“Kompile Karga 5: Canlı”yı, Tayfun Polat ve Rammy Roo ile masaya yatırıyoruz

İstanbul’da bağımsız müziğin varolduğu sayılı mekandan biri olan Karga, her yıl yayınladığı Kompile Karga serisinde bu yıl, kendi sahnesinde gerçekleşmiş konserlerden yapılmış kayıtlara yer veriyor. Kompile Karga 5: Canlı albümünde Nilipek’ten She Past Away’e, Feza’dan The Ringo Jets’e birçok heyecan verici isim yer alıyor. Söz konusu albümün hem prodüksiyonunu hem de şarkı seçimini üstlenen Tayfun Polat ve Rammy Roo, sorularımızı yanıtladı.

Röp: Cem Kayıran

Her sene farklı içerikler hazırlamaya özen gösterdiğiniz Kompile Karga serisinde, bu sene Karga sahnesinde yapılmış kayıtlar yer alıyor. Bu fikrin ortaya çıkışı nasıl oldu?Tayfun Polat: Aslında her sene farklı içerikle hazırlamadık. İlk derlemede yakın çevremizdeki dostlarımızdan kayıt istedik. İkinci ve üçüncü derlemelerde bağımsız müzik âlemimizin güncel müzisyenlerinin / gruplarının bir kesitini sunmaya çalıştık. İlk kez dördüncü derlemede içerik bütünlüğü vardı. Artmakta olan genç şarkı yazarlarımıza dikkat çekmek için “söz” üzerinde durduk, birkaç tane de daha kıdemli ozan ekleyerek. Canlı kayıtlara geçmeyi ise uzundur istiyorduk. Çok fazla müzisyenle temas halindeyiz ve sürekli konuştuğumuz mevzu performansın önemi. Albüm satışı diye bir mefhum kalmadı malûm. Kayıt ve prodüksiyon önemini yitirmemekle birlikte müzisyenler en iyi sahnede ortaya koyabiliyorlar kendilerini. Biz de o anları belgelemek ve aldığımız keyfi paylaşmak istiyorduk. En sonunda konserlerin kanal kayıtlarını alabilecek donanıma sahip olduk ve beşinci derlemede artık “canlı” kayıtlar var. Şunu de eklemek isteriz; bundan sonra Kompile Karga serisi hep Karga’da gerçekleşen performanslardan seçkiler sunacak. Yıllık derlemeler ile.

Kompile Karga 5, hangi formatlarda ulaşılabilir durumda?
Rammy Roo: Albüme canlikarga.bandcamp.com üzerinden wav, flac ve mp3 formatlarında erişim mümkün. Önceki toplamaların tamamını CD olarak da basıp, dağıtmıştık. Fiziksel kopyaların ayrı bir önemi var hepimiz için, bu albümün de CD’sine dokunmak isteriz açıkçası. Bakalım, ilerleyen vakitte az bir miktar da olsa fiziksel kopya çoğaltabiliriz.

Karga sahnesi geçtiğimiz sene de yerli, yabancı müzisyenlerden nefis konserlere evsahipliği yaptı. Sizin için geçtiğimiz sene Karga sahnesindeki en özel an hangisiydi? Neden?
Tayfun Polat: Ben geçen sezon başından beri şehir dışında ikamet ediyorum. Çok konser kaçırdım. Ama 2014’te mest olduğum konser konstruKt / Peter Brötzmann. Brötzmann’a büyük hayranlık duyuyorum zaten. konstruKt da Karga’da hep acayip anlar yaşatmıştır bize. İkisi bir araya gelince ayrı bir sihir oldu. Brötzmann’ın büyüklüğü ve alçak gönüllülüğü inanılmazdı. Bir de tabii masa bir gün önce gelmişti. Aldığımız ilk kayıt. Stresimiz de büyüktü. Fakat ortaya öyle bir şey çıktı ki… Konserin tamamı Avusturya’da plak olarak basılacak bu arada.

