Tim Miller’dan bilim kurgu klasiği “Neuromancer”ın film uyarlaması geliyor

Tim Miller’dan bilim kurgu klasiği “Neuromancer”ın film uyarlaması geliyor

İlk Deadpool filminin yönetmenliğini üstlenen Tim Miller, heyecan verici bir projeyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. William Gibson’ın klasik bilim kurgu romanı Neuromancer‘ın sinema uyarlamasında yönetmen koltuğunda Tim Miller olacak.

Günümüzde bilim kurgu sineması ve edebiyatında sıklıkla karşımıza çıkan birçok temanın ilk kez kullanıldığı Neuromancer, cyberpunk akımının en önemli eserlerinden biri olarak anılıyor. Yapay zeka, hacker’lar ve sanal labirentlerin yer aldığı Neuromancer, 1984 yılında yayımlanışının ardından yazara Hugo Award, Nebula Award ve Phillip K. Dick Award gibi prestijli ödülleri kazandırmıştı. Yazarın Sprawl üçlemesinin ilk kitabı olan Neuromancer, daha önce de sinemaya uyarlanmak istemiş fakat kompleks olay örgüsü sebebiyle bir türlü gerçekleşememişti. Geçtiğimiz yıllarda ünlü müzik klibi yönetmeni Chris Cunningham ve Aphex Twin işbirliğiyle sinemaya uyarlanması gündeme gelen Neuromancer‘ın radyo tiyatrosu, video oyunu ve çizgi roman gibi uyarlamaları mevcut.

Fox Studios’un yapımcılığını üstlendiği film, Tim Miller’ın takvimindeki ikinci uzun metraj olacak. İkinci Deadpool filmini çekeceği de konuşulan fakat fikir ayrılıkları sebebiyle projeden ayrılan Tim Miller, şu sıralar James Cameron’ın senaryosunu yazdığı yeni Terminator filmi için çalışıyor. Neuromancer‘ın prodüksiyonu için herhangi bir takvim ya da oyuncu kadrosuna dair detaylar henüz paylaşılmadı.

 

Benzer yazılar