Tam 200 “Günün kısası” burada

2015’in nisan ayından beri günlük olarak paylaştığımız kısa filmlerden kaçırdıklarınız olabileceği düşüncesiyle, şimdiye dek Günün Kısası olarak Bant Mag.’da yer alan kısa filmlerden 200 tanesini tek bir listede topladık!

Working With Animals
Belgselci Juan Sebastian Elcano’nun hayvanlarla nasıl çalıştığını konu eden eğlenceli kısa bir belgesel.

House On Little Cubes
Kunio Kato’nun 2009 yılında “En İyi Kısa Film” Oscar’ını aldığı duygu yüklü hikayesiyle “House on Little Cubes”

Castello Cavalcanti
Wes Anderson’ın 2013 yılında çektiği ve başrolünde Jason Schwartzmann’ı izlediğimiz kısa film Castello Cavalcanti, aslında bir reklam filmi.

New Friends
David Shrigley’nin kendine has sade ve net anlatımıyla hazırladığı kısa animasyonlarından ”New Friends”, yeni bir kalabalığa uyum sağlamayı konu ediyor.

Runaway
Bu sene yayınladığı If I Was God isimli kısa animasyonuyla birçok festivalden ödülle ayrılan Kanadalı animasyon sanatçısı Cordell Barker’ın 2009 yılında yayınladığı ve sıradışı bir tren yolculuğunu konu eden filmi Runaway.

runaway

Stanley Pickle
Victoria Mather’ın 2010 yılında yayınlanan ve 30’dan fazla uluslararası film festivalinden ödülle ayrılan kısa filmi.

Untethered
Vancouver’daki slackline ve highline tutkunu bir grubu konu eden Levi Allen yönetmenliğindeki Untethered, hem nefis çekimleri hem de bu sporu bir yaşam biçimine dönüştürmüş olan kişilerin anlattıklarıyla, kolay kolay akıldan çıkmayacak cinste bir kısa belgesel.

Masks
Blank on Blank video serisinin çizeri ve yaratıcılarından biri olan Patrick Smith’in, Karl von Kries isimli müzisyenin bir bestesi üzerine aklında canlananları tamamı elle çizilmiş karelerden oluşan nefis bir animasyon.

A Year Of Ping Pong
New York Times’ta bulmaca köşesinden sorumlu, masa tenisi tutkunu ve The Simpsons‘a bile konuk olacak kadar usta bir isim olan Will Shortz’un bir sene boyunca her gün masa tenisi oynamasını konu alan “A Year of Ping Pong” kısa filmi, aslında bir motivasyon hikayesi. Bulmacanın beyinde çalıştırdığı bölgelerin dışında kalan alanları masa tenisinin çalıştırdığı teziyle motive olan Will Shortz’un hikayesi.

a year

Chinti
Bir karıncanın kendi kolonisinden ayrılıp özgür şekilde yaşamaya çalışmasını anlatan animasyonun hazırlanışında çeşitli türlerde çayların yaprakları kullanılmış.

Slimtime
Fransız yapımı Slimtime, izleyicilerini fütüristik bir zayıflama merkezine davet ediyor.

Overtime
Ustalarının ölmesinin ardından günlük yaşantılarına (!) devam eden kuklaların hikayesini nefis bir şekilde anlatan “Overtime”, The Muppets‘ın yaratıcısı Jim Henson’a saygı duruşu olarak hazırlanmış bir kısa animasyon.

Can You Read My Lips?
Rachel Klob’un “Seeing at the Speed of Sound” isimli makalesinden David Terry Fine tarafından uyarlanan Can You Read My Lips?, insanların hızlı konuştuğu, sözleri ağzında gevelediği ve kimi zaman ağzını kapatarak konuştuğu ortamlarda işitme sorunu yaşayan insanların içinde kaldıkları durumu yansıtıyor.

MOOON
James Kwan’ın birçok kısa film ve animasyon festivalinde gösterilen ve ödüller toplayan filmi MOOON, uzay boşluğunda bir bebek ve ay arasındaki ilişkiyi konu ediyor.

Baba
Türkiye’den göç ettiği 1951 yılından bu yana Yeni Zelanda’da yaşayan Sol Kefali’nin anlattığı anılar, oğlu Joel Kefali’nin hazırladığı “Baba” isimli kısa filmde epey eğlenceli bir şekilde animasyonlaştırılmış. Günün kısası, “Baba”.

Kickoff
2013’te UK Film Festival’da En İyi Kısa Film ödülü alan Kickoff, İngiltere sokaklarında gerçekleşen bir protestoyu farklı açılarıyla gözler önüne seriyor.

Roadtrip
Xaver Xylophon’un geçtiğimiz yıl dünyanın dört bir yanında festivallerde gösterilen kısa animasyonu Roadtrip, bir türlü uyuyamayan Julian isimli ana karakterin bu sorunuyla mücadelesini etkileyici bir anlatım ve harika çizimlerle sunuyor.

roadtrip

Writer’s Block
Brandon Polanco’nun yazıp yönettiği Writer’s Block isimli kısa filmde başrolde Bryan Cranston’ı geçmişinde yaşadığı bir olayı atlatamamış olan bir yazarı canlandırırken izliyoruz.

We Were Not Made For This World
Colin West McDonald’ın kendisini yaratan kişiyi arayan bir robotun çöldeki yolculuğunu konu eden kısa filmi.

An Object At Rest
Bir kaya parçasının başına gelenleri izlediğimiz An Object At Rest‘te, zamanın ve insanın doğayla olan ilişkisi genç sanatçı Seth Boyden’in gözünden animasyon olarak anlatılıyor.

Heath Ledger On Role Playing
Sanatçı ve sporcuların eski dönem röportajlarının ses kayıtlarını animasyonlaştıran Blank On Blank serisinin geçtiğimiz yıl yayınladığı bölümlerinden birinde Heath Ledger’ın Entertainment Weekly’den Christine Spines’a 2005 yılında verdiği röportaj yer alıyor.

Thirst
Misha Kozlov’un yazıp yönettiği Thirst, muhteşem manzara görüntüleriyle kısa süreliğine de olsa içinde olduğunuz koşturmayı, telaşı unutturacak cinsten bir kısa film.

Umbra
Malcolm Sutherland’ın 2010 yılında yayınladığı ve birçok ödül kazandığı Umbra, tarifi zor, soyut bir alemde geçen, müziği ve hikayesiyle izleyicisini büyüleyen bir kısa film.

