Sub Pop’un 45’lik serisinde sıra Jeff Tweedy’de

Grammy ödüllü grup Wilco’nun kurucusu Jeff Tweedy, son yıllarda epey üretken. 2017’den bu yana dört solo, bir de Wilco albümü yayımlayan Tweedy, şarkı yazarlığına dair inciler derlediği kitabı How to Write One Song’u da Dutton Books etiketiyle 2020 sonlarında piyasaya sürmüştü.


Geçtiğimiz ay Apple TV+’ın hit dizisi Ted Lasso’nun jenerik müziğini coverlayan Tweedy’den iki yeni şarkı birden geldi. “C’mon America” ve “UR-60 Unsent” isimli yeni parçalar, Sub Pop’un 45’lik serisi Sub Pop Singles Club kapsamında paylaşıldı. Şarkıların ilki, hiç yayımlanmamış bir dizi bilim kurgu şiirinin şarkılaştırılmış versiyonlarından biri. “UR-60 Unsent” ise “hiç gönderilmemiş kara sevdalı bir mixtape’in hazin hikâyesi”ni anlatan bir şarkı.

Jeff Tweedy’den Roky Erickson anısına

Birçok müzik tarihçisine göre psikedelik rock müziğine karakterini veren birkaç kişiden biri olan The 13th Floor Elevators kurucusu Roky Erickson, 31 Mayıs 2019’da 71 yaşında hayatını kaybetmişti. Seattle merkezli plak şirketi Light In The Attic, ikonik müzisyenin anısına 17 Temmuz’da bir saygı albümü yayımladı. 

May The Circle Remain Unbroken: A Tribute To Roky Erickson albümünde Ty Segall, Lucinda Williams, Chelsea Wolfe, Lynn Castle & Mark Lanegan gibileriyle birlikte Jeff Tweedy de yer alıyor. Tweedy’nin “For You (I’d Do Anything)” yorumu hemen aşağıda.