Michael Gira, bir dönem birlikte çalıştığı Larkin Grimm tarafından tecavüzle suçlandı

Michael Gira, bir dönem birlikte çalıştığı Larkin Grimm tarafından tecavüzle suçlandı

Amerikalı müzisyen Larkin Grimm’in Swans kurucusu, solisti ve gitaristi Michael Gira tarafından tecavüze uğradığını açıkladığı mektubu dün özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Gira’nın Young God isimli plak şirketi için albümünü kaydettiği dönemde müzisyenin kendisine tecavüz ettiği iddiasını Facebook sayfasından yaptığı bir açıklamayla duyuran Grimm’in ardından Michael Gira ve eşi Jennifer Gira konuyu yalanladı ve ellerinde bunun gerçek olmadığına dair kanıtlar olduğunu belirtti.

larkin

Kesha’nın son günlerde gündeme gelen eski prodüktörüyle olan tecavüz davasındaki gelişmelerin üzerine Larkin Grimm ilk olarak Facebook sayfasından eski grubu Heroes are Gang Leaders üyesi Thomas Sayers Ellis’le ilgili bir paylaşım yapmış ve ardından da aşağıdaki mektubu paylaşmıştı.

Şimdi size Thomas Sayers Ellis’e dair hikayeyi neden şimdi paylaştığımla ilgili bir tarihçe anlatacağım. Kendimi her zaman savunan biri olmadım. “Tecavüz” yüklü bir kelime. Hiçbir erkek tecavüzvcü olmak istemez. Şiddetin yanısıra korkaklığa da işaret ediyor. Her erkeğin sahip olmak isteyeceği cinsel güç ve çekim adına da sarsıcı. Hiçbir kadın da tecavüz kurbanı olarak tanınmak istemez. Ben gücüm, zekam ve yeteneğimle tanınmak isterim. Bir kurban olarak değil. Michael Gira ile ilgili olan hikayem çok uzun zamandır sakladığım tam bir felaket. Bunu ancak şimdi anlatıyorum çünkü Thomas’ı “linç etmekle” suçlandıktan sonra etik olarak Michael’ın sırrını daha fazla tutamam. Beyaz bir adam ve onun bana yaptıkları, Thomas’ın bana ya da Margaret’e yaptıklarından çok daha kötü.

Michael Gira ve benim Parplar albümüm için çok güzel ve verimli bir ortak çalışmamız olmuştu. Plak şirketimin sahibi ve prodüktörümdü. Çok sevdiğim ve güvendiğim akıl hocam, yol göstericimdi. Evinde o ve karısı Siobhan ile birlikte kalıyor, yeni şarkılarım üzerinde Michael’ın değer verdiğim tavsiyelerini de dinleyerek çalışırken aralarda da bebeklerine bakıyordum. Onu sevdiğim kadar neredeyse kimseyi sevmedim ama onunla seks yapmak istemedim. Bunu defalarca kere çok açıkça ifade ettim. 2008 baharında, Trout Recordings’de Bryce Goggin ile Parplar albümünün kayıtlarını tamamladığımız gece bir et lokantasına yemeğe gittik. Bizim masaya arkadaşım Johnny Dido bakıyordu. Michael’ın arkadaşlarıylaydık, çok içiyorlar ve beni de onlara yetişmem için teşvik ediyorlardı. Çok ağır bir içici olduğum söylenemez. Gecenin sonunda arabayı eve süremeyecek, hatta düz yürüyemeyecek kadar sarhoş olduğum aşikardı. Michael beni arkadaşlarıyla birlikte kalmam için davet etti. Kalabileceğim bir yatakları olduğunu ve Michael’ın yerde yatacağını söylediler. Onlara güvendim ve kabul ettim.

Michael’ın arkadaşlarının evine gidince kıyafetlerimi değiştirmeden, dişimi fırçalamadan yatağa girdim. Bayılmışım. Kısa bir süre sonra Michael öksürerek beni uyandırdı. Astımı vardı, iyi değildi ve tozlu yerde uyumak daha da kötü yapmıştı. Yarı baygın bir şekilde yatakta uyuyabileceğini ama bana dokunmamasını söyledim. Kısa süre sonra penisi içimdeyken uyandım. Prezervatif yoktu. Gözlerimi açtığımda “Bu doğru gelmiyor” dedi ve geri çekti.

