Warp Records arşivinden üç nadir Broadcast albümü

Warp Records, kendine has uçsuz bucaksız bir ses evreni yaratmış Broadcast kataloğundan üç nadir albümünü tekrar yayımlıyor. 1996-2009 aralığında kayıtları tamamlanan üç albüm Microtronics – Volumes 1 & 2, Mother is The Milky Way ve BBC Maida Vale Sessions, 18 Mart itibariyle plak, CD ve dijital formatlarda yayımlanacak. Warp Records şimdiden bir hediye tadında Maide Vale Sessions’tan “Sixty Fortyyi paylaştı. 

Etiketin yeniden düzenleyip yayımlamak için kolları sıvadığı albümler şu ana kadar dijital platformlarda bulunmuyordu. Microtronics – Volumes 1 & 2, tamamı enstrümental şarkılardan oluşan ve yalnızca grubun aslında 2003’teki Haha Sound ve 2005’teki Tender Buttons turnelerinde satılan bir derleme albümü. Yine bir “turne özel” albümü olarak düşünülen Mother is The Milky Way ise ekibin 2009 konserlerinde satışa sunulmuş; 11 şarkı boyunca ikilinin yaratma sürecine tanık olmayı vadeden sürreel bir eskiz. Mart ayında kavuşacağımız son hazine ise Broadcast’in 1996, 1997, 2000 ve 2003 yıllarındaki canlı BBC kayıtlarından bir seçmece olan BBC Maida Vale Sessions.

Broadcast, grubun ninni tadında vokalleriyle bilinen Trish Keenan’ın 2011’deki beklenmedik ölümüne kadar aktifti. 16 yıl süren müzik maceralarında üç stüdyo albümü, bir soundtrack albümü ve bir de The Focus Group ortaklığı Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age’e imza atan Broadcast, zamanında Stereolab’e çok benzetilse de 60’ların psikedelik popuna getirdikleri duygusal ve işitsel çerçeveler ile karanlık hislere bandırılmış bir dream pop soundu yakalamıştı. İki kişi başlayan projeye çoğu zaman klavyede Roj Stevens, gitarda Tim Felton ve davulda Steve Perkins olacak şekilde farklı müzisyenler de eşlik etti. Grubun kurucularından basçı James Cargill’ın, Keenan’ın ölümünden sonra tamamladığı ve Broadcast adıyla yayımlanan son iş, Peter Strickland’in korku filmi Berberian Sound Studio’nun tüyleri diken diken eden müzikleriydi.

Grubun ilk stüdyo albümünden önce, 1997’de piyasaya sunulan derleme albüm Work and Non Workün dağıtımını üstlenen ve sonrasında da sürekli iş birliği içinde olduğu Warp Records, üç sene evvel 30 yaşına girdiğinden beri, arşivindeki nadir kayıtları düzenleyip reissue versiyonlarıyla yayımlıyor. Broadcast nostaljisine hiçbir zaman hayır denmez, sabırsızlıkla bekliyoruz!

Yazı: Elif Öz