Senkron ile Türkiye’de video sanatı mercek altında

Türkiye genelinde eş zamanlı video sergileri hedefiyle yola çıkan Senkron, merkezinde video sanatı olan sergi ve etkinlikler bütününden oluşuyor. Öncülüğünü Mixer ve Bilsart’ın yaptığı sergi, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de, alanında umut vadeden bir etkinlik. Video alanındaki sanatçı, küratör ve koleksiyonerlerin söyleşileri ile kapsamlı bir program öneriyor bize.

Senkron, mecrası videoyu farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de diğer iş modellerini ve sanat kurumlarını da beraber hareket etmeye davet ediyor. Senkron’a dâhil olan tüm kurum ve organizasyonlar kendi programlarını düzenleyip; sergi, gösterim ve panel gibi etkinliklerini sunuyorlar. Önümüzdeki yıllarda da bu etkileşimin devam etmesini hedefliyorlar. Etkinlikler 15-30 Nisan boyunca takip edilebilecek.Etkinlik takvimi ve programına ulaşmak için 15 Nisan’dan itibaren senkronvideo.art adresini takip edebilirsiniz.

Merak eden için Senkron’a dâhil olan sanat kurumları ve organizasyonlar da şu şekilde: .artSümer, ARE Projects, Barın Han, BE Contemporary, Bilsart, Borusan Contemporary, Büyükdere35, Cer Modern, Darağaç, Daire Sanat, Elgiz Museum, Ferda Art Platform, Galeri Nev İstanbul, Galeri Siyah Beyaz, Gate27, Hayy Open Space, Karşı Sanat, Kasa Galeri, Kendi Koleksiyonu, KOLİ Art Space, Krank Art Gallery, Kültürhane, Loading, MAHAL, Martch Art Project, Mekan Blogspot, Merdiven Art Space, Mixer, Monitor, NOKS Art Space, O’Art, Öktem Aykut, Performistanbul, Pera Müzesi, Pi Artworks, Pilot Galeri, Pg Art Gallery, poşe, Sanatorium, Simbart Projects, Summart, SPOT Projects, The Empire Project, The Pill, Versus Art Project, Videoist, Vision Art Platform, x-ist, Zilberman Gallery.

Yazı: Banu Üsküdarlı

Yükleniyor...