5 nefis coverla Radiohead klasiği OK Computer

Radiohead’i Radiohead yapan albüm denebilir OK Computer için. İlk iki albümdeki standart alternatif rock çizgisinin dışına taşan, yenilikçi ve cesur denemelerden çekinmeyen hatta bundan haz alan besteciler olduklarını kanıtlayan bir iş. Mirası, içinde gizledikleri ve ilham haritası üzerinden 25 yıl geçse de keşfedilmeye, kazılmaya devam ediyor.

21 Mayıs Cumartesi günü yeryüzünde geçirdiği çeyrek asrı tamamlayan Radiohead klasiğine saygılarımızı sunmak için farklı disiplinlerden müzisyenlerin OK Computer parçalarına yaptığı coverlar arasında bir yolculuğa atılıyoruz. Austra, John Frusciante, Easy Star All-Stars, Marissa Nadler ve Flunk’tan beş yorumla, iyi ki doğdun OK Computer!

ok computer radiohead
Austra – Paranoid Android

Yalnızca OK Computer ya da Radiohead kataloğunun değil 90’ların en büyük şarkılarından birini yeniden yorumlamak kolay bir iş değil. “Paranoid Android”in karanlık dehlizlerdeki yankıları Austra’nın synth ve drum machine katmanları arasına sızarken parçanın son düzlüğündeki koral partisyonlar da tüyleri diken diken ediyor.

John Frusciante – Lucky

Aslında 1995 yılında Bosna’daki çocuklara yardım amacıyla kaydedilen “Lucky”nin Frusciante yorumu Amsterdam’daki bir canlı performansından. Albümün belki de en çok yorumlanan parçalarından biri olan Lucky, Frusciante’ye de pek yakışmış doğrusu!

Easy Star All-Stars – Climbing Up The Walls

Parçanın orijinal versiyonu, Shining müzikleriyle de tanınan Polonyalı besteci Kryzstof Penderecki’den ilhamla yazılmış. Easy Star All-Stars ise bu gergin parçaya reggae ve dub nefesi üflemiş. Nefis bir dönüşüm!

Marissa Nadler – No Surprises

OK Computer’ın 10. yılı şerefine Stereogum tarafından hazırlanan tribute albümden harika bir Marissa Nadler yorumu.“No Surprises”ın sisli hislerine akustik ve kasvet dozu kabarmış bir yorum. Albümde ayrıca Vampire Weekend, Cold War Kids, My Brightest Diamond gibileri de var.

Flunk – Karma Police

“Karma Police”, üzerinden yıllar geçse de hâlâ en çok dinlenen Radiohead parçası. Norveçli trip hop grubu Flunk’ın 2009 albümü This is What You Get’in kapanışını yapan cover, bir klasiğe nasıl yeni bir karakter katılabileceği yönünde ders niteliğinde bir düzenlemeye sahip. Fuzz’a boğulmuş melodiler, endüstriyel beatler ve kırılgan bir vokal yaklaşımı…

Hazırlayan: Asena Büyük