Paranoia
Hindistan’taki ünlü animasyon okulu Toonskool’dan dört öğrencinin birlikte hazırladığı kısa animasyon Paranoia, bir gece trenindeki gergin yolculuğu konu ediyor.

paranoia

Wonder Garden
Bir dönem Studio Ghibli ekibinde de yer alan anime sanatçısı Yojiro Arai’nin yönetmenliğini üstlendiği Wonder Garden, bugünün kısası!

A New Place 2 Drawn
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve genç müzisyen King Krule (Archy Marshall) ile kardeşi Mr. Gone’ın (Jack Marshall) sanat, müzik ve daha birçok alandaki çalışmalarını anlatan Will Robson-Scott yönetmenliğinde çekilmiş bir kısa film.

Vincent
Tim Burton’ın henüz 23 yaşındayken çektiği kısa animasyonu.

Comic Book Heaven
New York’un en eski çizgi roman dükkanlarından biri olan Comic Book Heaven‘ın sahibi John Leisner ile tanışın. 60 yılı aşkın süre boyunca Queens’te hizmet veren dükkanını kapamak zorunda kalan Leisner’ın hem çizgi roman sektörüne hem modern dünyaya hem de jenerasyonlar arasındaki farklılıklar üzerine nefis yorumları E.J. McLeavey-Fisher’ın kısa belgeselinde yer alıyor.

The Bowler
Bildiğiniz tek bowling efsanesi The Big Lebowsky‘nin Jesus’u mu? Gerçek bir bowling efsanesiyle sizi baş başa bırakıyoruz: Rocky Salemmo.

On Loop
Genç yönetmen Christine Hooper’ın Royal College Of Art için hazırladığı mezuniyet projesi olan deneysel çalışması On Loop, rutinin yarattığı daralma hissiyatını bir hayli histerik bir şekilde yansıtıyor. Günün kısası çeşitli tekniklerin birarada kullanıldığı 2014 yapımı On Loop.

The Ventriloquist
Başrolünde Kevin Spacey’i izlediğimiz The Ventriloquist, hiçbir arkadaşı olmayan ve kuklasıyla garip bir ilişki içinde olan bir vantriloğu konu ediyor.

ventrilo


Hitters
Yönetmen Scott Carthy’nin FACT MAG için hazırladığı Hitters, New York sokaklarındaki dans kültürünü konu eden kısa bir belgesel.

Hotel Chevalier
Yönetmenliğini Wes Anderson’ın üstlendiği Hotel Chevalier‘de başrolde Jason Schwartzmann ve Natalie Portman’ı izliyoruz.

Hayao Miyazaki – The Essence of Humanity
Ponyo, Howl’s Moving Castle ve Spirited Away gibi harika filmleriyle birçok jenerasyonun hayal gücünün genişlemesinde önemli rol oynayan Hayao Miyazaki’nin filmlerini farklı bir açıdan ele alan kısa bir belgesel.

La Cravate
Alejandro Jodorowsky’nin 1957 yılında çektiği kısa filmi La Cravate (The Severed Heads), müşterilerin hem kafalarını hem de karakter özelliklerini değiştirebildikleri bir dükkanda geçiyor.

Wolfgang, Wolfgang Jr.
James Kwan’ın Pratt Enstitüsü’nden mezun olmak üzere hazırladığı tez projesi olan “Wolfgang, Wolfgang Jr.”, uzun yıllar mimarlık yaptıktan sonra birçok başarılı işe imza atan Wolfgang’in ölmeden önce son bir şey daha inşa etme takıntısını anlatıyor.

I Thought I Told You To Shut Up
David Baswell’in 1977 yılında yarattığı anti süper kahraman çizgi roman karakteri Reid Fleming’i konu eden ve Oscar ödüllü Jonathan Demme’in anlatıcılığını üstlendiği bir kısa belgesel.

told

Denali
Fotoğraf ve video sanatçısı Ben Moon’un hayatını kaybeden köpeği Denali için hazırladığı ve Denali’nin gözünden ikilinin ilişkisinin anlatıldığı göz yaşartan kısa film.

Into The Cave Of Wonders
LoveOfFrame ekibinin yapımcılığını üstlendiği Into The Cave Of Wonders, nefis çekimleri ve orijinal anlatım biçimiyle son yılların en dikkat çeken kısa belgesellerinden biri.

You Won’t Regret That Tattoo
Dövmelerle ilgili en sık duyabileceğiniz sorulardan biri şüphesiz şudur: “Yaşlanınca ne yapacaksın?” Bugünün kısası, bu soruya cevap niteliğinde. You Won’t Regret That Tattoo, vücudunda gençliğinde ya da yakın dönemde yapılmış dövmeler barındıran yaşlı kişilerle, dövmelerinin hikayeleri ve bugün bunlarla ilgili ne hissettiklerine dair yapılmış röportajlardan oluşuyor.

Home Sweet Home
Terkedilmiş iki evin birlikte maceralara atıldığı bol ödüllü kısa animasyon.

Chuck Jones – The Evolution Of An Artist
Every Frame A Painting ekibinin geçtiğimiz hafta paylaştığı yeni kısa belgeseli, Looney Tunes’un en üretken sanatçısı Chuck Jones’un karakterlerini, hikayeciliğini ve mizah anlayışını mercek altına alıyor.

Team Spirit
Errol Morris’in ESPN için hazırladığı kısa belgesel Team Spirit, Amerika’da bir spor kulübünün fanatiği olanlar için hazırlanmış özel cenazeleri ve mezar taşlarını konu ediyor.

Followers
Gints Zilbalodis’in yazıp yönettiği kısa animasyon Followers, hapishaneden kaçmış bir adamın, sokakta tanıştığı bir çocukla kurduğu ilginç ilişkiyi konu ediyor.

I am Tom Moody
Bir açık mikrofon gecesinde sahne alan Tom Moody’nin dinleyicilerin karşısına çıkma ve şarkı söyleme korkularıyla birlikte bilinçaltından geçenleri stop motion tekniğiyle filmleştiren Ainslie Henderson’ın 2012 tarihli müthiş kısa filmi!

Screen-Shot-2015-07-20-at-09.26.30-e1437373745436

Emoji Among Us
68 farklı Emoji karakterin kullanıldığı Emoji Among Us, son yıllarda popülaritesi iyice artan Emoji’ler hakkında hazırlanmış bir tür sahte belgesel.

Nebula
Geçtiğimiz yıl yayınlanan ve toplam yedi animasyoncunun bir arada çalıştığı “Nebula”, küçük bir kızın ormanda karşılaştığı gizemli bir canlıya yardım etmesini konu ediyor.

