Russian Circles ile zamanın karanlığında

2004’teki kuruluşundan bu yana üretiminin temel yakıtı stüdyodaki doğaçlama seansları olan Chicago çıkışlı post metal grubu Russian Circles, dokuzuncu stüdyo albümü Gnosis için farklı bir rotayı takip etmiş. Mesafelenmenin de getirisi olarak bu kez bireysel şarkı yazım süreçleri deneyimlemişler. Russian Circles için bir ilk olan bu pratiğin getirisi olan yedi şarkının toplandığı albüm, 19 Ağustos’ta, 2011’den bu yana grubun tüm işlerinde olduğu gibi Sargent House etiketiyle yayımlanacak. 


İkler burada bitmiyor. “Conduit” ve “Betrayal” isimli iştah açıcıların ardından yeni albüme ismini veren “Gnosis  de dinlemeye açıldı. Üstelik Joe Kell tarafından hazırlanmış çarpıcı bir video kliple. “Gnosis” videosu, Russian Circles’ın bugüne dek yayımladığı ilk resmî klip olma özelliği de taşıyor. 

8 dakikayı aşan destansı parçaya, sayısız kaynaktan alınmış stilize videolarla yapılmış bir kolaj video hazırlamış Joe Kell. Evrenin oluşumundan doğaya, canlılara, insana, makinelere, teknolojiye, tahribata ve karanlık bir sona uzanan bir zaman çizelgesine tanık oluyoruz. “Gnosis”in keskin dönemeçleriyle çağları aşıp geçerken, yok oluşu hızlandıranın insan olduğu gerçeğinin ağırlığı bir kez daha enseden sarıveriyor izleyiciyi. Russian Circles külliyatının ilk video klibi olmaya yaraşır, destansı bir montajla “Gnosis”i deneyimlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Kurt Ballou ortaklığı daha

Son albümü üzerinden üç yıl geçen Russian Circles, yeni parçalarının prodüksiyonu için bir kez daha Converge gitaristi Kurt Ballou ile çalışmış. Referanslar Ballou ile sınırlı değil. Kayıtların bir kısmı Steve Albini’nin meşhur Electrical Audio stüdyosunda yapılmış.

Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda:

russian circles gnosis

1- Tupilak
2- Conduit
3- Gnosis
4- Vlastimil
5- Ó Braonáin
6- Betrayal
7- Bloom