12. Dinosaur Jr. albümüne saatler kala bir iştah açıcı daha

Kurt Vile’la ortaklaştıkları yeni uzunçaları Sweep It Into Space’le buluşmamıza saatler kala, Dinosaur Jr.’dan bir iştah açıcı daha geldi. Şubatta yayımladıkları “I Ran Away” ve mart sonu klibiyle birlikte paylaşılan “Garden”ı takip eden “Take It Back”, grubun köklerinden çok uzaklaşmasa da aşina olduğumuz Dinosaur Jr. ruhunun biraz dışında tınlıyor ve akılda kalıcı melodileriyle içine çekmeyi başarıyor. 

23 Nisan’da Jagjaguwar etiketiyle yayımlanacak olan albüme ait son tekli, video klibiyle birlikte dinlemeye açıldı. Callum Scott-Dyson’ın albüm kapağındaki yaratıktan aldığı ilhamla ortaya çıkardığı animasyon klipte, kilden yapılmış karakterin renk çümbüşü içindeki maceralarını izliyoruz.

1984 yılında Massachusetts’te kurulan grubun bugüne kadarki 12. stüdyo albümü olan Sweep It Into Space’in çeşitli parçalarında kimi dokunuşlarına rastladığımız Kurt Vile, aynı zamanda albümün ortak prodüktörü. Dinosaur Jr. solisti J. Mascis ve Kurt Vile, Tom Scharpling’in hazırlayıp sunduğu The Best Show isimli podcast serisinin bu haftaki konuk oldu. İkilinin yoldaki albüme dair bilgiler de verdiği programı buradan dinleyebilirsiniz.  

Kurt Vile daha önce Dinosaur Jr.’la birlikte turne yapmıştı. Albüm süreci uzaktan gerçekleştiği için iş birliklerinin sınırlanmış olduğuna vurgu yapılıyor. Geçmişte olduğu gibi yine miksleri John Agnello tamamlamış.

Sweep It Into Space’e gelen ilk yorumlar

Çeşitli uluslararası müzik yayınlarında Sweep It Into Space’le ilgili kritikler de belirmeye başladı. Glide Magazine’den Shawn Donohue, grubun alametifarikası olan çiğ punk hissiyatından farklı sulara yelken açtığını ifade ediyor ve karantina döneminde tamamlanmış bu albümün yalnızlık hissinden beslenmesine rağmen geleceğe umutla bakan bir tarafı olduğuna dikkat çekiyor. Exclaim yazarlarından Daniel Sylvester ise Lou Barlow’un bestesi olan iki parça “Garden” ve “You Wonder”ın Sweep It Into Space’in zirve noktaları olduğu görüşünde. “Garden”ın Lou ve Adelle Barlow tarafından çekilen klibi de hemen aşağıda.

Kurt Vile’ın sonik dünyasından yeni havadisler 

İlk işlerini bağımsız olarak yayımlayan Kurt Vile, 2008 yılındaki çıkış albümü Constant Hitmaker ile hazırladığı lo-fi ev kayıtlarını farklı katmanlarda birleştirmişti. Devamında ise, üçüncü albümü Childhish Prodigy’yle Matador Records kataloğuna transfer olmuştu. Plak şirketiyle bağını istikrarlı bir şekilde sürdüren Vile, uzun aralıklar vermeden üretmeye devam etti. 

Geçtiğimiz sene Speed, Sound, Lonely KV adını taşıyan kısaçaları ile kendi dünyasından seslenen müzisyen, yakın zamanda aramızdan ayrılan John Prine’ın “How Lucky” parçasına yaptığı coverla gündeme getirmişti. 

Vile geçtiğimiz günlerde Verve Records ile anlaştığını Twitter’dan duyurdu; yıllardır dinlediği albümlerin üzerindeki Verve logosuna daima hayranlıkla bakmış olduğunu söyleyerek heyecanını dile getirdi. Bu birlikteliğin ilk meyvesinin 2022’de gelmesi bekleniyor.   

Verve Records’a dair 

1956 yılında, ilk etapta caz odaklı çalışan bir plak şirketi olarak kurulan Verve Records, başta Billie Holiday olmak üzere, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Sarah Vaughan gibi akıl uçuran sanatçıları bünyesine dâhil ederek büyümeye devam etti. Bunun yanı sıra, esas odaklarının ve konfor alanlarının dışına çıkarak The Velvet Underground gibi ilham verici isimlerle de çalıştılar. Kataloglarını daima farklı müzisyenlerle genişletmeyi hedefleyen Verve Records, günümüzde Diana Krall, Bettye LaVette, Jon Batiste, Seth McFarlane and Harry Connick Jr. gibi çeşitli sanatçıların işlerini kendi çatısı altında birleştiriyor.

Yazı: Kerem Eyüboğlu

Yükleniyor...