The Life & Death of an iPhone
Artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline gelen akıllı telefonların gözünden dünyaya bakmanın nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalışan Paul Trillo’nun kısa filmi.

Ticky Tacky
Başrolünde Star Wars: The Force Awakens ve X-Men: Apocalypse filmlerinde izleyeceğimiz Oscar Isaac’in yer aldığı ve Brian Petsos’un yazıp yönettiği bir komedi filmi.

Kite Fight
Sizi beş dakika boyunca bulunduğunuz yerden uzaklaştırmayı vaat ediyoruz. Guilhermo Tensol’un nefis kısa filmi, Rio De Janeiro’daki ‘uçurtma savaşları’nı konu ediyor ve harika çekimleriyle büyülüyor.

Meanwhile
Stephen McNally’nin geçtiğimiz sene birçok festivalden ödülle ayrılan kısa animasyonu Meanwhile, dört farklı karakterin ilginç bir şekilde kesişen hayatlarını konu ediyor. Hem 3D hem 2D animasyon tekniklerinin içiçe kullanıldığı Meanwhile, kurgusu ve seyir zevkiyle akılda kalıcı kısa animasyonlardan biri.

meanwhile

Dig
Toby Halbrooks’un yazıp yönettiği kısa film Dig, küçük bir kız çocuğuyla babası arasındaki ilişkiyi ilginç bir şekilde anlatıyor.

Sugarless Tea
Sai Selvarajan’in yazıp yönettiği ve sulu boya çizimler eşliğinde kurgulanan Sugarless Tea isimli kısa film, birbirinden ayrılmış iki erkek kardeşin, Hindistan’dan Amerika’ya uzanan ilginç hikayesini anlatıyor.

Küpeli
Çetin Baskın ve Metin Akdemir’in yönetmenliğini üstlendiği Küpeli, Diyarbakır’ın Suriçi semtinde, surların hemen dibinde yer alan, her gün nevi şahsına münhasır atlayışlar ve onlarca efsaneye evsahipliği yapan, maalesef kentsel dönüşüm sebebiyle yıkılması planlanan Küpeli havuzunda geçen bir günü konu ediyor.

Yearbook
2014’te Sundance’in kısa animasyon dalında Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Yearbook,hafıza, varoluş ve kabullenme gibi konuları işliyor.

Fola Djembe
Batı Afrika menşeli davul Djembe’nin nasıl yapıldığını ve nasıl çalındığını gözler önüne seren bir belgesel.

djembe

TMB: Panyee FC
TMB: Panyee FC, Tayland’da yüzen bir balıkçı köyünde yaşayan genç bir futbol takımının sıradışı hikayesini anlatıyor.

Wanderers
Erik Wernquist’in insanlığın Güneş Sistemi’ndeki keşif çalışmalarından ilham alarak hazırladığı kısa filmi Wanderers, baştan sona büyüleyici görüntüler ve gökbilimci Carl Sagan’ın etkileyici anlatımıyla, uzun süre akıldan çıkmayacak türden bir kısa film.

The Walrus
Shrek, Megamind gibi filmlerin animasyon departmanlarında çalışan Luke Randall’ın kısa filmi The Walrus, nefis bir makyajla yaratılmış bir morsun depresyonla mücadelesini konu ediyor.

The Gunfighter
Bugüne kadar izlediğiniz en sıradışı western filmine hazır olun! Yönetmenliğini Eric Kissack’in üstlendiği The Gunfighter isimli kısa film, bir bardaki kovboyların ansızın duymaya başladığı dış ses yüzünden içine düştükleri garip durumları konu ediyor. Bu arada filmde dış ses olarak da Nick Offerman’ın muhteşem sesini duyuyoruz!

Screen-Shot-2015-04-21-at-12.12.26-AM

The Cat Piano
Nick Cave’in anlatıcısı olduğu kısa animasyon The Cat Piano, gizemli bir şekilde ortadan kaybolan müzisyen kedilerin sırrını bulmaya çalışan bir kediyi konu ediyor.

Requiem For A Robot
Amerika – Avusturya ortak yapımı ilginç bir bilim kurgu denemesi. Çılgın bir gecenin ardından hayatı sorgulamaya başlayan bir robotun, kendi yaratıcısıyla yaptığı konuşmayı konu eden filmin yönetmenliğini Christoph Rainer üstleniyor.

Shhh!
Norveçli çizgi roman ve karikatür sanatçısı Jason‘ın aynı isimli çizgi romanından Robert Næss tarafından uyarlanan kısa animasyon.

Aspirational
Selfie çekme alışkanlığının bir hastalık haline gelmesini konu eden Aspirational’da Kirsten Dunst’ı izliyoruz.

Day And Night
Pixar yapımı kısa animasyonlardan biri. 2010 yılında, sinema salonlarında Toy Story 3 filminden önce gösterilen ve Teddy Newton’ın yönettiği eğlenceli kısa animasyon Day and Night, biri gündüz, diğeri gece olan iki karakteri konu ediyor.

day-and-night-e1440485799831

Radio
Cody Mathieson Packer’in son kısa filmi Radio, evinde babasına ait eski bir radyoyu bulan yaşlı bir adamın, söz konusu radyoyu kurcalarken gençliğine yaptığı nostaljik yolculuğu konu ediyor.

Sputnik
Yaşadığımız dünyanın dışında var olan yaratıkların ışıkla olan tanışmasını konu alan ve Maxim Zhestkov’in kendisinin yazıp yönettiği ilginç bir film.

Guests
Başrolünde Modern Family‘nin Manny’si Rico Rodriguez’in yer aldığı ve 2014 yılında birçok festivalde gösterilen Mark Columbus’un yönettiği, James Franco’nun yapımcılığını üstlendiği on bir dakikalık drama filmi.

Life Is Beautiful
Ben Brand’in yönetmenliğini üstlendiği ve ilk olarak iki yıl önce Utrecht’teki Dutch Film Festival’da gösterilen nefis animasyonu.

Divino Freestyles
Fabio Yamaji’nin yönettiği ve Brezilyalı Divino isimli ilginç ve spoken word konusunda epey yetenekli bir kişiyi tanıtan eğlenceli bir kısa film.

divino

Fight For Your Right Revisited
Beastie Boys’un 2011’de yayınladığı Hot Sauce Committee Part 2 albümü için hazırladığı kısa film, ekibin 1986’da yayınladığı klibi ”Fight For Your Right”ın devamında olan biteni anlatıyor. Elijah Wood, Seth Rogen, Jack Black, Kirsten Dunst, Danny McBride, Susan Sarandon ve nice tanıdık isim filmde rol alıyor!

