Pink Floyd yazarı Glenn Povey, bu kez 1977 turnesini anlatıyor

Uçsuz bucaksız Pink Floyd mirasından hazine niteliğinde belgesel kitaplar hazırlayan Glenn Povey, bu kez 1977 tarihli Animals albümünün ardından başlayan In the Flesh Tour’a odaklanan bir kitap yayımlıyor: Pink Floyd – The Animals Tour – A Visual History.

Gruba dair pek çok tartışmanın da odağında yer alan 10. albüm Animals’ın 45. yıl dönümü için hazırlanan özel baskı için bazı ilave notlar hazırlamak üzere yola çıkmış Glenn Povey. Fakat araştırmalara daldıkça, bu döneme dair kapsamlı bir kitap üretme dürtüsüne karşı koyamamış. 

Glenn Povey, Animals hakkında  “David Gilmour’un en iyi gitar çalışmalarından bazılarına ve Waters’ın en sivri sözlerine sahip oluşuyla tartışılabilir bir albüm” yorumunu yapmış. Albümü takip eden In the Flesh Tour da Pink Floyd tarihinin belki de en büyük sahne prodüksiyonlarını barındırmasıyla biliniyor. Devasa boyutlardaki şişme hayvan kuklaları, ateş oyunları ve sembolik kubbelerin yer aldığı dekoruyla başlı başına bir görsel şölenden bahsediyoruz. 

Yine de 1977’nin ilk yarısında gerçekleşen turne, bunlardan ziyade grup üyelerinin kendi aralarındaki çatışmaları billurlaştırmasıyla müzik tarihine iz bırakmıştı. Turne boyunca hem grup arkadaşları hem rodilerle pek çok problem yaşayan Roger Waters, dinleyicilere yönelik hoşgörüsüzlüğünün de zirveye çıktığı turnenin Montreal’deki son konserinde bir hayranının yüzüne tükürmüştü.

Daha önce The Complete Pink Floyd: The Ultimate Reference, Pink Floyd in Objects, Echoes: The Complete History of Pink Floyd gibi grubu konu edinen kitaplar da kaleme alan Glenn Povey’nin, bu tartışmalı ve ihtişamlı dönemi anlatmak için en doğru kalemlerden biri olduğuna şüphe yok.

The Animals Tour – A Visual History, 1 Ağustos’ta Apples And Oranges Publishing aracılığıyla yayımlanacak. Yazarın gruba dair bir diğer “yeni” kitabı da 23 Eylül’de raflarda olacak. Pink Floyd In North America 1966-1983 isimli 210 sayfalık kitap, grubun ABD turnelerine odaklanıyor.

Yazı: Eftelya Koyuncu