Nick Cave & Warren Ellis’ten Amy Winehouse için şarkılar

Yazı: Güven Yalın

The Assassination of Jesse James, Lawless, Wind River, Dahmer gibi yapımlar için soundtrack albümler kaydeden Nick Cave – Warren Ellis ikilisi, yine epey dokunaklı bir film müziği ile karşımızda. İngiltere’de bugün vizyona giren Amy Winehouse biyografik filmi Back to Black’in soundtrack albümü.

Back Lot Music ve Focus Features ortaklığıyla yayımlanan albümde, Nick Cave ve Warren Ellis’in film için bestelediği 12 parça yer almakta. Koleksiyonun muhtemelen adından en çok konuşturacak duraklarının başında “Song For Amy” geliyor. Dramatik yaylı partisyonları ve nazik piyano yürüyüşlerinin üzerine Nick Cave’in sesinden bir veda mektubu dinliyoruz âdeta: “Eğer şimdi gidersen, önünde durmam. Her gün seni düşünürüm çünkü seni her şekilde sevmeye devam edeceğim.”

Sam Taylor-Johnson’ın yönetmenliğini üstlendiği film, 2015’teki Amy ve 2018’deki Amy Winehouse: Back To Black dâhil olmak üzere birçok izinsiz çalışmadan sonra müzisyenin ailesinden onaylı ilk Amy Winehouse filmi. Başrolde Industry dizisi ile tanınan Marisa Abela’yı izleyeceğimiz yapımın Türkiye vizyon tarihi henüz bilinmiyor.

Back To Black için ayrıca Winehouse’un kariyerinin ilk ve oldukça etkili albümü Frank’tan üç orijinal kayıt, Winehouse’a ilham veren müzisyenlerden (The Shangri-Las, Billie Holiday, Minnie Riperton, Dinah Washington ve Sarah Vaughan) beş şarkı ve “Song For Amy”nin yer aldığı bir soundtrack albüm daha hazırlanıyor.

Back To Black fragmanı hemen aşağıda.

Ufukta bir de Nick Cave & The Bad Seeds albümü var

Nick Cave, 2021’e tarihlenen Warren Ellis ortaklığı Carnage’ın ardından grubu The Bad Seeds eşliğinde kaydettiği yeni bir albüm için geri sayımı başlattı. Nick Cave & The Bad Seeds diskografisinin tam 18. stüdyo albümü olacak kayıt, Wild God adını taşıyor. Yayın tarihi 30 Ağustos.

10 şarkılık albüm için besteler yapmaya 2023’ün ilk gününde başlayan Nick Cave, kayıt seanslarını da Fransa ve İngiltere’de gerçekleştirmiş. Prodüktör koltuğunu daimi yol arkadaşı Warren Ellis’le paylaşmış; miksler ise David Fridmman imzalı. Bu, bugüne dek Mercury Rev, Tame Impala, Low, MGMT, Sleater-Kinney gibi isimlerle çalışmış olan ABD’li prodüktörün Nick Cave ile ilk iş birliği.

Albüme ismini veren parçayı buradan dinleyebilir, Wild God albüm tanıtım klibini de aşağıdan izleyebilirsiniz.