NASA’nın Kuzey Kutbu’ndaki sıra dışı çalışmalarını konu eden belgesel: “Passage To Mars”

Jean-Christophe Jeauffre’nin yeni belgeseli Passage To Mars, NASA’nın astronotları için uyguladığı ilginç bir çalışma metodunu konu eden ilginç bir film. Yeni nesil Star Trek filmlerinde Mr. Spock olarak karşımıza çıkan Zachary Quinto’nun anlatıcılığını üstlendiği belgeselden ilk fragman yayınlandı.

Mars’a gidecek olan altı astronotun Kuzey Kutbu’nda bir tür parkurda yaşadıklarını konu eden belgesel, 30 Eylül’de dijital platformlarda ve bazı ülkelerde sınırlı sayıda sinema salonunda gösterime girecek. NASA’nın astronotları arasından Mars’a giden ekibi oluşturmak adına iki yıllık bir süreye yayarak Kuzey Kutbu’nda gerçekleştirdiği çalışmaları kimi zaman astronotların ölümle burun buruna geldiği korku dolu anlar da barındırıyor.

Whales of Atlantis: In Search of Moby Dick ve 100 Years Under the Sea: Shipwrecks of the Caribbean gibi ilginç belgesellere imza atan Fransız yönetmen Jean-Christophe Jeauffre’nin yeni belgeseli Passage To Mars, NASA’yla ilgili pek bilinmedik fakat merak uyandıran bir konuyu mercek altına alıyor. Buzz Aldrin ve Pascal Lee gibi gökbilimcilerle yapılmış röportajların da yer aldığı belgeselden yayınlanan ilk fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.