Kefaret peşinde bir askerin vurucu hikâyesi: “Jirga”

Film dağıtım şirketi Lightyear Entertainment, bir sivilin ölümüne sebep olan Avustralyalı bir askerin iç hesaplaşmasını konu alan Jirga’nın fragmanını yayınladı.

Senaryo, çıkış noktasını günümüzde duymaya alıştığımız, artık maalesef  sıradanlaşmış bir felaketten alıyor. Sam Smith’in canlandırdığı Avustralyalı asker Mike Wheeler, hikâyenin başlangıcından üç yıl önce, Afganistan’ın ücra bir köyündeki bir baskın sırasında savunmasız bir sivili öldürür. Ancak Wheeler, bu kısa felaket anının ağırlığından kendini bir türlü kurtaramaz ve kefaret arayışı içinde bu köye geri döner. Şuçunun bedelini nasıl ödeyeceğini ise köyün Jirga adı verilen yerel yargı sistemiyle belirleyecektir.

Askerlerin savaş sonrası yaşadığı PTSB’yi (Post travmatik stres bozukluğu) gerçekçi bir bakış açısıyla sunan Jirga’nın bu gerçekçiliğinin altında anlattığı hikâyeye yakından bakması yatıyor. Zira çekim ekibi; Afganistan’da ucuza satın aldıkları, tek bir kamerayla çekimi sürdürürken, insanların gerçek deneyimlerini dinleyip senaryoda değişikliklere gitmiş, hatta senaryonun bazı kısımları tamamen yeniden yazılmış.

Avustralyalı film yapımcısı Benjamin Gilmour imzalı filmin geçtiğimiz yıl Sidney Film Festivali ve Toronto Film Festivali’nde de ilk gösterimlerini yaptığını belirtelim. Avustralya’nın geçtiğimiz yıl Oscar aday listesinde de yer verdiği film, bu yaz ABD’de vizyona giriyor ancak Türkiye’deki vizyon tarihi henüz bilinmiyor.

(Yazı: Merve Coşkun)