Person To Person
Sizi bir plak dükkanına davet ediyoruz! Dustin Guy Defa’nın yönetmenliğini üstlendiği Person To Person, sıradışı hikayesiyle akılda kalıyor.

The Moped Diaries
Nick Vitale, Tyler Nilson ve Michael Schwartz’ın yazıp yönettiği The Moped Diaries, kayıplar ve yeni kazanımlarla dolu bir hayat hikayesini eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Stand Up
Joseph Pierce’ın yazıp yönettiği kısa animasyon Stand Up, seyirciden tepki gören bir komedyenin sıradışı performansını konu ediyor.

In The Air
Estonyalı Martinus Klement’in 2009 tarihli kısa animasyonu In The Air, televizyon ve bilginin hayatlarımızdaki yerini kendine has bir şekilde işliyor.

in the air

Bir Maç Günlüğü
Deniz Özden’in bol ödüllü kısa filmi Bir Maç Günlüğü, sade ve etkileyici anlatımıyla dikkat çekiyor. Bir kıraathanede geçen ve bir Türkiye-Hollanda maçı esnasında “yaşananları” konu eden Bir Maç Günlüğü, son yılların en başarılı yerli kısa filmlerinden biri.

Palm Rot
Bu sene Sundance, SXSW, First Frame’in de aralarında bulunduğu birçok festivalde gösterilen ve ödüller toplayan Ryan Gillis imzalı epey gizemli bir kısa animasyon.

Obscure Aventure
Julien Piau’nun kısa animasyonu Obscure Aventure, ormanda bir maceraya atılan ikiz kardeşleri konu ediyor.

Beat
Başrolünde Ben Whishaw’un yer aldığı, müzikleri Battles ve Godspeed You! Black Emperor imzası taşıyan ve yönetmenliğini de Aneil Karia’nın üstlendiği bol ödüllü kısa film.

beat

Nightlight
Emmanuel Adjei ve Marleen Özgür’ün yönetmenliğini üstlendiği Nightlight,Rembrandt’ın bir tablosunda yer alan bir kadının, Amsterdam’daki bir müzede canlandığı geceyi konu ediyor. Tarihte yer etmiş önemli resimlere ve ressamlara göndermelerin yer aldığı ilginç bir film.

Curt
Küçük yaşlardayken otizm teşhisi konan Curt Harper’ın sörfe olan tutkusunun hayatını nasıl bambaşka bir yöne çektiğini izliyoruz.

Lick The Stars
Somewhere, Lost In Translation ve The Virgin Suicides gibi filmlerin yönetmeni Sofia Coppola’nın ilk kısa filmi.

Meet The Earthship
New Mexico’daki Taos’ta konumlanmış olan Earthship evleri, geri dönüşümün ve çevreye duyarlılığın en ilham verici örnekleri belki de. Meet The Earthship isimli belgesel, hem bu evlerin nasıl ortaya çıktığını konu ediyor hem de Eartship fikrini bulan Michael Reynolds ve bu evlerde yaşayan insanlarla yapılmış röportajlara yer veriyor.

Between Bears
Eran Hillelli’nin çocukluk rüyalarından yola çıkarak hazırladığı ve kendisine 2010 yılında Vimeo’nun film festivalinde En İyi Animasyon ödülü kazandıran çalışması.

Star Wars: A New Employee Orientation
Star Wars Fan Film Awards‘tan bu sene En İyi Animasyon Film ödülü alan Star Wars: A New Employee Orientation, izleyicileri The Death Star’ın hazırlıklarının son aşamalarına, Darth Vader ve Emperor eşliğinde teftişe davet ediyor.

star wars

3×3
Nuno Rocha’nın yönetmenliğini üstlendiği, bugüne kadar 20’den fazla uluslararası festivalden ödülle ayrılan 3×3, bir basketbol salonunda çalışan iki görevli arasındaki “rekabeti”, epey eğlenceli bir şekilde işliyor.

The Dewberry Empire
Christian Schlaeffer isimli genç animasyon sanatçısının mezuniyet projesi için çektiği ve sonrasında ödüllere boğulduğu kısa çizgi filmi The Dewberry Empire, iki çocuğun hayali imparatorluğunu konu ediyor.

Manners In Public
Han J Park’ın yönetmenliğini üstlendiği kısa animasyon Manners In Public, bir metroda geçiyor ve bir ayı olan ana karakterimizin yaşadığı zor anları (!) konu ediyor.

Optimist, Pessimist, Solipsist
Will Bryan’ın yazdığı, çizdiği, yönettiği ve animasyonunu üstlendiği kısa filmi Optimist, Pessimist, Solipsist, üç karakter üzerinden hayata dair ilginç mesajlar veriyor.

Blackstar
Yeni David Bowie albümünün ilk single’ı, 10 dakikalık bir kısa film eşliğinde geldi. Albüme ismini veren şarkı için hazırlanan kısa film huzurlarınızda.

blackstar

Shave It
3dar Studios’un iki yıl önce yayınladığı Shave It, yaşadığı orman yerle bir edilen bir maymunun kendine has intikamını konu ediyor.

The External World
İrlandalı sanatçı David O’Reilly’nin gariplikler ve kendine has bir mizahla dolu çalışması.

Skateboarding in Pine Ridge
Stonehold isimli yardım kuruluşu, Amerika’nın Lakota şehrindeki çocuklar için ilk kaykay parkını inşa etti. 4 yılda tamamlanan proje için hazırlanan tanıtım filminde kaykaycı çocuklar, projenin yaratıcıları ve aralarında Pearl Jam basçısı Jeff Ament’ın da yer aldığı destekçilerle yapılan röportajlar ve parkın inşaatından görüntüler yer alıyor.

The Big House
2014 Sundance seçkisinde yer alan Musa Syeed’in yazıp yönettiği The Big House, bir malikanenin anahtarını bulan Yemenli bir çocuğun üzerinden yaşamı sorguluyor.

CHOA
Nils Clauss ve Adam Hobbs’un kısa belgeseli CHOA, Güney Kore’deki UIC Yonsei University’de okuyan ve okulun erkek buz hokeyi takımının tek kadın sporcusu olan Choa Choi’nin etkileyici hikayesini konu ediyor.

choa

Salt & Pepper
Keith Rivers’ın yönetmenliğini üstlendiği kısa belgesel Salt & Pepper, bugünlerde 90’lı yaşlarında olan, Richard ve Grace çiftinin 2.000’den fazla tuzluk ve biberliğin yer aldığı koleksiyonunu konu ediyor.

