Mevzu Records ailesinden Nirvana saygı albümü

Yazı: Güven Yalın

2018’de kurulan bağımsız plak şirketi Mevzu Records, kendin yap düsturunu benimseyerek punk ve türevi müziklerin kesişim noktası olduğu geniş bir aileye dönüştü zaman içinde. Ekibin son numarası, 15 şarkılık bir Nirvana saygı albümü; adı da Nirvana Tribute: Rather Be Dead. 

“Something in the Way”, “Milk It”, “Come As You Are”, “Heart Shaped Box” gibi klasiklerin yorumlarını dinlediğimiz albüm için stüdyoya giren grup ve müzisyenler de şöyle: zelixana, Çizgi Film, Deli Gömleği, Ex-Nun, hiçamahiç, Melted, lilyu, Strider, pembe, Seaside Suicide, Keçi K., Potlatch, Plastic Ideas, Ruunt ve Buhran.

Mevzu Records ekibi de “dünyanın en iyi grubu”na adadıkları bu derleme hakkında şu yorumu yapmış:

Hardcore punk’tan, shoegaze’e, elektronik müzikten lo-fi yatakodası müziğine her türden emsalsiz elmaslar ile süslenmiş bu saygı kuşağı albümü yüreklerinizi dağlayacak, bedeninizdeki her hücreyi harekete geçirecek. 👑Nirvana👑’nın bizde bıraktığı etkileri en derin şekilde ifade eden albümdeki tüm sanatçılara kocaman bir kucak ❤️

Albüm an itibarıyla Bandcamp üzerinden dinlenebiliyor. Yakında Nirvana Tribute: Rather Be Dead derlemesinin kaset baskıları da satışa çıkacak. Üstelik varyasyonlu kapak seçenekleriyle. Şarkı listesi ile İdil, Nazan Aydın ve Gloom Works tarafından hazırlanan kapak görsellerini aşağıda görebilirsiniz.

01. zelixana – Something in the Way
02. Çizgi Film – Dumb
03. Deli Gömleği – Opinion
04. Ex-Nun – Stay Away
05. hiçamahiç – Sappy
06. Melted – Floyd the Barber
07. lilyu – Come As You Are
08. Strider – All Apologies
09. pembe – Heart Shaped Box
10. Seaside Suicide – Milk It
11. Keçi K. – You Know You’re Right
12. Potlatch – Tourette’s
13. Plastic Ideas – Rape Me
14. Ruunt – Dive
15. Buhran – Aneurysm

İdil
Nazan Aydın
Gloom Works