yaşatmasının yanı sıra bu alanda akademik çalışmalar da yapan bir eğitimci aynı zamanda. Müzikal birikimini ve coğrafyanın mirasını taze nefeslerle buluşturmak da her daim pratiğinin temel motivasyonlarından biri oldu. “Dost Meclisi” konsepti de bu anlamda Karademir’in üretimindeki atmosferi sahneye yansıtacak. 

15 Kasım’daki konserin konuklarından Ceylan Ertem’in Coşkun Karademir ile ortaklıklarının uzun bir geçmişi var. Gerek duo olarak gerek de Cenk Erdoğan’ın da katılımıyla hayat verdikleri Yekpare Trio ile çok sayıda performans sergileyip kayıtlar yaptılar. Birbirlerinin albümlerindeki çeşitli şarkılarda da sıklıkla birlikte çalışan Ertem ve Karademir’in ortaklığının en taze meyvesi, “İki Yol” ve “Esir” adlı şarkılar. Sözlerin Ceylan Ertem, bestelerin Coşkun Karademir ve Ertem’e ait olduğu kayıtlar 13 Ekim’de yayımlmandı. Hemen aşağıdan dinlenebilir, buradan da “Esir” şarkısının klibini izleyebilirsiniz.

2021 çıkışlı Coşkun Karademir albümü Hemden’deki konuk vokalistler arasında Ceylan Ertem’in yanı sıra Türkçe pop müziğin en üretken figürlerinden biri olan Buray da var. “Leylâ” için birlikte stüdyoya giren ikilinin üretimleri, stil itibarıyla solo işlerinden epey ayrılsa da geleneksel müzik Buray için aslında bir aile mirası. Buray’ın müzisyen babasının da yönlendirmesiyle, evde bağlamayla büyüdüğünü; 2021’de Litros Sanat’a verdiği bir röportajda anlatmıştı Coşkun Karademir de. 20 Kasım 2020 günü yine İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşen Coşkun Karademir & Buray konserinin kayıtlarını da “Dost Meclisi” öncesi izlemek / dinlemek isteyebilirsiniz. 

Dost Meclisi konserinin biletleri, Biletix ve İş Kuleleri ana gişede satışta.