Monkey Symphony
2013 yılında Fransa’da yaşayan dört animasyoncu tarafından hazırlanan Monkey Symphony isimli kısa film, müzik meraklısı ve piyanoda yetenekli iki şempanzenin ilişkisine odaklanıyor.

3+1
Fransız sinemacılar Soline Fauconnier, Marie de Lapparent ve Alexandre Cluchet’in yaratıcıları olduğu 3+1, birbirinden garip üç ev arkadaşının, yanlarında yaşayacak dördüncü kişiyi seçme aşamalarını konu ediyor. Tabii bu süreçte sözü en çok geçen, evin kendisidir!

Pa.
Kapitolina Tcvetkova-Plotnikova ve Lawrence Rowell ikilisinin bu sene yayınladığı Pa.isimli kısa animasyon, hayattaki amaçlarını ararken kaybolan insanları konu ediyor.

Around The World In 80 Days
Nick ve Lexie Trivundza’nın Jules Verne’in ünlü romanından uyarlanan kısa animasyon Around The World In 80 Days, günümüzün dünyasında Jules Verne Jr.’ın yolculuklarını konu ediyor.

80

Tony Iommi
Black Sabbath gitaristi Tony Iommi’nin hikayesini izlediğimiz animasyonda, ünlü gitaristin başına gelen ve müzikal kariyerini etkileyen bir anıdan bahsediliyor.

La Mer De Pianos
Paris’in en eski piyano dükkanlarından biri olan La Mer De Pianos’u ve sahibi Marc Manceaux’yu konu eden Tom Wrigglesworth ve Mathieu Cuvelier ortak yapımı kısa belgesel, eşi benzeri olmayan bir atölyenin kapılarını aralıyor.

The Dogist
Çektiği köpek fotoğraflarını paylaştığı The Dogist isimli Instagram hesabında yaklaşık 2 milyon takipçiye ulaşan ve aynı isimli kitabı da yakın zamanda yayımlayan Elias Weiss Friedman’ı konu eden E.J. McLeavey-Fisher imzalı kısa belgesel.

Baths (Laznia)
Yönetmenliğini, yazarlığını ve tasarımını Polonyalı Tomek Ducki’nin yaptığı kısa, Avrupa’da ve Amerika’da son iki yıldır birçok film festivalinde ödül almıştı. Birçok farklı tekniğin kullanıldığı animasyon “Baths”ta, yüzme sporunun tansiyonu yüksek ve çekişme dolu hissiyatı, melankolik ve karanlık bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Audrey
Chuck Palahniuk’un “Negative Reinforcement” isimli kısa hikayesinden Alex Grybauskas tarafından uyarlanan kısa film.

“D.I.Y.”
Backtrack, Cornered, Broken Teeth gibi gruplar eşliğinde bağımsız hardcore müzik sahnesini konu eden Ashley Rommelrath’ın kısa belgeseli.

DIY


Osmo
Vadim Draempaehl’in kısa animasyonu Osmo, insanların sıyrılmakta zorlandıkları alışkanlık ve bağımlılıkları kendine has bir şekilde konu ediyor.

The B.E.A.T.
Abteen Bagheri’nin New Orleans’taki bounce müzik kültürünü mercek altına aldığı kısa belgeseli.

Above All Else
1992 yılında bir deneme uçuşu sırasında geçirdiği kazanın ardından altı hafta komada kalan hava dalışçısıcı Dan Brodsky-Chenfeld’in kendi hikayesini anlattığı aynı isimli kitaptan uyarlanan kısa bir belgesel.

Untamed
Juliette Viger’in kısa animasyonu Untamed, genç bir kız ve bir kurt olan babası arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor.

If I Die On Mars
The Guardian’ın geçtiğimiz yıl yayınladığı kısa belgeseli If I Die On Mars, Mars’a gidecek ilk dört kişiden biri olmak için başvuru yapmış 200.000 kişi arasından, üç farklı ülkeden üç kişiyi konu ediyor.

Children Of The Future Sleep
Ivan Gopienko’nun bu senenin başlarında yayınlanan kısa filmi Children Of Future Sleep, bir robotun kendi gerçeklikleri üzerine düşüncelerinden yola çıkarak hazırlanmış. Floex, Mum, DVA, Son Lux gibi isimlerin parçalarından kesitler de duyduğumuz ilginç bir yapım.

children

I Met The Walrus
1969 yılında, henüz 14 yaşındayken The Beatles’ın Toronto’da kaldığı otele gidip John Lennon’ın odasını bulan ve efsaneyi kendisiyle bir röportaj yapmak için ikna eden Jerry Levitan’ın, yıllar sonra bu ses kayıtlarını değerlendirmek istemesiyle ortaya çıkmış bir kısa film I Met The Walrus. Yönetmenliğini Josh Raskin’in üstlendiği kısa animasyonda bu röportajın ses kaydına göre James Braithwaite ve Alex Kurina’nın hazırladığı illüstrasyonlar karşımıza çıkıyor.

A Short Film About Dark Bird Is Home
İsveçli müzisyen Kristian Matsson’un solo projesi Tallest Man On Earth, geçtiğimiz yıl Dead Oceans etiketiyle dördüncü stüdyo albümü Dark Bird Is Home‘u yayınlamıştı. Önümüzdeki mayıs ayında kapsamlı bir ABD turnesine çıkacağını duyuran Tallest Man On Earth, turneden önce son albümü hakkında nefis görüntülerden oluşan bir kısa film yayınladı.

Manyağın Biri
Ali Tansu Turhan’ın yönettiği ve Özgür Biber’in rol aldığı Manyağın Biri, son yıllarda çok sık duyduğumuz bir cümleye odaklanıyor.

The Puppet Lady
Amerikalı kukla sanatçısı Lillie Solomon’un ilginç hikayelerle dolu hayat hikayesine dair detayları izlediğimiz belgesel.

The Last Job On Earth
Londralı animasyon stüdyosu Moth Collective’in The Guardian ortaklığıyla hazırladığı The Last Job On Earth, fütüristik bir dünyada insanlara ait olan tek mesleğin sahibi olan Alice isimli karaktere odaklanan bir kısa animasyon.