Rammy Roo: konstruKt’u senenin başında da Japon free-jazz’ının öncü isimlerinden Akira Sakata ile ağırlamıştık. Brötzmann gibi şahsına münhasır ustalarla yüz yüze olmak, çalışmak ve hatta onları sahne dışında seyretmek benim için büyük tecrübe. Bir yandan Müzik Hayvanı’nın Bağımsız Festivali’ne de ev sahipliği yapmak gurur vericiydi.

Albümdeki kayıtların mikslerini Rammy Roo üstlenmiş. Rammy, bu senin için nasıl bir deneyim oldu? Hem bizzat yer aldığın, kayıtları yaptığın konserler olması hem de şarkılarla sonradan uzun vakitler geçirmiş olman açısından, Kompile Karga 5 senin için ne ifade ediyor?
Rammy Roo: Malum, konser dediğimiz, an’a dair bir vak’a. Onun yakalanması, kaydedilmesiyle alakalı bir takım endişelere sahip değilim diyemem. Ancak, arşiv niteliği taşımalarının yanı sıra,  bu parçaların her birisiyle ayrı ayrı, konserlerdekine kıyasla daha detaylı bir şekilde ilgilenme fırsatı bulmak, defalarca dinlemek, her bir müzisyenin kendine özgü ifade biçimiyle de tekrar tekrar haşır neşir olmak demekti. Duyurmayı amaçladıkları seslerin, sözlerin merkezine biraz daha yaklaştığımı hissettim.

Diğer yandan bütün kayıtları peşpeşe sıralayıp dinlediğimde ancak bir albüm yaptığımızın farkına vardım. Sadece bir takım konser kayıtlarını mikslemekten daha farklı bir tecrübe olduğu muhakkak.

Yeni sezon için Karga’nın ne gibi planları var? Yenilikler, sürprizler var mı ufukta?
Tayfun Polat: Açık konuşmak gerekirse biz çok planlı programlı bir ekip değiliz. Takvimimizde sabit etkinlikler var, genellikle kargART’ın faaliyet alanlarında. Az kişi çok iş yapınca yeni içerik çıkartmak zorlaşıyor. Ama önceliklerimiz var elbet. Konser kayıtlarını yayınladık ama konser videolarına çalışmak istiyoruz. Sadece konser de değil video içeriği üretmek istiyoruz. Konserlere ilgi düşmüş durumda bu arada. Sadece Karga’ya özgü bir durum da değil. Başka mekânlardaki dostlarımızla da görüşüyoruz. Genel bir ilgisizlik hali söz konusu. Oysa başta da dediğim gibi canlı performansın önemi büyük. Albümde örnekleri de var işte, çok iyi müzisyenlerimiz var ve onları sahnede izleyebilmek büyük şans. Bizim bu sezon kendimize vazifemiz ilgiyi geri kazanmak. Bir de kolektif işlere hep açığız. Sürprizli işler de genelde böyle kolektif kafalardan çıkıyor.

Rammy Roo:  Bazı konserleri baştan sona mikslemek ve videolamak, hatta bunu bir seri haline getirmek gibi bir çabamız olabilir önümüzdeki sezon. Bunun için de bir çekim ekibi oluşturmamız gerekmekte tabii ki.

Kompile Karga serisi, yerli sahnede ‘toplama albüm’ kavramına karşılık gelen ve düzenli olarak devam eden tek seri diyebiliriz. Yeni yeni farklı kolektif ve oluşumların da toplamalarını görmeye, duymaya başladık. Bunlar arasından size heyecan verenler hangileri?
Tayfun Polat: Büyük bir M4NM takipçisiyim. 21 de son 0006 toplaması da çok iyiydi. Partapart ekibini de ilgiyle izliyorum. F91W tayfası vardı bir de. Sahi, ne oldu onlara?

Ayrıca Karga ekibinden Murat ‘Mrt’ Seçkin, her parça için, Karga’daki konserlerden çekilmiş fotoğraflarla birlikte özel görseller hazırlamış. Bunlardan birkaçını aşağıda görebilirsiniz.