15. İstanbul Bienali'nin küratörleri Elmgreen & Dragset ikilisi oldu

1995 yılından bu yana birlikte çalışan İskandinav sanatçılar Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 15. İstanbul Bienali’nin küratörleri oldu.

2002 yılında Berlin, Hamburger Bahnhof, Nationalgalerie der Preis’e (Ulusal Galeri Ödülü) layık görülen Elmgreen ve Dragset’in çalışmaları şimdiye dek Singapur, Türkiye, İngiltere, Brezilya, Avusturya gibi birçok ülkedeki bienallerde sergilendi. Tiyatro, heykel, performans ve yerleştirme gibi pek çok sanat dalını kapsayan çalışmalarıyla tanınan ikili 53. Venedik Bienali’nde Danimarka ve İskandinav Pavyonları’nı sergiledikleri The Collectors’da tek bir sergi için iki ulusal pavyonu ilk kez birleştirerek Curating Worlds isimli Özel Mansiyon ödülünü kazanmıştı.

Şu sıralar eylül ayında Berlin’deki König Galeri’de açılacak olan Others isimli serginin küratöryel çalışmalarını sürdüren ikili, 15. İstanbul Bienali hakkında şu açıklamayı yaptı:

Daha önce üç defa sanatçı olarak da katılma fırsatı bulduğumuz İstanbul Bienali’nin on beşincisinin küratörlüğünü üstlenmekten onur duyuyoruz. Milliyetçiliğin yeniden yükselişine tanık olduğumuz mevcut küresel jeopolitik durumu göz önüne alınca, işbirliği halinde yürütülen çabalara ve süreçlere dayalı bir bienal hazırlayabilmek bizim için daha da önem kazanıyor. Yirmi yılı aşkın süredir birlikte çalışan bir sanatçı ikilisi olarak, işbirliği yapmak bize doğal gelen bir şey. Bir bienal, pekâlâ bir diyalog platformu olabilir ve farklı fikirlerin, bakış açılarının ve toplulukların birlikte var olabileceği bir biçimde yapılabilir.”