The Syrian Spaceman Who Became A Refugee
1987 yılında ilk Suriyeli astronot ünvanına sahip olan Muhammed Faris, aynı dönemde başkan olan Hafez-al Assad’ın parti propagandası için de kullanılmıştı. İstanbul’daki birçok Suriyeli mülteciden biri olan Muhammed Faris’in The Guardian tarafından anlatılan hikayesi.

syrian

The Climbing Man
Samuel Sprynczynatyk’in kısa belgeseli The Climbing Man, aslında bir kaya tırmanışçısı olan Jake Murray’nin yaşam alanlarındaki yapılara tırmanışını ve mekanları ve etrafındaki tüm detayları sıradışı bir şekilde algılayışını konu ediyor.

The Uses Of Envy
Ünlü düşünür Alain de Botton’un bir metninden yola çıkarak hazırlanan The Uses Of Envy, kıskançlığı farklı açılardan ele alıyor. Lara Lee ve Hannah Jacobs imzalı kısa animasyon.

Exode
Kathleen Cartier, Sandrine Gimenez, Nicolas Mrikhi, Baptiste Roy ve Thomas Saez’in birlikte hazırladığı, geçtiğimiz hafta dijital platformlarda yerini alan kısa animasyon Exode, uçsuz bucaksız bir çölde, devasa bir yaratığın ölümünün ardından başlayan başka bir yolculuğu konu ediyor.

The Drum Doctor
Kariyeri boyunca Michael Jackson, Metallica, Coldplay, Hans Zimmer ve Kendrick Lamar gibi isimlerle çalışmış olan davul teknisyeni Ross Garfield’ın hikayesini anlatan kısa belgesel.

Heavy Crown
Cartoon Network Studio’nun karakter tasarımcılarından biri olan Ahmed Al Hasnawi’nin kısa animasyonu Heavy Crown, sokakta bulduğu bir kral tacının ardından hayatı hızla değişen evsiz bir adamı konu ediyor.

The Forensic Photographer
20 yıldan fazladır çeşitli adli olaylarda, olay yeri ve kanıtların fotoğraflarını çeken Nick Marsh’ı konu eden David Beazley’nin kısa belgeseli.

The Mascot
Mark Middlewick’in yönettiği The Mascot’ta ünlü oyuncu Adrien Brody’yi yirmi yıldır bir basketbol takımının “Patrick” isimli maskotu olan ve bu işten kovulduktan sonra hayatı alt üst olan bir karakter olarak görüyoruz.

mascot

Soccer Worship
W. Case Jernigan’ın Bleacher Report için hazırladığı kısa animasyon Soccer Worship, futbol tarihinin çeşitli dönemlerinde iz bırakmış pozisyonları yeniden hatırlatıyor.

A Street Cat Named Bob
İngiltere’nin en popüler kedilerinden biriyle tanışın!

Grandma’s Hero
Corentin Monnier ve Ben Ozeri ikilisinin çektiği kısa animasyon Grandma’s Hero, büyük ve tehlikeli bir ejderhaya karşı koymaya hazırlanan bir “kahraman adayının”, büyük annesinin kendisine eşlik etmesiyle değişen yolculuğunu konu ediyor.

Pacer
Hyperlapse tekniğinin ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen Guy Roland’ın 1995 yılında Montreal’de çektiği Pacer, geçtiğimiz yıl ilk kez dijital platformlarda yerini aldı.

Batman: Strange Days
Batman karakterinin ortaya çıkışının 75. yılı şerefine hazırlanan çeşitli kısa filmlerden biri olan Bruce Timm imzalı, kara şövalyeyi Hugo Strange’le karşı karşıya getiren kısa animasyon.

The King Within
Elvis’in “Hindistanlı ikizi” Raja Danapat’la tanışın! Elvis’in hayranı olan ve hayatını ona adayan, Elvis kılığında canlı performanslar sergileyen ve bir yandan Londra’da doktorluk yapan Danapat’ın hayatını konu eden kısa belgesel.

king

 Slow Wave
Andy Kennedy’nin nefis bir ses tasarımı ve etkileyici bir görsel dille karşımıza çıkan deneysel kısa animasyonu “Slow Wave”, uykuların bölündüğü durumları ve buna benzer sorunları ilginç bir şekilde işliyor.

Spawn: The Recall
Özellikle çizgi roman tutkunları arasında epey yaygın olan fan film kültürü şaşırtıcı ve etkileyici örnekler doğurabiliyor. Michael Paris’in iki yıl önce çektiği Spawn: The Recall‘da ustaca hazırlanmış kurgusu ve bir an bile düşmeyen gergin temposuyla epey tatmin edici bir uyarlama.

Nudinits – Tickled Pink
İngiltere’deki Wooly Bush isimli yalnızca nudistlerin kaldığı bir kasabayı konu eden Nudinits – Tickled Pink, tamamı el örügüsüyle yapılmış dekorlar ve karakterlerden oluşan, şaşkınlık veren detaylarla dolu bir stop motion çalışması.

Twins Days
Ohio’nun Twinsburg şehrinde 40 yıldır düzenli olarak gerçekleşen Twins Days festivali, dünya genelinde biyolojik ikizlerin bir araya geldiği en geniş kapsamlı festival. Alex Markman’ın festivali konu eden kısa belgeselinde birçok ilginç hikaye yer alıyor.

Lies
Franz Ferdinand, The Rolling Stones ve Goldfrapp gibi isimler için çektiği kliplerle tanınan İsveçli yönetmen ve animasyon sanatçısı Jonas Odell’in dört yıl önce yayınlanan kısa filmi Lies, üç farklı röportajdan alınmış ses kayıtları üzerinden çeşitli durumlarda söylenen yalanları masaya yatırıyor.

Open Heart
California Institute Of Arts öğrencisi David Davis’in okul projesi olarak hazırladığı kısa animasyonu Open Heart, bir ameliyat sırasında alışılmışın epey dışında bir görüntüyle karşılaşan doktorların bu durumu tüm dünyayla birlikte şaşkınlıkla karşılayışını konu ediyor.

Open Heart

Patti Smith on Getting Bleeped
Efsanevi müzisyenin 1976 yılında Mick Gold’a verdiği röportajın ses kaydının animasyonlaştırıldığı Patti Smith on Getting Bleeped.

Queenie
Yeni Zelandalı animasyonu Paul Neason’ın ödüllü kısa filmi Queenie, eski eşini bir türlü aklından çıkaramayan 30’larında bir üniversite hocasının “dahiyane” buluşunu usta işi bir kara mizahla anlatıyor.

