İkinci Can Güngör albümü “Sular Dar”da benzersiz bir seyir sizi bekliyor

Beş yıllık bekleyiş nihayet sona erdi. Can Güngör’ün Sular Dar albümü, Sony Music Türkiye etiketiyle dijital mecralardaki yerini aldı. 

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde “Teselli” ve “Dışarda Kış” parçalarını yayınlamıştı Can Güngör. Sular Dar’a yaklaştığımız iki haftayı da iki yeni tekliyle süslemiş ve albümde bizi neler beklediğinin ipuçlarını vermişti. Tam 15 şarkıdan oluşan Sular Dar, iki yılı aşkın bir çalışmanın ürünü. Kimi şarkıları Can Güngör konserlerinden tanıyor olabilirsiniz ama stüdyo versiyonlarıyla tabağımıza bambaşka lezzetler katıyorlar. 

İlk albüm Silik Düşler’de olduğu gibi kayıtlarda enstrümanların büyük kısmını Güngör çalıyor. Yaklaşık sekiz dakika uzunluğundaki “Güneşsiz / Sular Dar” parçasında Bartu Küçükçağlayan ve Nilipek’i de duyuyoruz. Albümden bir hafta önce yayımlanan “Aslanın Ağzı” parçası için “Beş dakikada nerelere gittik, nelere geldik” yorumunu yapmıştık. Sular Dar, bu soruyu 70 dakikalık akışında defalarca sorduruyor. Can Güngör’ün üst üste süzülen melodileri, çok katmanlı düzenlemeleri ve heyecan verici enstrümantasyonuyla, halihazırda hayran olduğumuz hikâyeciliğini beklenmedik yönlere çekiyor. 

Sular Dar’daki şarkılar; Mahavishnu Orchestra’dan Nick Drake’e, Fikret Kızılok’tan Will Oldham’a uzanan geniş bir ilham havuzundan izler taşıyor. Etiketlerle ok’seniz, “yeni nesil ozan” tanımının altını çok farklı esintilerle dolduruyor, serbest caza, progresif rock’a, hatta yer yer motown’a bile göz kırpıyor. Bu etkileşimlerin olduğu gibi şarkılara işlendiğinden bahsetmekse mümkün değil. Can Güngör’ün kendine has dokunuşlarıyla bu coğrafyada benzerine henüz rastlamadığımız bir albüm halini alıyor Sular Dar. Cesur, akışkan, düşsel ve içten. Düşünmeye, sorular sormaya ve hissetmeye çağırıyor; dört mevsimin dokularıyla hayat buluyor. Bir insanın derdini anlatmasının en estetik şekillerinden biri bu albüm.

Sular Dar’ın ikinci parçası “Sesini Ver” için animasyon sanatçısı Zeynep Aslanoba’nın karantina sürecinde yarattığı stop-motion klibi de albümle birlikte yayımlandı. 

Yükleniyor...