Allah-Las’la taptaze “Covers #1” EP’si üzerine

Allah-Las’la taptaze “Covers #1” EP’si üzerine

California çıkışı grup Allah-Las yeni cover albümü Covers #1’i Kasım ayının başında çıkardı. 2016 yılında çıkan Calico Review’dan sonra bir cover EP’si olan bu albüm popüler olmayan şarkılardan oluşuyor. Gruptan Pedrum Siadatian, söz konusu albüm üzerine Bant Mag.’in sorularını yanıtladı.

Röportaj: Aycan Satır – Fotoğraf: Aaron Giesel

Albümde toplam 4 cover parça yer alıyor. Bu parçalar George Harrison’ın “Fish On the Sand”i, Television grubunun Marquee Moon  albüm kayıtları sırasında kaydettiği ama yayınlamadığı “Hard On Love”ı, 90’ların kült Los Angeles grubu olan Further’ın “J.O. Eleven”ı ve Kathy Heideman’ın “The Earth Won’t Hold Me”si.

Allah-Las yakın zamanda California’daki Joshua Tree çölünde gerçekleşen Desert Daze Festival’inde sahne aldı. Bant Mag. ekibinin bir kısmının katıldığı festival sırasında Allah-Las’ın gitarist ve vokalisti Pedrum Siadatian’a yeni EP ve grup hakkında sorularımızı sorduk.

Cover albüm serisi kaydetme fikri nasıl oluştu?

Albüm şirketimiz tarafından önerildi ve bizde eğlenceli olabileceğini düşündük. Bu yüzden sevdiğimiz şarkıları cover’ladık.

Covers#1’dan sonra kaç tane daha cover albümü çıkarmayı düşünüyorsunuz? Hepsi EP formatında mı olması planlanıyor?

Bir veya iki tane daha çıkarabiliriz ama şu an esas odağımız bir sonraki LP için yeni besteler üzerine çalışmak.

Bundan sonraki cover albümlerin şarkılarını seçtiniz veya kaydettiniz mi?

Hayır, henüz değil.

Albümdeki şarkıları nasıl seçtiniz? Eğlenmek için çaldığınız şarkılar mıydı yoksa şarkı araştırması yaptınız mı?

Hayır, daha önce çaldığımız şarkılar değildi. Grupça cover EP’si yapmaya karar verdiğimiz zaman hakkını vererek çalabileceğimiz ve prodüksiyon stilimize uyan şarkılar üzerine kafa patlattık. 

Önceki albümünüz Calico Review’i tarihi bir stüdyoda kaydetmiştiniz. Bu albümüyse Topanga Kanyon’unda Pump House stüdyosunda kaydettiniz. Bu stüdyonun anlatmak istediğiniz özel bir yanı var mı?

Kyle Mullarky’nin yönettiği, bir evin arkasına kurulmuş küçük bir stüdyo. Orada kayıt yapmayı seviyoruz çünkü farklı şeyler deneyebileceğimiz ve acele etmek zorunda olmadığımız samimi ve baskıdan uzak bir yer. 

Bu albümü de canlı olarak mı kaydettiniz?

Evet, bas, davullar ve gitarı her zaman canlı kaydediyoruz.

MEX242-Allah-Las-1022_CAROLINE-DIG-copy

Hep ilginç albüm kapaklarınız oluyor. Covers #1 albümünün kapağını kim çizdi ve arkasındaki fikir nedir?

Logoyu Robbie Simon çizdi. Daha önce de sanatımıza dahil ettiğimiz klasik batı imgeleminin basit ve modern bir şekilde ele alınması. Bütün kayıtlarımızda ve birçok konser posterlerimizde Robbie’yle çalıştık.

Yakın gelecekte Avrupa turnesi planlarınız var mı?

Şu an için yok ama 2018’de kesinlikle Avrupa’yı turlayacağız.

Müziğiniz, şarkı sözleriniz ve tavrınız sıklıkla California’yla özdeşleştiriliyor. Oysa ki her müzik grubu spesifik bir mekan ve kültürle anılmıyor. Sence bir müzik bir mekana nasıl bağlı hale geliyor?

Güney California ve özellikle Los Angeles, hayallerini gerçekleştirmek için buraya taşınmış insanlarla dolu. Genellikle de başarısız oluyorlar. Los Angeles çok yüzeyli bir şehir; sıcaklık, güneş, şöhret ve sahil kültürünü çağrıştırıyor ama bir yandan da çok fazla çirkinlik, beton, yanılgı ve yalnızlığı barındırıyor. LA’den çıkan en iyi müzik şehrin bu iki farklı yanını birleştiriyor. Kasvetli bir şıklık.

Desert Daze Festivali’nde hangi müzisyenleri dinledin?

Birkaç grubu dinleme şansım oldu. Babe Rainbow, Spiritualized ve Iggy Pop harikaydı.

 

 

 

Benzer yazılar