Histoire 2 Couples
ARIES Lyon öğrencisi 6 animasyoncunun ortak çalışması olan Histoire 2 Couples, telefon bağımlısı olan bir kadına aşık olan adamın çaresizliğini konu ediyor.

Kara FISTIK
Nesli Erten’in yönetmenliğini üstlendiği kısa animasyon Kara FISTIK, Türkiye’deki kadın hakları mücadelesini konu eden iki metinden yola çıkarak hazırlanmış bir çalışma.

Gregory Go Boom
Janicza Bravo’nun yazıp yönettiği ve başrolünde Michael Cera’yı izlediğimiz, 2014 yılında Sundance’ten Jüri Özel Ödülü’yle ayrılan ve komediyle dramı ustaca harmanlayan kısa film.

Please Say Something
Kendine has animasyon çalışmaları ve sıra dışı anlatımıyla tanınan David O’Reilly’nin fütüristik bir evrende birlikte yaşayan bir fare ve kedi arasındaki çarpık ilişkiyi konu eden animasyonu.

Hound
Georgia Kriss’in kısa animasyonu Hound, hayatın farklı noktalarında karşımıza çıkan köpeklerin yaşantılarından çeşitli anların bir araya geldiği ilginç bir çalışma.

hound

Captureland
Kanye West, Foals, Antony & The Johnsons gibi isimlerin kliplerinin yönetmeni olarak da tanıdığımız fotoğrafçı Nabil Elderkin’in Nelson Mandela’nın sözlerinden ve Jamaikalı şarkıcı Chronixx’in “Capture Land” parçasından esinlenerek Tribeca Film Enstitüsü ile ortak hazırladığı kısa film.

Rubato
Bir sokak müzisyeninin çalınan metronomunun peşinden başlayan macerasını konu eden kısa animasyon.

The Story Of Zero: Getting Something From Nothing
Andrew Khosravani’nin The Royal Institution için hazırladığı kısa animasyon The Story of Zero: Getting Something From Nothing, “sıfır” rakamının binlerce yıllık tarihini ve rakamın hayatımızdaki yerini konu ediyor.

Doorcuts
Zak Tatham’ın bu sene birçok festivalden ödülle ayrılan son kısa filmi Doorcuts, baş döndürücü bir tempoyla sürekli birbirine çeşitli “kapılarla” bağlanan bir ortamlar arasında mekik dokuyan ilginç bir çalışma.

1500 Words
Doktoru tarafından 1500 kelimelik ömrü kaldığını öğrenen Stanley’nin mümkün oldukça az kelime kullanarak hayatta kalmaya çalışmasını konu eden Andrew Chaplin imzalı kısa film.

Stephen Fry Hates Dancing
Nowness’ın etkileyici kısalarının en yenisi olan Stephen Fry Hates Dancing, İngiliz komedyen, yazar ve aktivist Fry’ın dansa dair düşüncelerini (!) sıraladığı ilginç bir performans filmi.

stephenfry

Joe
National Geographic’in vahşi doğa fotoğrafçısı Joe Riis ve ilginç yaşantısıyla tanışın.

Moriendo
Noviana Kusumawardhani’nin A Morning Star and A Dead Man isimli hikayesinden yola çıkarak hazırlanan kısa animasyon.

Chaud Lapin
Fransanın prestijli grafik okullarından biri olan Supinfocom’dan beş öğrencinin ortaklaşa hazırladığı bir mezuniyet projesi olan kısa animasyon Chaud Lapin, üç farklı hayvanın ana karakteri olduğu gergin bir anlatıya sahip.

Cinnah 19
Ankara’nın en dikkat çeken binalarından Cinnah 19’dan ilham alan Can Koçak’ın bitirme projesi olarak çektiği kısa filmin müzikleri Farfara’dan tanıdığımız Etkin Çekin imzası taşıyor.

Ed
30’dan fazla ülkede 100’den fazla festivalde gösterilen kısa animasyon Ed, intihar etmek üzere olan bir tavşanın, iniş ve çıkışlarla dolu hayatını yüksek bir dinamikle anlatıyor.

Fired On Mars
Nick Vokey ve Nate Sherman ikilisinin kısa animasyonu Fired On Mars, Mars gezegeninde yaşayan ve buradaki işinden kovulan bir karakteri konu ediyor.

Voltige
Léo Brunel’in kısa animasyonu Voltige, izleyiciyi epey talihsiz iki araba tamircisinin başından geçen ufak bir maceraya davet ediyor.

voltige

Steal
Mascha Halberstad imzalı kısa animasyon Steal, tek başına futbol oynayan bir çocuğun sürpriz bir ziyaretçiyle yaşadığı ilginç macerayı konu ediyor.

Symphony Of Two Minds
Fransız animasyon şirketi Mecanique Generale’in son üretimi olan Symphony Of Two Minds, hem işlediği konu hem de kullandığı teknikler itibariyle son dönemlerin en yenilikçi çalışmalarından biri.

The Moment
Tanımadığı birinin portresini çizerken bazı keşiflerde bulunan bir sanatçıyı konu eden kısa animasyon.

Heavy Metal Parking Lot
John Heyn ve Jeff Krullik’in 1986 yılında ödünç aldıkları bir kamerayla Maryland’da gerçekleşen bir Judas Priest konserinden saatler önce beklemeye koyulan hayranları çektiği görüntüler, rock müzik tarihinin en ilginç kısa belgesellerinden biri olan Heavy Metal Parking Lot‘a dönüştü.

Wrinkles Of The City, İstanbul
Fransız sanatçı JR’ın daha önce Şanghay, Los Angeles ve Havana’da gerçekleştirdiği Wrinkles of the city serisinin geçtiğimiz yıl gerçekleşen İstanbul ayağını konu eden kısa belgesel.

Salkım Söğüt
Ethem Onur Bilgiç’in birçok uluslararası festivalden ödülle ayrılan kısa animasyonu Salkım Söğüt, Nazım Hikmet’in aynı isimli şiirinin serbest canlandırma uyarlaması.

salkım

Home
Thomas Gleeson’ın bol ödüllü kısa belgesli Home, farklı bir “taşınma” deneyimini neredeyse tüm detaylarıyla birlikte izleyicisine sunuyor.

How To Make A Tennis Ball
Tenis sporunun en popüler markalarından biri olan Wilson’ın dünyaca ünlü toplarının hazırlandığı fabrikayı Benedict Radgrove’un nefis kısa filmiyle keşfediyoruz.