Ertesi sabah Michael olanları karısına anlatmamam için bana yalvardı. Uyuşmuş bir şekilde eve gittim. Ardından bisikletimle çıktım ve bir arabanın bana çarpmasıyla kalçamı incittim. En iyi şarkılarımdan birini o gün yazdım; “The Butcher” ya da diğer adıyla “Without a Body A Numb and Useless Mind”. Birkaç yıl boyunca yazabileceğim son şarkıydı. Arkasından gelen altı ayı intihara meyilli olarak depresyon içinde geçirdim. Michael sık sık albümle ilgili gelişmeleri söylemek için beni arıyordu. Beni sevdiğini ve karısını benim için terk edeceğini söylüyordu. Bu konuşmaları reddediyor ve konuyu işe getirmeye çalışıyordum. Görüştüğümüzde etkileşim genellikle seks yüklü oluyor ve yapabildiğimce oradan çıkıp kaçmaya çalışıyordum. Defalarca kez deneyerek beni perişan etmesine rağmen asla seks yapmadık. Albümün mastering’ini Fred Kevorkian’la yapmak da özellikle zorlayıcıydı. Michael beni asansördeyken öpme fırsatını kullandı ve ben buna boyun eğdim çünkü gerçekten de başarılı bir müzisyen olmayı çok istiyordum. Bana sık sık, “Seni yıldız yapacağım Larkin, bana güvenebilirsin” diyordu.  

Bu uzun süre, albüm çıktıktan sonra ve albüm turneleri (yine Michael’la!!!) yapılırken de devam etti. Ama konu yeni bir albüm yazmaya gelince yaratıcılığımın tamamen tıkandığını hissediyordum. Michael’a benim rızam olmadan benle seks yaptığını ve artık onun yanında kendimi güvende hissetmediğimi söyledim. Bunun üzerine Young God Records’la olan bağlarımı kesti.

Birçok insan yıllar içerisinde Michael ile aramda bir ilişki olduğunu varsaydı ve bir anlamda belki bir ara vardı. Ama onunla seks yapmayı asla kabul etmedim. Böyle önemli bir fırsatı o şekilde mahvetmek istememiştim. Teknik olarak bana tecavüz etti. Bunu kabullenebilmem çok uzun zamanımı aldı. Yıllarımı. Prodüktörüm Michael Gira bana tecavüz etti ve bunu kendimi güvende hissetmeye ihtiyacım olduğunda ona yüzleyince de beni plak şirketinden attı.

Hepsi çok korkunçtu. Ama hapishanelere karşı bir anarşist ve iyi bir insan olarak onun tüm hayatını bir tecavüz suçlamasıyla mahvetmek istemedim. Geriye dönüp baktığımda o benimkini mahvetmek için gözünü bile kırpmadı.

Kesha’ya sevgilerimi iletiyorum. Nasıl hissettiğini biliyorum. Ben en azından plak şirketi anlaşmamdan çıktım. Her ne kadar bir daha her hangi bir teklif almadıysam da.

Grimm’in bu itirafının ardından sosyal medyadan konuyla ilgili ilk yalanlama, Michael Gira’nın, iki yıl önce evlendiği eşi Jennifer Gira’dan geldi. Michael Gira’nın Grimm’le Young God Records arasındaki ilişkiyi kesmesinin sebebinin Larkin’in eşine olan aşkı ve rahatsız edici mesaj ve e-mail’leri olduğunu söyleyen Jennifer Gira, Grimm’i bu durumu hazmedememiş olmakla suçluyor. Söylediklerinin yalan olduğunu ve bunu kanıtlayabileceğini söyleyen Jennifer Gira, kendisinin yaşadığı benzer deneyimleri anlatıp Michael Gira’nın kendisine yardım eli uzattığını da hatırlattı. Michael Gira da Facebook sayfasından Larkin Grimm’in açıklamaları karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını ve bunların gerçeği yansıtmadığını söylerken, kendisini takip eden, tanıyan ve dinleyen insanların Larkin Grimm’in bahsettiği kişinin kendisi olamayacağını bildiklerini vurguladı.

Bu açıklamaların üstüne Pitchfork’un sorularını yanıtlayan Larkin Grimm, niyetinin Michael Gira’nın hayatını mahvetmek olmadığını söyledi ve eğer her 5 kadından biri tecavüze uğruyorsa, her 5 erkekten birinin de tecavüzcü olabileceği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini hatırlattı. Ardından da yaptığı Facebook paylaşımında kendisini bu konuda savunmaya devam edeceğini ve insanların tecavüzle ilgili konuşuyor olmalarını bir fırsata çevirip çocukları bu konuda eğitmek gerektiğini dile getiren Larkin Grimm, mektubunun ardından kendine bazı kafası karışmış erkeklerden “Böyle bir şeyi bir kere yapmıştım, ben tecavüzcü müyüm?” şeklinde sorular geldiğini de paylaştı.

Grimm’in röportajında bahsettiği “Without a Body or A Numb and Useless Mind” parçasını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Benzer yazılar