Yüksek ateşli bir Noga Erez ve Missy Elliott ortaklığı

Türlü synth oyunları, yaratıcı beatler ve pürüzlü dokular kullanarak elektro pop’a getirdiği kendine has yaklaşımı ve tavizsiz, öngörülemez tavrıyla dikkat çeken İsrailli vokalist, şarkı yazarı ve prodüktör Noga Erez, üretimlerine hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz sene, City Slang etiketli KIDS’in yanı sıra aynı koleksiyondaki şarkıları elektronik prodüksiyonlar olmaksızın, yalnızca organik enstrümantasyonla yeniden kaydettiği KIDS (Against the Machine) adlı bir proje albümü daha kaydetmişti. 

Yolu Türkiye’ye de sık sık düşen Erez, 13-14 Mayıs’ta Salon İKSV’de, 10 Eylül’de ise Jam’s Session Festival kapsamında Maximum Uniq Açıkhava’da çalmıştı. Bu kez bir konser değil, yeni bir kayıtla gündemimizde. Tematik anlatılar kurgulamak kadar parçalarını yeni düzenlemelerle sunmaktan da hoşlanan müzisyen, geçtiğimiz mayısta dinlemeye açtığı, odağına kıskançlık kavramını alan “NAILS” adlı kaydı sürpriz bir ortaklıkla güncellemiş. Yeni versiyonda rap kahramanı Missy Elliott’ın da sesini duyuyoruz.

Noga Erez, düzenlemesi ve prodüksiyonunu bir kez daha yaratıcı partneri Ori Rousso’ya emanet ettiği parçayı şu sözlerle anlatmıştı: “Bu, kıskançlık hakkında bir şarkı. Başka insanları, bu örnekte olduğu gibi başka bir kadını kıskanmanın; o insanı garip ve karanlık bir şekilde nasıl idealleştirmenize sebep olduğuna dair.” Tekerleme gibi yinelenen melodisi ve bas titreşimlerinin domine ettiği düzenlemesiyle içine çeken orijinal kaydın enerjisini daha da yükselten Missy Elliott katkısının yanı sıra eklenen yüksek ateşli vokaller ve başkaca endüstriyel efektler de lezzeti artırmış.

Ergenlik yıllarında ilgisini hip hop’a çeken ilk etkilerden biri olduğunu söylediği; karakterine her zaman sadık kalmış, vizyonlu bir müzisyen olarak gördüğü Missy Elliott, o gün bugündür Noga Erez için başlıca ilham kaynaklarından biri olmuş. KIDS şarkılarından biri olan “End of the Road”un video klibi aracılığıyla Erez’le tanışan Missy Elliott ise benzersiz olmaktan korkmayan yetenekli sanatçılarla çalışmaktan her zaman büyük bir mutluluk duyduğunu söylüyor.

Noga Erez ile KIDS albümünü konuştuğumuz röportajı okumak için Bant Mag. No:74’e uğrayabilirsiniz.