Marie’s Dictionary
Yeryüzünde Wukchumni dilini akıcı bir şekilde konuşan son insan olan Marie Wilcox’un, söz konusu dilin bir sözlüğünü hazırlamaya çalışmasını konu eden kısa belgesel.

Cacophony
Melody Shih’in illüstrasyon ve bazı metinleri harmanladığı 2 boyutlu animasyonu.

Laundry
Daha önce de çeşitli çalışmalarına günün kısası bölümünde yer verdiğimiz David Shrigley’nin atının temizliği için bir çamaşırhaneye giden bir adamı konu eden kısası.

Family Business: Gramercy Typewriters
Bağımsız film kolektifi Huck tarafından hazırlanan Family Business serisi, mesleklerini aile geleneği haline getirenleri konu ediyor. Serinin ikinci filmine konu olan Gramercy Typewriters, 1932 yılından bu yana Schweitzer ailesinde üçüncü jenerasyona geçmeyi başarmış bir daktilo firmasını mercek altına alıyor.

family

Through You
Hollandalı sanatçı Lucette Braune’nin kısa animasyonu Through You, alışverişe çıkan bir kadının sokaktaki kalabalığın “içinden geçişini” sıradışı bir perspektifle ve etkileyici bir görsel estetikle anlatıyor.

Padre
Santiago ‘Bou’ Grasso’nun yazıp yönettiği filmde, artık yaşlı ve hasta olan komutan babasına bakan kızının hikayesi anlatılıyor. Stop-motion olarak çekilen Arjantin – Fransa ortak yapımı film, uluslararası alanda tam 90 ödül almış.

Reel. Raw. Street Art.
Chris Kernstock’un New York’taki graffiti kültürü üzerine hazırladığı kısa filmi.

A Second War
Yaşlı Sırp bir adamın, komünist uzaylıların bulunduğu galaksiyle Yugoslavya’da terkedilmiş bir alanda bulunan fütüristik savaş anıtları aracılığı ile iletişime geçmesini konu alan ilginç belgesel.

Toronto Alice
Jennifer Linton’ın kısa animasyonu Toronto Alice, Lewis Carroll’ın yarattığı Alice In Wonderland‘in ana karakteri olan Alice’i günümüz Toronto’sunda karşımıza çıkarıyor.

toronto

Selfie Cat
Animasyon öğrencileri Elsa Divet, Geoffrey Assie ve Emeline Bernard tarafından çekilen kısa animasyon Selfie Cat, kedisiyle selfie çekmeye çalışan bir kadının zorlu mücadelesini konu ediyor.

My Grandmother Ironed The King’s Shirts
Daha önce Günün kısası bölümünde paylaştığımız Oscar ödüllü animasyon The Danish Poet‘in yönetmeni Torill Kove’un 1999 yılında çektiği ve Norveç’teki büyük annesinin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki hikayesini anlatan nefis animasyonu.

Some Kind Of Quest
Bruce Zaccagnino ve 5.000 metre kareye yakın bir alana yayılanNorthlandz isimli model tren enstalasyonuyla tanışın!

Gotta Groove Records
Cleveland’daki plak basım fabrikası Gotta Groove Records‘ı konu eden Nick Cavalier imzalı kısa belgesel.

Ossa
Barselonalı Dario Imbrogno tarafından stop motion tekniği kullanılarak hazırlanan kısa Ossa‘da dansçı bir kuklanın mekanik yapısını temel alan ve zaman kavramına gönderme yapan bir hikaye izliyoruz.

My Mother’s Coat
Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits’in 2010 yılında yayınlanan kısa animasyonu My Mother’s Coat, usta işi bir hikaye anlatıcılığıyla özgün bir animasyon tekniğini bir arada sunuyor.

mother

INSIDE
Channel 4’un kısa film departmanı Random Acts ve It’s Nice That ortaklığıyla hazırlanan ve müzikleri Mondkopf tarafından hazırlanan kısa animasyon.

Shiny
Daniel Cloud Campos ve Spencer Susser ikilisinin aksiyon dolu sıra dışı stop motion çalışması.

The Colorist
Etkileyici kısa belgeselleriyle tanınan Francesco Paciocco’nun New York’ta yaşayan ressam Eva Deutsch Costabel’in çalışmaları ve renk kullanımını mercek altına alan çalışması.

David Bowie Was A Gateway Drug For Your Favorite Rockstar
Cat Power, Cyndi Lauper, Perry Farrell, Michael Stipe ve Wayne Coyne gibi isimlerin David Bowie’ye dair anılarını ve Bowie’nin kendileri için ne ifade ettiğini anlattıkları kısa belgesel.

Sleepy Steve
Meghann Artes’in geçtiğimiz yıl dünyanın dört bir yanındaki film festivallerinde gösterilen stop motion kısası Sleepy Steve, bütün sabah rutinini evdeki “robotları” sayesinde gerçekleştirebilmeyi uman Steve isimli tembel bir karakteri konu ediyor.

sleepy

Flaws
Josh Shaffner’in müzikleri ve ses tasarımını da kendisinin yaptığı el çizimi animasyon çalışması.

A Portrait Of Rafel Delalande
Dövme sanatçısı Rafel Delalande’yi konu eden Valentin Petit imzalı ilginç kısa film.

Generation 1 Hero
Transformers‘ın 2014 yapımı Age of Extinction filmi için harcanan 21o milyonun hiçe sayar bir şekilde oldukça amatör bir şekilde çekilen fan film Generation 1 Hero, kült yapımın uzun zamandır takipçisi olan yönetmen Lior Molcho tarafından çekildi.

The Story of Euro 2016
Case Jernigan tarafından The Guardian için hazırlanan ve geçen hafta sona eren 2016 Avrupa Şampiyonası’nı konu alan kısa animasyon The Story of Euro 2016′de İzlanda, Galler, İrlanda gibi turnuvanın sürpriz takımlarına dair oldukça keyifli görüntüler izliyoruz.

Gentle Angry People
Geçtiğimiz haftalarda Orlando’da LGBTİ bireylerinin sıkça gittiği bir mekana yapılan silahlı saldırıda, 49 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından dünyanın birçok şehrinde çeşitli anma ve protestolar gerçekleşti. Los Angeles’taki katılımcılardan biri olan Alex Bohs’un gözünden bu anma törenini izliyoruz.

Bär
Pascal Floerks’in İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşayan büyükbabası ile ilgili hikayeleri fotoğraflar eşliğinde izlediğimiz kısa Bär, geçtiğimiz iki sene içinde 150’ye yakın festivale konuk oldu.

bar