Ashnikko’dan The xx’e Saam Farahmand kliplerinden bir seçki

Yazı: Eylül Ege

Londra’da yerleşik Ashnikko, çoğunlukla hip hop ve elektronik pop hattında salınan müziği ve animeler, video oyunlarından ilhamla stilize edilmiş imajıyla yeni jenerasyonun yıldızlarından birine dönüştü. Grimes, Kelis, Princess Nokia gibileriyle kurduğu ortaklıklarla şarkılarının daha geniş coğrafyalarda yankılanmasını sağlarken, etkileyici bir video koleksiyonu yaratmayı da kendisine görev bildi. Ashnikko’nun son numaralarından “You Make Me Sick!”, yönetmenliğini Saam Farahmand’ın üstlendiği klibiyle birlikte 9 Şubat’ta yayımlandı.

Müzisyenin “Aslında sistemimden bir toksini atıyorum.” diye anlattığı parça adıyla müsemma, kendisini hasta eden birine son derece keskin, acımasız bir üslupla yazılmış; tahammül sınırlarının çoktan aşıldığı bir yerde yaşanan büyük bir öfke patlaması âdeta. Farahmand imzalı klipte de bu hikâyenin izi rahatça sürülebiliyor. Ashnikko’nun önce cildinden atmaya başladığı simsiyah zehir, gitgide çoğalarak başkalarını da kapsamına alan bir tür dolaşım sisteminin içinde akmaya başlıyor. Meydan okuma, etrafı kaplayan kara suların içindeki koreografiyle devam ediyor. “You Make Me Sick!”in çeşitli aşamalara mercek tutan set hâllerinden yönetmenin kadrajlamaya dair detaylar verdiği görüntülere uzanan bir kamera arkası videosu da var.

Ashnikko klibinden hareketle İranlı – İngiliz yönetmen Saam Farahmand’ın yaratıcı koreografilerle dolu videografisinde kısa bir tur attık.

The xx – A Sculpture of the Album (2010)

The xx’in ilk albümü xx’i tatmak için farklı bir yol sunan bu heykel enstalasyonu, mekândaki ziyaretçinin konumuna göre video, ses ve ışığı senkronize ediyordu. The Vinyl Factory ortaklığıyla hayat bulan projede her biri grubun bir üyesini temsil eden üç birim aracılığıyla özel olarak filme alınmış görüntüler ve mikslenmiş sesleri takip eden izleyiciler, 40 dakikada benzersiz birer xx deneyimi yaşıyordu. Saam Farahmand, aynı koleksiyonda dördüncü sırada bulunan “Islands” parçasının yine bir koreografi eşliğinde seyreden video klibini de çekmişti. 

The Last Shadow Puppets – Everything You’ve Come To Expect & Aviation & Miracle Aligner (2016)

Alex Turner ve Miles Kane ikilisi, 2008’de yayımladığı The Age Of The Understatement adlı ilk uzunçalarından sekiz sene sonraya tarihlenen Everything You’ve Come To Expect albümü için Saam Farahmand ve Black Sheep Studios ortaklığında üç parçayı kapsayan bir video serisi çekmişti. Zamanda geriye doğru gidilen üçleme, Turner ile Kane’in hipnotize eden dans performansından denizin kıyısındaki ceza alanlarını elleriyle kazmalarına ve boyunlarından altı kuma gömülmüş bir biçimde dalgalara karşı bir kadınla vedalaşmalarına uzanıyor. Hikâyenin de sonu olan ilk videonun finalindeki sükunet sahnesi, serinin en çarpıcı bölümü belki de.

Mick Jagger – England Lost & Gotta Get A Grip (2017)

“İngiltere’yi görmeye gittim ama İngiltere kaybolmuştu.” Mick Jagger, 2001’e tarihlenen Goddess In The Doorway albümünün üstünden geçen 16 yılın ardından yayımladığı iki şarkılık ilk kayıtta, Brexit ile birlikte değişen siyasi iklimin yarattığı endişeyi seslendirmişti. Beauty and the Beast, Dracula Untold gibi yapımlardan tanınan Galli aktör Luke Evans’ın koşarak sokakları arşınladığı bir kaçış öyküsü anlatan “England Lost”, müziğin yer yer diyaloglarla kesildiği siyah beyaz bir evrende geçiyor. Başrolünde Girls’ün Jessa’sı Jemima Kirke’ü izlediğimiz “Gotta Get A Grip” ise kaotik bir parti gecesine kapı aralıyor.