“Star Trek”in yaratıcısı Gene Roddenberry anısına 100 yıllık kampanya

8 Eylül’de ilk televizyon yayınının 55. yılını kutlayacak olan Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberrynin anısına, önümüzdeki 100 yıla umutla bakabilmeyi amaçlayan 1 aylık bir kampanya başlatılıyor.

Doğumunun 100. yılı olan Roddenberry adına başlatılacak kampanya, Paramount, uydu şirketi Planet ve Akademi Ödüllü teknoloji şirketi OTOY ile ortaklaşa yürütülecek ve Roddenberry’nin mirasının kutlanmasının bir parçası olarak Boldly Go (Cesurca Gitmek) adını alacak. Boldly Go isminin çıkış noktası ise yine Roddenberry’nin Star Trek’te geçen şu sloganı:

“Bu uzay gemisinin 5 yıllık misyonu şudur: Yeni dünyaları keşfetmek, yeni yaşam ve yeni uygarlık aramak, daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek.”

Kampanya, 8 Eylül’de LeVar Burton, George Takei, Patrick Stewart gibi Star Trek oyuncularının yer alacağı, Paramount+’ın kırmızı halı etkinliğinde başlayacak. Roddenberry Vakfı’nın kurucusu ve Gene Roddenberry’nin oğlu Rod Roddenberry, Star Trek‘in mirası hakkında bir panel verecek. Kutlama, 8 Eylül’ü 9 Eylül’e bağlayan gece StarTrek.com/day üzerinden ücretsiz olarak izlenebilir.

Dünyanın dört bir yanındaki Star Trek hayranlarını 100 yıl için umutlarını anlatan fotoğraf ve videolar göndermeye çağıran kampanya, Roddenberry’nin en büyük ilhamlarından birini tekrar canlandırmak niyetinde. Kampanyanın en büyük mesajı ise daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmanın önemi. 1 ay sürecek olan bu kampanya sonucunda OTOY ve ünlü dijital sanatçılar, tüm video ve görselleri bir sanat enstalasyonunda toplamak için güçlerini birleştirecek. Daha sonrasında ortaya çıkan bu sanat enstalasyonu, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için fon oluşturmak üzere müzayedeye çıkarılacak. İnsanların Star Trek‘ten ilham alan, geleceğe yönelik umutlarının gerçek dünya etkisine dönüşmesini önümüzdeki birkaç ay içinde zevkle izleyeceğiz.

Vakıf, türünün ilk örneği olan bu uzay temelli sanat enstalasyonuyla gelecek için ortak umudu korumanın önemini vurguluyor. Bu sebeple enstalasyonu, 2022’de uzaya fırlatmak ve gerçek uzay çağı gelene kadar bizi orada beklemesi için uydu şirketi olan Planet ile ortaklık kurulmuş.

Projenin başını çeken Rod Roddenberry, Boldly Go ve babasının inançları hakkında Deadline’a verdiği röportajda kampanyanın tamamen umut aşılamak ve insanların daha iyi bir gelecek inşa etmeye katılmaları için bir fırsat sunmakla ilgili olduğunu ısrarla dile getiriyor. Ayrıca bunun bir anlamda, Star Trek‘i ve babasının mirasına sahip çıktıkları için hayranlara teşekkür etmek olduğunu da söylüyor. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazı: Cerensu Bartu


Yükleniyor...