Bant Mag. No:36’dan // 2014’ün en iyi 5 yeşil projesi

Bant Mag. No:36’dan // 2014’ün en iyi 5 yeşil projesi

İstanbul’daki betonlaşmaya, trafiğe ve çevre talanına rağmen şehirde yüzümüzü güldüren, doğayla barışık uygulamalar yapılmaya devam ediyor. 2014’te kentlilere merhaba diyen en güzel beş projeye baktık.

Ek Biç Ye İç
İstanbul Tasarım Bienali’ne bitki kütüphanesi ile katılan Ek Biç Ye İç, şehirde bitki üretimine Gezi’nin hemen dibindeki atölyesinde devam ediyor. Kentliyi toprakla buluşturmak ve tükettiği gıdayı sorgulamasını sağlamak amacıyla yola çıkan oluşum; ekip diktiği, yiyip içtiği, temiz gıdayı çorba ve salatalara dönüştürerek İstanbullularla buluşturmayı hedefleyen bir sosyal girişim. Kentsel tarım ve bahçecilikle uğraşanların bir araya geldiği mekânda gıda ve yeşil yaşam üzerine atölye ve konuşmalar da yapılıyor.
ekbicyeic.com

2014_yesil_04

Students Go Green
Bu toprakların tek yeşil rehberi yesilist.com bu yıl Koç Üniversitesi ve Amerikan Konsolosluğu ile bir araya gelerek Türkiye’nin ilk kampüslerarası çevre yarışması olan Students Go Green’i düzenledi. Yaz aylarında İstanbul’un beş üniversitesinden 50 öğrenci üç günlük bir çevre eğitimi kampına katıldı ve ardından kendi kampüslerinde permakültürden tüketime, yeşil ulaşımdan gıdaya uzanan alanlarda projeler geliştirdiler. En başarılı iki proje ocak ayı sonunda seçilecek ve kazanan öğrenciler Amerika’ya çevre eğitimi almaya gidecekler.
studentsgogreenproject.com

Atölye Patika
Zeytin çiftçisi Ali ve sanatçı eşi Emine’nin şehir hayatını bırakıp Ayvalık’ta açtığı sürdürülebilir bir atölye olan Patika’da zeytin dallarından ahşap objeler, zeytinyağından sabunlar yapılıyor. Atölye katılımcılarının istek ve imkânları göz önünde bulundurularak kompost eğitimi, kâğıt ve seramik yapımı dersleri, aromaterapi atölyeleri düzenleniyor. Bu yıl açılan Patika kurucularının hedefi kendine yeten; arıcılık, doğal kişisel bakım, fitoterapi gibi konularda düzenli eğitimler veren ekolojik bir örnek oluşturmak.
atolyepatika.com

2014_yesil_05

Bisikletli Sahaf
Yalnızca ikinci el kitap satan ve satılan kitapları okuyucuya bisikletle ulaştıran Bisikletli Sahaf’ın arşivindeki kitapları web sitesi üzerinden inceleyebilir, elinizdeki  ikinci el kitapları oluşuma bağışlayabilir ya da satabilirsiniz. Benzinsiz okumalar ve kitap listesi için: bisikletlisahaf.com

Komşuköy
Sanal eğlence, gerçek tarım sloganıyla geçtiğimiz bahar yola çıkan Komşuköy, kentliye kendi bahçesinde kendi gıdasını üretme fırsatı sunuyor. Beykoz’da kiraladığınız tarlanızı bilgisayar ekranından görebiliyor sanal talimatlar vererek sulayıp bakımını yapıp zamanı gelince ürünlerinizi hasat edebiliyorsunuz. Eli toprağa değsin isteyenler için ise Komşuköy’ün kapıları her zaman sonuna kadar açık.
komsukoy.com

 

Yazı: Deniz Aytekin
Bant Mag. No:36’ya buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar